Před vytvořením příspěvku musíte být přihlášeni.

Barvení látek

12

Zdravím všechny a jdu s dotazem na barvení látek.

Potřebuji mít pro dceru na tábor šaty v červené barvě a váhám, zda je lepší barvit přímo látku jako kus (naskládat si a udělat odhad množství potřebné látky a ustřihnout z kusu - látky mám asi 4 m a celá by na to nepadla) nebo zda obarvit až hotový ušitý oděv.

Látku mám bavlna+viskoza v bílé barvě, takže se nějak nebojím, že by barva neměla chytnout, ale vzhledem k materiálu a jeho ceně se mi vyplatí obarvit, než kupovat v červené za výrazně vyšší cenu a shánět vhodný materiál, když se jedná o jednorázové použití.Látku mám vypranou a vysráženou.

K čemu by jste se přiklonily? Před šitím nebo hotový oděv?

Díky za názory.

Obarvila bych první látku. Protože až šaty došijete, může šicí nit barvu chytat jinak - buď víc nebo se nedobarvit a dělá o neplechu.

Určitě nejdřív látku.

díky, s těmi nitěmi mně to nenapadlo, že by nemusely chytit (a asi by nechytly). tak naměřím látku a budu barvit.

Tak to jsem zvědavá, jak dopadnete. Já jsem se na barvení látek vrhla zrovna nedávno, v zásobách mi roky ležela nějaká metráž, ze které jsem nešila kvůli tomu, že mi  neseděly barvy. Barvila jsem jak polyester, tak hedvábí a bavlnu. Předem jsem dost řešila, jakou značku barev na to koupit. I přes drahou barvu to dopadlo různě, možná to chce praxi, nebo větší hrnec. Nevím, zda je vlastně vůbec možné v domácích podmínkách obarvit metráž dokonale. Kdyby někdo měl nějaké tipy, budu za ně ráda. Nechtělo se mi to barvit v pračce, třeba bi to dopadlo lépe, nevím.

já se právě chystám na obarvení v pračce 🙂 v hrnci bych to dělat nechtěla, tam to opravdu může být problém větší. a polyester asi bude hodně špatně chytat. ale celkově látky budu mít tak 2m, což není tak moc.

hedvábí jsem kdysi batikovala barvou v mikrovlnce a celkem dobrý. jen se muselo dávat pozor, aby se nespálilo.

@whiteh S červenou ale bacha, hodně fixovat, ráda pak pouští - u ní bych možná zvážila, jestli dát pár peněz navíc není lepší než trápení s tím, že bude děcko ještě týden obarvený do červena.

@Daria Já bych ráda vyzkoušela to přírodní barvení různýma pigmentama ze zeleniny, kůry, ovoce atd. To vypadá jako velký dobrodružství 🙂 Také jsme měly už dřív s Aničkou předomluvený článek o modrotisku, to už je úplná alchymie, zkusím to oživit, protože je to krásný téma.

@Petra Je to velký dobrodužství, ale při množství té chemie, co do toho barvícího roztoku stejně musíš dát, tak mi přijde už skoro lepší to dát do Duhy 🙂

@Daria Myslím, že by to chtělo opravdu obrovský hrnec a nasycený roztok a stejně bych si nebyla jistá výsledkem. Před pár lety jsem se zamilovala do těchto šatů a chtěla jsem vyrábět vlastní ombré, ale nakonec jsem se k tomu nedostala....

@whitehorse U polyesteru jsem hledala speciální barvu na umělé materiály, chytlo to skvěle až na ty fleky způsobené zřejmě tím, že jsem přece jen měla malý hrnec...Ale chtěla jsem to zkusit, jinak by látka byla k ničemu. Pokoušela jsem se to vyfotit, ale barva je tak zářivá, že se to špatně fotí ..zkusím nahrát foto.

@Petra Tak to by mě bavilo také! Vyrábět pigmenty z květin a tak.. Jen na to mít prostor a čas si s tím hrát. Chtělo by to nějaký hacklab 😉

@Jana To krásné ombré s dokonale plynulým přechodem, to vůbec nevím, jak by se dělalo, vypadá skoro nemožně, ale Ty jsi šikovná a určitě bys to zvládla 🙂

SaveSave

Nahrané soubory:

Chce to opravdu obří kotel a hlavně obří množství tekoucí vody. Já jsem loni pomáhala s barvením borytem - v polních podmínkách v rámci reenactmentu a barvily jsme vlněný sukno. Dopadlo to skvěle, ale doma absolutně nereálný.

A jak píše Jana, je potřeba spousta chemie - takže představa všech těch eko-bio-matek o super přírodním barvení je opravdu zcestná.

Pár fotek z barvení na fb:

Zveřejnil(a) Die Reisecen e.V. dne Neděle 18. června 2017

12