20.7.2023 | Barbora | 5 komentářů

Avokádo

Naše krátké letní prázdniny jsou u konce a opět se k vám vracíme s pravidelnými články. Nezapomínejte, že madeirová soutěž stále běží a my netrpělivě čekáme na vaše příspěvky. Můžete je posílat na mailovou adresu info@stehzastehem.cz až do 31.7.2023.

A teď již k jednomu novému barvícímu dobrodružství…

Kdysi dávno jsem na internetu narazila na článek, ve kterém se psalo o využití avokáda na barvení. A protože u článku byly fotky vzorků s krásnými světlerůžovými odstíny, pátrala jsem dál a ve více zdrojích. Slupky nebo pecky z avokáda barví! Ale…! No a těch je spousta. Jenže mi to samozřejmě nedalo a celé to martyrium jsem si prostě potřebovala projít na vlastní kůži sama. A dnes se s vámi podělím o mé zkušenosti. Kdyby to ve vás náhodou také zanechalo nutkání vyzkoušet.

Takže popořadě. Avokádo obsahuje určité látky (najdete na internetu v podrobnějších článcích, já chemii nikdy moc ráda neměla), které dokážou barvit. A to odstíny růžové až oranžové. Barví slupky a pecky.

Já začala tím, že jsem si asi dva roky odkládala slupky z avokáda do mrazáku. Avokádo se u nás doma jí jen občas, mám ho ráda já a mladší syn, další dva členové jej moc nemusí. Ale když najdu v obchodě nějaké tak akorát zralé a za dobrou cenu, tak si ho koupím. Nikdy neřeším jestli je takové nebo makové, existuje spousta druhů, co se k nám dováží. Slupky jsem po oloupání vždy důkladně očistila, usušila na vzduchu a dala do pytlíčku do mrazáku. Některá avokáda se loupou krásně, že stáhnete celou slupku bez vnitřní jedlé vrstvy, některá jdou sotva po kousíčkách a vnitřek na nich ulpívá a nejde skoro vyškrabat. Ale opravdu pečlivě jsem je schraňovala, protože samozřejmě můj laický pohled na věc je: čím víc materiálu, tím víc barviva. Někdy loni na podzim jsem už ale začala mít pocit, že mi avokádové slupky zabírají dost místa v šuplíku v příručním mrazáku, tak jsem se pomalu chystala s nimi něco udělat.

Přírodními barvami lze barvit zase jen přírodní materiály. Takže bavlna, len a hedvábí. Viskózu, směsovky nebo nějaký polyester vůbec nezkoušejte. Hedvábí jsem zavrhla okamžitě. Mám ho sice ráda, ale právě proto si raději koupím barvu nebo vzor, který se mi líbí a nebudu nic pokoušet, na to by to byla drahá sranda. Bavlna je fajn, ale asi bych ji nedokázala vhodně využít. No a len miluji a napadlo mne to vyzkoušet na lněném úpletu. Vlastně rovnou jsem o tom přemýšlela tak, co bych si z látky s růžovým nádechem mohla ušít a nechtělo se mi hokusy pokusy dělat třeba na třech metrech, které by byly potřebné na následné ušití šatů. Takže mi nejlépe vycházel nějaký top, či tričko. A na to je úplet super. Jenže shánějte lněný úplet v listopadu… To jsem trochu narazila. Je to přeci jen materiál vhodnější na teplejší počasí, takže ani v eshopech nebyl moc k sehnání. Koupila jsem jej až letos na jaře, když jsem byla v Českých Budějovicích a zaběhla nahlédnout do látek Olivi. (Mimochodem moc příjemný obchod i majitelé a navíc v jejich nabídce najdete i oděvní kůže. Určitě stojí za návštěvu.)

Když už jsem tedy měla materiál na barvení i na obarvení, začala jsem pročítat na netu, jak na to. Postupy se v určitých ohledech lišily a já si z každého vybrala něco, co mi můj selský rozum vyhodnotil jako opodstatnělé.

Příprava látky na barvení

Opět by to chtělo lepší vysvětlení z oboru chemie, ale všeobecně je to o tom, že rostlinným materiálům chybí vlastnosti, které naopak mají materiály živočišného charakteru (hedvábí) – neumí dost dobře vázat barvivo. Ale dá se to obejít přípravou materiálu. Buďto pomocí chemie (což já tedy nechtěla) nebo pomocí přírody.

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (20.07.2023/7:46)
Kategorie: Odstřižky..., Techniky
5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x