Please or Registrovat to create posts and topics.

Vyber siciho stroje

PreviousPage 2 of 6Next

@JanaP Jinak ten Janome 603 (nebo ten 601) je stroj, který se hodně doporučuje i pro děti, protože se dá skvěle regulovat rychlost šití - když se nastaví na nejpomalejší stupeň, tak můžete mít pedál na zemi a stejně šije pomalinku. Z tohoto hlediska je pro začátečníky naprosto ideální.

Ja prave mam se svym hobby Pfaffem moc dobrou zkusenost - nikdy jsem nemela problem s napetim nite, nezasekava se a sije ruzne typy materialu bez problemu. A pred tim jsem sila na moc dobre udrzovane mamincine Veritasce

Proto jsem takovy zastance mechanickych stroju..

Janome 601 je za opravdu dobrou cenu, jen o 500 Kč dražší než Janome 525s. Tak vyberu jeden z nich.

@B-rouchka Nechci, aby to znělo provokativně, ale proč vlastně hcete nový stroj? 🙂 To je vlastně asi nejpodstatnější otázka, aby si člověk ujasnil, kam sáhnout.

Okomentováno od Barbora v 6.11.2017, 11:43

Článek o výběru šicího stroje tady není, protože to snad ani nelze napsat:-) ... Každá z nás je ovlivněná tím, na čem dlouho dobu šila, je na něco zvyklá apod. Každá kamarádka Vám zase doporučí to, na co je zvyklá ona.

... Kdybych mohla, tak si poskládám ideální stroj z několika značek.

Pročítám si to tu a napadlo mě, jestli by bylo reálné napsat článek ve stylu "moje oblíbené funkce mého šicího stroje". Že by závěrem nemuselo být žádné konkrétní doporučení, ale prostě jen přehled toho, co člověk může čekat a co ho třeba ani nenapadne, že by mohl čekat. A každá si pak může na základě toho promyslet, co jí přijde jako důležité a co ne. Když to dáte dohromady ze zkušeností tří (nebo i více) lidí, mohl by to být parádní zdroj informací.

 

A když už sem píšu, tak přidám dotaz, který je trochu naruby - mám chtít nový šicí stroj? Momentálně šiju na babiččině Veritasce cca ze 70. let, umí 3 dané šířky entlu, z nich se dá poskládat 4-kroková knoflíková dírka (v půlce šití se látka otočí o 180°), nějaký ten slepý steh taky a pak pár vyšívacích stehů, které jsem nikdy nepoužila (ten stroj je nemá moc rád, řekla bych). U rodičů mám kromě toho šlapací Singrovku, což je moje srdcovka, ta šije jen rovně, ale bývala super na prošívání. A po tchánovi bych mohla mít novější (tipuju 60. léta) kufříkovou Singrovku, nevím, v jakém je stavu, ale měla by umět 3 pozice jehly (vlevo-střed-vpravo, to moje Veritaska neumí), snad i entl s plynule nastavitelnou šířkou, slepý steh taky, ale naopak postrádá vyšívací stehy, které by mi asi nechyběly.

No a můj dotaz je - co víc mi nabídne moderní šicí stroj? Je mi jasné, že je toho hodně, ale co vidíte jako zásadní výhodu oproti tomuhle základu? Já zatím vím jen o regulaci rychlosti, Veritaska šije rychle jako blázen! (Šlapací stroj je v tomhle k nezaplacení.) A po došití mých prvních džínů by se mi líbily ty tři pozice jehly.

Co umí nové šicí stroje a neumí staré - rozhodně polohování jehly - a tedy i plynulou regulaci šíře stehu v rozmezí od 0 do 9 mm (podle typu stroje, obvyklý standard je 0 - 5 mm) a taktéž regulaci délky stehu opět od skoro 0 po cca 4, někdy až 6 mm.

Regulaci rychlosti umí spíš dražší elektronické stroje, pokud jde o plynulou, ne o to, jak moc dupnete na regál. Já si na to zvykla strašně rychle.

Množství různých stehů je většinou zbytečné, obvykle se u normálního šití končí i začíná na rovném šití, entlu a vícekrokovém entlu. Já hodně využiju různé patky, namátkou obě/tři zipové, "overlocková/začišťovací" a mám jich i víc.

Chystáme článek o výběru šicího stroje, který nebude o doporučení konkrétních modelů, ale spíš, po čem se koukat.

Automatická knoflíková dírka je super, ale zcela upřímně, staré stroje mají mnohem lepší komfort šití než ty nové. Záleží pak hodně na tom, jaký máte rozpočet.

Okomentováno od Jana v 24.2.2018, 11:42

...staré stroje mají mnohem lepší komfort šití než ty nové

Můžu se zeptat v čem? Nešila jsem za život na mnoha různých strojích, ale mám zkušenost se středně starou veritaskou (cca 40 let starou), singrovkou ze začátku 90. let, Janome mechanickou a teď elektronickou, pro mne se komfort šití rapidně zvyšuje. Zpět k veritasce bych se vracela dost nerada.

Respektive co je pr vás "komfort šití"?

Komfort šití pro mě znamená, že se dobře šijí šikmé švy na jemném hedvábí. Šila jsem dlouhá léta na Veritasce z roku 1980, pak jsem přesedlala hned na svůj současný stroj Janome 6600. Tam samozřejmě byl posun obrovský, ale pokud má člověk představu, že si dnešním strojem kolem 5 tisíc nějak polepší, mohl by být velmi rozčarován. Proto se ptám na rozpočet. 🙂

Já bych se tady primotala s dotazem na ceny strojů.

Před 12 lety sem kupovala janome 423s za cenu necelých 6 tisic, dneska stojí stejný stroj téměř 7 tisíc. Příslušenství u stroje je stále stejné. Dá se tedy říci, že je to taková kvalitni stálice za dobrou cenu?

Tenkrát sem váhala zda Brother nebo janome a vyhrálo janome, dnes bych měla možnost mít Brother innov is15 elektronický, ale přemýšlím, zda by mi přinesl nějaký komfort navíc. Máte někdo zkušenost, že by ten rozdíl byl tak významný pro to občasné víkendové šití?

PreviousPage 2 of 6Next