Před vytvořením příspěvku musíte být přihlášeni.

Zimní kabát - výztuhy

Ona ta kabatovka je poměrně tenká (i když co je tenké, řekla bych že tloušťka podobná jako ten kasmir maxmara z mentalistu, možná ještě o kousek mene), takže tam to rozzehleni nebude az takový problém.

Ahojte, prosím o radu - u pana Pavlačky jsem si na dálku koupila lehčí funkční kabátovku, je prý z Japonska a má složení 40%kašmír, zbytek polyester 10% a viskoza 50%. Látka je vzhledem k obsahu pružná do šířky. Má být i podšívka pružná? A co výztuha? Neumím si moc představit všívat tam všechny vrstvy výztuhy, jak jsem se to naučila na kurzu před rokem. Chci klasický jednoduchý kabát s klopami na jeden knoflík, líbily by se mi spadlé ramena, ale takový střih nemůžu v Burdách nebo Patterns najít. Pořád přemýšlím nad tou podšívkou a výztuží, ráda bych měla zachovanou tu pružnost vrchní látky.

Co takový stŕih? (Dole na stránce jsou hotové modely, které tedy vypadají líp, jak v tom hadím vzoru na modelce).

https://burdastyle.ru/vikroyki/palto/palto-burda-2012-8-101-a/

Jinak bych vynechala klidně prsní výztuhu a pokud bys chtěla šít kabát po klasicku, tak místo kabátové výztuhy tu stŕední.

https://obchodstehzastehem.cz/produkt/zinenka-stredni/

Pokud bys chtěla nažehlovací, tak opět, prostě vynechat prsní výztuhu, v obou případech opatrně s ramenními vycpávkami, klidně bych jen zdvojila výztuhu namísto klasických vycpávek.

Podšívka asi spíš pružnou.

Ahoj, Jani, děkuji za odpověď a za radu! Ten střih z Burdy jsem dokonce šila dceři asi před 3 lety z klas.flauše camel! Ale podruhé už bych ten střih nezvolila resp.trochu se dolů zužuje a  ta přední část je zešikmená...asi se mi nechce jít do úprav tohoto stylu, i když by to asi bylo jen spustit kolmici. No uvidím, co ještě najdu. Jsem zvědavá na výsledek,  v obchodě bych tu látku asi minula bez povšimnutí, tentokrát jsem ji kupovala podle fotky v SMSce 🙂

Výztuhu si objednám.Už jsem v eshopu v létě kupovala 2 nažehlovací výztuhy a jsou fantastické! Vůbec se nelepí na žehličku a nádherně drží na látce. Kdo jste ještě nezkoušely, neváhejte, stojí zato si připlatit!

Řeším podobný problém, trvá už asi tři roky, látka je krásná,nechci ji pokazit, navíc šiju dceři ne sobě a ona má jiný styl než já takže už ani nevím kolik střihů jsem dosud zavrhla....reaguji hlavně na radu paní Jany volit podšívku pružnou - to je z jakého materiálu? Úplet asi ne? Nic mě nenapadá... a pak když ,jak píšete ,chcete zachovat pružnost vrchní látky, jakákoliv výztuha vlastně látku stabilizuje, tuží, tím alespoň zčásti pružnosti zbavuje - nebo to tak není? No a pak vlastně podšívka pružná - proč? Je to alchymie, ten proces přípravy je asi z celého šití nejdůležitější, vlastní šití, to je technika, řemeslo...

Řekla bych, že přeci výztuha je jen na přednici, všude jinde se ta pružnost výztuhou nezruší... Pružnou podšívku jsem do kabátu dávala taky, byl to nějaký hedvábno viskozový satén s elastanem (taky p. Pavlačka) a funguje moc dobře.

Pružná podšívka nemusí být nutně úpletová, existují i hladké se saténovým povrchem s přídavkem elastanu (pruží méně než ty úpletové), za dobrou cenu je má v nabídce Biltex. Používají se tam, kde svrchní látka rovněž obsahuje elastická vlákna - např. na pouzdrové šaty z kostýmovky s přídavkem elastanu bych použila právě tuto podšívku. (Podle popisu té Vaší kabátovky bych taky použila pružnou podšívku. )

Sarka B.   Máte pravdu,vždyť se zpevňuje i úplet ...asi o tom kabátě přemýšlím už moc dlouho a pak se všechny zapory mění v plus a opačně...

Vendula  Díky za tip na tu podšívku - na internetu jsem našla asi za stovku pružnou úpletovou podšívku ze stoprocentního polyamidu a ta z Biltexu je 90procent viskóza a 10PAD, takže to bude asi ta pravá