Před vytvořením příspěvku musíte být přihlášeni.

Výběr střihu na kurz

Dobrý den a ahoj,

po dlouhém váhání jsem se rozhodla se poradit a to veřejně. Jsem přihlášená (doufám) na kurz Stehu v listopadu, pouze na druhý víkend. Co se mých šicích znalostí týče, jsem velký teoretik, ale v praxi toho moc našito nemám.

Můj původní plán byl, ušít si na kurzu džíny. Jedny jsem už šila, ale úplně jsem se vykašlala na zkoušení a úpravu střihu, takže výsledek rozhodně není ideální. Od kurzu jsem si slibovala právě pomoc s padnutím, protože mi přijde, že úprava kalhot je naprosto nepochopitelná věc. Navíc jsem samouk a doufala jsem, že odkoukám v praxi i nějaké triky, jak šít trochu efektivněji. Ale postupně váhám víc a víc, jestli je to dobrý nápad. Z dosavadních textů o kurzech mám pocit, že se tam šijí samé kabáty, které kromě nazkoušení potřebují i spoustu rad ohledně výztuh a vypracování obecně, zatímco džíny se pak "prostě" ušijí. Na druhou stranu se nechci pouštět zrovna do šití saka (i když padnoucí sako bych využila), protože mi to přijde do začátku technicky dost náročné. (Třeba se pletu?)

Budu vděčná za jakékoli myšlenky a připomínky, nebo třeba i tipy od jiných věčných začátečnic, co třeba na kurzu šily a co se při tom naučily. Díky moc.

Na loňském kurzu, kde jsem byla, se šily i kalhoty a co jsem tak sledovala, byla to tam snad ta největší makačka 🙂 Myslím, že s kalhotami bojujeme všichni, ostatně jak i holky psaly tady v seriálu o kalhotech.

Já za sebe musím říct, že kurz pro mě byl hlavně obrovské nakopnutí a povzbuzení dělat 'něco víc a líp', ačkoli jsem model nakonc nešila, dodalo mi to odvahu se konečně pustit právě do těch náročnějších projektů. Nevím, jestli můj komentář pomůže v rozhodování, každopádně kurz doporučuju a jdu letos také (i když na první termín tento víkend)!

Z našich zkušeností je to tak, že se ladí celý první den střih. Za celou dobu jsme na kurzu měly snad jen jednu účastnici, které střihy z Burdy sedly natolik, že se pomalu akorát odšpendlil záševek a bylo to (ahoj Radko 🙂 ).  Každopádně je určitě možné si těch modelů nachystat víc. Ale i v případě, že by se druhý den šily vlastní džíny, tak si myslím, že máme co nabídnout i z hlediska zdánlivě drobných detailů v průběhu šití, které pomohou udělat z dobrého výsledku ještě lepší. 🙂

Ano, přijdu si burdovsky symetrická (a radši snad nepátrat, odkud se to v našem rodě bere 🙂 ).

Celkem jsem byla na třech kurzech. Na první jednodenní kurz jsem měla připravené jednoduché šaty nafitované už z domova tak, jak jsem to v té době nejlíp uměla. Padnutí jsme na kurzu dost řešily, ale překvapivě jsem měla do oběda vcelku nazkoušeno. Ale i tak byl kurz přesně tím nakopnutím, jak vůbec o šití, padnutí oděvu a i materiálech přemýšlet. Na druhý už dvoudenní kurz jsem měla připravené už dvoje šaty (jedny opravdu jednoduché, druhé složitější), sako a džíny a chtěla jsem řešit jenom padnutí. To se taky stihlo, ale po dvou dnech kurzu jsem neměla nic, na čem bych mohla doma pracovat. A zrovna u těch džín bych asi zpětně ocenila extra pomoc. Byl velký rozdíl mít zkušební model z plátna a šít z hodně elastické džínoviny. Na poslední kurz jsem měla dvoje šaty i s materiálem a za dva dny se mi je podařilo nazkoušet, nastříhat a ušít tak, že jsem jenom mohla řešit "drobnosti" kolem dokončení. Takže za mě bych si připravila k džínám třeba i to sako a uvidíte, co stihnete. Mít nafitované sako je fajn a techniky kolem vlastního šití si nastudujete. Janin kabátový seriál je v tomhle ohledu skvělý. Kabát se mi podle něj podařilo ušít a jediné, co mi na něm trochu vadí je, že nepadne úplně tak, jak bych si představovala.

Myslím, že džíny nejsou vůbec špatný nápad. Zvlášť pokud je opravdu využijete a nosíte je pořád. Já byla se svými Gingery maximálně spokojená, dneska jsem je zrovna měla na sobě, ale potřebovala bych asi menší číslo, protože jsem zhubla nějaká kila a jsou mi teď dost volné. A je fajn nazkoušet třeba i nějaké univerzální sako, ale pokud žijete v džínách a mikinách, tak asi není nutné se nutit do fittingu večerních šatů. Proto je náš kurz vždy založen individuálně a snažíme se vyjít vstříc potřebám kurzistek. A Šárka měla pravdu, fitting kalhot byl na kurzu tenkrát fakt nejsložitější. Při šití kalhot totiž každé procento elastanu v látce diametrálně mění celkový vzhled.

Díky moc za všechny názory! Že šít vlastně vůbec neumím jsem zjistila pár dní po napsání dotazu, kdy jsem si jako rozcvičku před kurzem naordinovala celkem jednoduchou sukni z materiálu, který jsem dostala zadarmo... a polohování střihu na jednobarevnou látku mi dalo docela zabrat. 🙂

Džíny momentálně nosím dost, nevím, jestli se to v dohledné době změní, ale obecně mám problém najít v obchodě padnoucí kalhoty, takže bych se ráda v tomto směru něco naučila. Pak jsem si ještě uvědomila, že by se mi hodily nějaké pouzdrové šaty jako "malé černé", standardně mi šaty bývají těsnější přes prsa, takže i tady by určitě bylo co upravovat. Uvidím, co si zvládnu připravit k nazkoušení, a šít budu kdyžtak už sama.

Až někdo před dalším kurzem bude váhat stejně jako já a narazí na tohle téma... tak kurz vřele doporučuju a ušijte si cokoliv! A potvrzuji ten efekt nakopnutí, mám teď ohromnou chuť šít. Příště to vidím na nějaký ten vršek - košili nebo šaty. (Tentokrát snad bez bolavého ramene.)

Holky, byly jste všechny tři skvělé, ještě jednou děkuju za všechny rady a pomoc. A všem ostatním účastnicím kurzu díky za skvělou atmosféru, bylo to moc fajn. Martina

To slyšíme moc rády! My jsme si kurz taky užily a dneska už pilně pracuju na kabátu! 🙂