Před vytvořením příspěvku musíte být přihlášeni.

Pánský kabát

Dobrý den, obracím se sem s prosbou o radu (a možná jsem blázen 🙂 )

Pustila jsem se do projektu, který je možná nad moje síly a možná ani nedospěje do konce, ale zkusit to prostě musím.

Jde o klasický pánský peacoat pro mého skoro muže, v konfekci téměř nesehnatelný pro jeho typ postavy. Má široká ramena a šíji, celkově mohutný ramenní pletenec v kombinaci s rameny směřujícími hodně dopředu, úzká záda a výšku 175 cm - největší kombinace snad všech možných úprav 🙂 Konfekční kabáty, saka a košile mu dělají obrovský přebytek materiálu za krkem a pnutí směrem od hrudní kosti směrem k rameni.

Výchozí střih jsem vybrala tento https://threadtheory.ca/collections/sewing-patterns/products/goldstream-peacoat-pdf a po celovíkendovém snažení jsem ho kompletně překopala.

Výsledek je takový, že dle mého názoru padne tělo docela slušně. Problém je při oblékání/svlékání, kdy se špatně strkají ruce do průramků (a to tam ještě není rukáv) - jako by byla záda zúžená moc a těžko se vytočí ruka.

Dále jsem zkrátila náramenici, aby se rukáv nasazoval přesně na vrcholu ramene a nebyl "spadlý" jako v originále - bojím se, aby ramena nepůsobila ještě mohutněji. Je to správný krok?

A pak poslední věc, co mě napadá je obecně šířka klopy - jak by měla být široká, aby nepůsobila srandovně malá vůči šířce ramen a naopak aby to nebyla obrovská plachta? Někdy špička klopy jde téměř ke švu rukávu...

Děkuji za jakékoli rady a připomínky, Šárka

Nahrané soubory:

Záda mi nepřipadají moc úzká. Mně se teda do zkušebních modelů taky dost blbě leze, možná je to jen nezvyk v tom smyslu, že najdenou ta věc není přes záda obrovitánská. Tělo sedí super, jen bych ho ještě vyzkoušela na oděvu, který běžně muž nosí. Já chodím v kabátu už jen v halence či šatech, můj muž s mikinou – tady se třeba mikina asi úplně nevejde.

Klopa je spíš stylová záležitost, mně se líbí tak, jak jsou(pokud jsou bez přídavků a budou takto i na hotovém kabátě).

Rukávy se nasadit výš mohou, ale pravděpodobně bude pak potřeba popustit rukávovou hlavici  na jejím vrcholu (jakože ve střihu bude moc nízká). Po zkrácení ramenního švu je potřeba přeměřit průramek a porovnat ho s rukávovou hlavicí, jestli je obvod hlavice delší o 3 cm na navolnění.

A pozor na nestejně vysoká ramena, vpravo je potřeba dát vyšší vycpávku nebo posunout průramek níž. 🙂

Mně se ten zkušební model líbí. Ty klopy jsou opravdu jen stylová záležitost. Já třeba obdivuji pánské kabáty z Bondovek s Danielem Craigem. Ten má ty kabáty dle mého názoru určitě na míru, protože jinak by mu s jeho postavou tak neseděly. Zkuste mrknout pro inspiraci na fotky, na internetu je jich dost.

A mně se také zkušební modely špatně oblékají, přičítám to hlavně tomu, že v nich chybí klouzavá podšívka.

Vidíš, to je zrovna hodně zajímavé téma, protože ty obleky pro Craiga jsou docela kontroverzní, hodně zastánců tradiční britské krejčoviny je považuje za přefitované (povětšinou je to bespoke verze modelů Toma Forda). Já pro ně mám tedy taky slabost a určitě inspirace se tam najde hodně 🙂

Řekla bych, že podle zkušebního modelu bude kabát hodně těsný, kolik cm je přidáno na volnost?

Díky za rozšíření obzorů,  netušila jsem, že v těch kabátech má prsty Tom Ford. No já se na ty Craigovy kabáty a saka z Bondovek nemůžu vynadívat. Mírně přefitované budou, ale podle mě to byl záměr, protože lépe vynikne postava a tu má Craig fakt parádní. Vůbec si myslím, že všeobecně si osoby s velmi dobrými postavami mohou dovolit mít některé oblečení víc vyfitované (ale zas ne přehnaně),  i když pravda asi na úkor komfortu. (Já být chlap a mít takovou figuru, tak bych ty kábáty chtěla mít přesně takhle, jen bych musela zapomenout na tlusté svetry a mikiny.)

Ještě k tomu zkušebnímu modelu. Bára má dobrou připomínku, přece jen ten zkušební model je oblečený jen přes tričko. Jak píše Jana, je třeba zhodnotit, jaké oblečení bude pod kabátem nosit a to si obléknout i pod zkušební model.

Děkuji dámy za rady, o víkendu snad proběhne druhé kolo a budu vás informovat 🙂

No ještě na to koukám a fakt to Craigovi hodně táhne, maličko volnější by to bylo slušivější:

https://www.angeljackets.com/product_images/m/838/James_bond_Spectre_Cotton_Coat__39386_zoom__21337_std.jpg

Tak tenhle se mi zrovna tolik nelíbí (a vážně mu táhne), víc mě zaujaly ty jeho jednořadé. Asi si dnes večer nějakou jeho Bondovku pustím, abych mohla znovu prozkoumat :-).