2.10.2023 | Barbora | 1 komentář

Organizér na jehly

Jak často měníte jehly ve svém šicím stroji? Jste ty pečlivky, které si vedou záznamy a mění jehly přesně podle odšitých hodin či metrů látky? Nebo naopak šijete tak dlouho, až to fakt nejde nebo dokud se jehla nezlomí? Nebo prostě měníte po každé ušité věci? K výměnám jehel je v každém případě dobré přistupovat spíš individuálně podle potřeby.

Špatná jehla šije opravdu špatně a hodně se díky ní navztekáte. Ať už špatná z důvodu nevhodnosti dané látky, nebo špatná proto, že je tupá či ohlá. Každý materiál si žádá svoje a druhů jehel je na dnešním trhu opravdu spoustu. Ať už se liší sílou nebo typem hrotu – máme jehly běžné, ostřejší microtexové, na kůži, na úplet, na denim… Pokud je střídáte opravdu poctivě a šijete hodně rozdílné materiály a zároveň nechcete vyhazovat jehlu po jedné ušité věci, pak je třeba najít si systém.

Už delší dobu jsem se chystala takový systém zavést i já a došlo k tomu konečně až teď. Září je pro mě další z časových období, kdy mám ráda dělat pořádek ve věcech. Od mala mě bavilo, když jsem v září mohla odkráčet do školy a šuplík u psacího stolu a penál ve školní tašce se skvěl novými psacími potřebami, fixami, ořezanými pastelkami seřazenými podle odstínů, nadepsané sešity vyskládané do komínků v poličce… To, že za pár týdnů už byla realita úplně jiná, mě žádný rok nemohlo odradit. A proto mám září zažité tím, že je třeba se nově zorganizovat. Letos tedy došlo konečně na jehly.

Novou jehlu se snažím vzít pokaždé, když začínám nový větší projekt. Ale na druhou stranu, pokud vím, že jsem naposledy ušila opravdu jen pár švů na halence, tak mi to kolikrát připadá jako plýtvání a s jehlou pokračuji i do dalšího projektu. Pokud na sebe materiálově navazují, pak je to jednoduché. Horší ale je, když po hedvábné halence potřebuji ušít něco málo z úpletů a až poté se zase vracím k jemnému materiálu. Mezitím je zkrátka potřeba si jehlu někam odložit. Doposud jsem měla na stole speciální jehelníček, který mi kdysi vyrobil mladší syn ve školce a kam jsem si tyto jehly zapichovala. Problém ale nastal, když jsem se pak nečekaně pár dnů k šití nedostala, protože jsem pak zapomněla, která ta jehla to byla. Do stejného jehelníčku si totiž zapichuji i jehly, které se už nehodí na běžné šití, ale na zkušební model jsou ještě dobré. Pak tam mám zapíchlé i jehly, které běžně až tak moc nepoužívám, ale protože jsem s nimi něco málo už ušila, nechci je dávat zpátky do krabičky a zároveň mi je líto je ještě vyhazovat. Také je tam spousta jehel, na kterých nejde pořádně přečíst, co že je to za velikost. Novější typy jehel do domácích strojů některých značek už mají barevné rozlišovací proužky, ale já mám v zásobě stále ještě spoustu platíček z dob, kdy takové vymoženosti ještě nebyly.

Zdroj: Schmetz Dnes již díky barevným proužkům u jehel Schmetz zjistíte nejen na co se hodí, ale i jakou má sílu.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (02.10.2023/7:30)
Kategorie: Odstřižky..., Začínáme se šitím
1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x