10.8.2023 | Barbora | 4 komentáře

Jedny extrémně pomalé šaty

Připomínáme, že až do 13.srpna můžete hlasovat v naší madeirové soutěži. Odkaz na hlasování najdete ve článku se soutěžními příspěvky.

 

Slow fashion je v dnešní době fenomén. A mými posledními šaty se můžu s čistým svědomím k jejímu praktikování přihlásit. A to doslova. 🙂

O udržitelné módě jste si  mohli přečíst nedávno v článku od Jany. Já s jejími tvrzeními samozřejmě jen souhlasím, za ty roky, co spolu fungujeme zde na Stehu, jsme zjistily, že se navzájem hodně ovlivňujeme a posouváme dál společným směrem, přestože jsme každá jiná. Naprosto stoprocentně se ale shodujeme v tom, že rády nosíme padnoucí módu z kvalitních materiálů a proto si převážnou většinu šatníku zaplňujeme vlastními výtvory. Kvalitní materiály sice něco stojí, ale jakmile si na ně zvyknete, o dost hůř se vám bude chtít zase klesnout zpět do světa umělotin a hadrů. Ale neberte mě úplně za slovo, není totiž umělotina jako umělotina. Spousta kvalitních funkčních látek je vyrobena z umělých vláken, bez kterých by se nedosáhlo požadovaných vlastností. Za umělotinu a hadr v kontextu mého myšlení považuji tahavá úpletová trička či letní šaty  z polyesteru, ve kterých se zpotíte i bez sebemenší fyzické námahy nebo umělé flauše na kabáty, které vás v zimě rozhodně nezahřejí a navíc hrozně vypadají. Chápu, že velkou otázkou je především v dnešní době cena, ale právě proto je lepší koupit si luxusnější materiál a s tvorbou si vyhrát.

Když jsem se naposledy dostala do obchodu s látkami, bylo to těsně před naším kurzem v květnu. Na instagramu jste pak mohly vidět naše úlovky. Já jsem měla to úpletové plisé, ze kterého jsem si ušila šaty a ze zbytku ještě i tričko. A pak malý štůček hedvábíček… Na šatičky. V květnových Patrones se mi totiž zalíbily tyto šaty.

Od začátku jsem měla sice lehké pochyby ohledně vhodnosti střihu na mou postavu, ale kombinace materiálů a tím pádem i zajímavost šatů se mi tak moc líbila, že jsem to hodila za hlavu. Baví mě totiž výzvy. Když mám šít něco úplně jiného než dosud nebo ráda střídám v následných  projektech materiály či techniky. Prostě mě nebaví stereotyp.

U pana Pavlačky jsem našla látku s nádherným vzorem.

Horší na ní bylo to, že se jedná o hedvábné devoré (představte si to asi jako jemný šifon, který je ale záludnější v tom, že místy je zatkávaný saténovými kousky, takže každý centimetr se chová jinak než to místečko vedle něj – prostě peklo) a i cena byla tedy poněkud vyšší. Ale neodolala jsem. Navíc se mi podařilo do kombinace sehnat i ostře růžovou barvu společně s černou a v celku to prostě bylo super. Hned jsem se viděla, jak v prvních horkých červnových dnech vymyslím příležitost, kam si takové šaty vzít. Jenže tak rychlé to nebylo. Zkrátka slow fashion ve všech ohledech.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (10.08.2023/8:26)
Kategorie: Příběhy našeho šití
4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x