Před vytvořením příspěvku musíte být přihlášeni.

Podšití pleteniny

Pečlivě jsem pročetla -tedy snad- články o úpletech, ale na svůj problém jsem odpověď nenašla. Takže prosím o radu a vaše zkušenosti. Chci šít dospělé dceři-velikost 42- kabát z objemné, měkké pleteniny. Protože nechci , aby výsledek působil jako trochu upravená deka, volím klasický princesový střih, samozřejmě podšívku ale nemohu se rozhodnout, jak , nebo zda vůbec, vyztužovat. Zkusit si výztuhu na vzorku mi v tomto případě nepomůže, protože nepoznám, jak to ovlivní výsledný vzhled kabátu. Pletenina je materiál pružný, elastický, měkký, nevím, jestli vyztužením nepotlačím charakter materiálu. Kabát však musí mít tvar, nesmí se prověšovat, i když bude jen ke kolenům....Látka je dost drahá, nerada bych ji zkazila...Takže vyztužit, nebo ne? A jestli ano, pak jen do pasu nebo celé díly? A jakou výztuhu? Mám ráda německý vliselín G 785, je měkký, dobře se s ním pracuje a dobře drží, neodlepuje se....Jsem amatér, šiji dlouho, pustím se do všeho, ale v tomto případě se mi nechce experimentovat a tak dcera čeká na kabát už dva roky. Včera jsem objevila tento web, snad mi konečně někdo poradí....

Ideální by bylo sem dát odkaz na střih nebo foto inspiračního modelu - možností zpevnění je opravdu hodně, tak abychom byly schopné poradit co nejlépe.

Myslím si, že pokud ta nažehlovací výztuha nebude dělat na vzorku problém, použít půjde. Já jsem takhle tužila celý kabát materiálem domette (něco jako flanel), ale moje pletenina byla tenká. Pak jsem ještě límec a přednici tužila žíněnkou. Ale jak už jsem psala, možností je určitě více!

Nahrané soubory:

Paní Jano, díky za radu i fotografii. Rozhodně bych neřekla, že kabátek je ušitý z tenké pleteniny. Jak moc se dá původní materiál obalamutit! Měla jsem obavy, že použitím výztuhy půjdu proti charakteru látky, ale zřejmě takto se nedá uvažovat. Takže je jasné, že vyztužovat budu. Váš krásně vypracovaný kabátek získal na objemu použitím materiálu domette, tím jste i zateplovala. To já nemusím, protože moje pletenina je objemná a teplá. Takže ta výztuha. Docela mě překvapilo, že jste tužila žíněnkou pleteninu, tu bych použila třeba na vlněný kabát...přitom váš kabátek vypadá měkce, šálový límec je krásně vytvarovaný, nevypadá tuhý...mým cílem je dodat kabátu tvar a pevnost, i když je z měkké pleteniny, ne však tuhost a neohebnost.

S technikou si až tak nerozumím ,takže neposílám inspirační fotku, ale dcera si vybrala klasický jednořadový kabát s délkou ke kolenům, projmutý princesovými švy, límec s klopami. Klidně si s kabátem pohraji, nepreferuji nažehlovací výztuhu, poradíte?

Celé díly se dají podložit třeba batistem nebo hedvábnou organzou a pak jen casti vyztužit žínenkou. Žíněnek je spousta druhů, třeba ty, co máme v obchodě, nejsou tak tuhé, jako jsou běžně dostupné žíněnky běžně v obchodech.

Jak na podkládání, se dočtete zde https://stehzastehem.cz/2016/04/11/plosne-podrazeni-odevu/. Jak na žíněnku atd. se dozvíte, když dáte na stránce vyhledat 'šití sak a kabátů'.

Díky za tento web, objevila jsem ho v tu pravou chvíli pro mě. Odkazy jsem pročetla, postupně pročítám vše...takže mám jasno, alespoň zatím,než začnu skutečně šít. Už mám za sebou nějaké to sako i kabát, vždy jsem ale pracovala s nažehlovacími výztuhami a podle Burdy...vždycky to jakžtak dopadlo, sice jsem při procesu šití párala a opravovala, ale říkala jsem si, že dělat  zkušební model je přece tak pracné a tolik to zdržuje! A šít v rukách když mám stroj?

Při pročítání jsem narazila na dva názory: ušít zkušební model z kalika nebo jiného pevného plátna  ,nebo šít ho z látky, která se co nejvíce podobá látce budoucího originálu. Asi jsou možné oba postupy, ale zajímalo by mě, co se Vám více při šití kabátu osvědčilo?

Chci podrazit kabát batistem, ale nemohu ho sehnat! V nabídce jsou vzorované a tedy i dražší, já potřebuju jednobarevný . Našla jsem u Mráze bavlněný voál, ale ten nechci. Můžete mi prosím poradit, kde batist nakupujete? Děkuji.

Na zkušební modely kabátů používám kaliko nebo plátno, to o těch nejpodobnějšíchateriálech platí spíš u modelů, kde pak hlavní látka bude třeba satén. Zkušební model práci naopak dost urychlí, protože pak nemusíte stehovat a zkoušet, jen prostě šijete. 🙂

Batist mají třeba na kroje.cz nebo latka.cz .

Díky za navigaci, na látka.cz. mají docela slušný výběr jednobarevných batistů.