19.10.2023 | Barbora Jana | 2 komentáře

Šijte s námi kabát – rukávy

Všívání rukávů je po kapsách, fazoně a límci asi posledním zádrhelem v šití kabátu: ne, že by to byl krok poslední, ale je to věc, které se spousta šijících bojí. Po jejich vsazení si ale můžete vyzkoušet kabát v téměř úplné podobě a věnovat se už jen záložkám a podšívce.

Jana

Rukávy jsou na mém kabátu přinechané k přednímu a zadnímu dílu, na kterých se provede nástřih a všije se vsadka. Tento typ  je jedním z druhů kimonových rukávů.

Nejdřív se ale vrátím k sešívání samotných dílů: základní šev jsem dělala tak, že jsem sešila dva díly, sežehlila švové přídavky na stranu a v ruce prošila. Pro prošívání se doporučuje obvykle nějaká silnější nit, ale od té doby, co skončila Hedva a zásilky z Velké Británie podléhají celnímu řízení, vlastně moc nevím, kde shánět. Klasickou polyesterovou džínovou nití se mi šít nechce, takže jsem jenom ráda, že se v Brně dá sehnat tenší hedvábná nit Gutermann, bohužel ale v omezeném počtu barev. Z těch dostupných se ke kabátu nic moc nehodilo, ale nakonec jsem vybrala jednu, která by jakžtakž šla a zároveň jsem si vybrala i jeden odstín mezi bavlněnými nitěmi s tím, že doma vyzkouším obě varianty. Nakonec se hodily obě nitě, nicméně ta hedvábná má teplý podtón, takže jsem nakonec zvolila pro prošívání dvojitou bavlněnou nit. Prošívání mám celkem dost v ruce, takže jsem nepoužívala žádnou šablonu, okraje můžete ale například prošít na stroji s uvolněným napětím horní nitě, vzniklé prošití pak bude sloužit jako mustr, který vám umožní držet stejnou vzálenost od okraje a i rozestupy mezi jednotlivými stehy. Po dokončetní prošívání pak strojové šití vypáráte.

Budoucí místo nástřihu je potřeba nejdřívě vyztužit nažehlovací výztuhou a následně označit vrchol nástřihu.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora Jana (19.10.2023/7:13)
Kategorie: kabát, Šijte s námi
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x