22.6.2023 | Barbora | 5 komentářů

Šaty a triko z plisé

Už jste někdy šily z plisé? Já poprvé. A moc jsem se bála. Naštěstí neoprávněně.

Vyzkoušet šití z plisé jsem chtěla už nějaký čas, ale dost jsem se toho obávala. Jeden z hlavních důvodů byl ten, že jsem plisé v nabídce obchodů nacházela převážně ve variantách šifonu nebo dalších podobných tenkých látek. A většinou to byly materiály vhodné spíš na slavnostnější druhy šatů.  Za druhé jsem se obávala, že jakákoliv věc z plisé mi přidá dalších 20 kilo a budu v tom jak almara. Za třetí jsem měla obavy, jak šití z plisé technicky zvládnout. Proto jsem se do něj nikdy nijak vědomě nechtěla pouštět. Ale nakonec tomu náhoda chtěla.

V květnu jsme pořádaly náš první šicí víkend na chalupě a s Janou jsme se ještě v pátek dopoledne vypravily do Prahy na nákupy látek. Měla jsem v té době spoustu práce a na šití nezbývalo moc času, takže ani na víkend jsem si nestihla připravit žádný větší projekt, na kterém bych bývala pracovala – zbývalo mi jen došít dva švy a založit délku na madeirových šatech. Do Prahy jsem jela s tím, že vlastně ani žádné látky nepotřebuji, nic konkrétního mě nenapadalo. Naštěstí se ale u pana Pavlačky nějaká inspirace vždycky najde. 🙂

Moc se mi líbilo jedno černobílé hedvábné devoré a vzpomněla jsem si, že zrovna v posledních Patrones byly šaty, na které jsem měla zálusk. Potřebovala jsem k této látce dokombinovat ještě něco jednobarevného a jak jsme tam tak snášely další a další role, přišel pan Pavlačka s tím, že má ještě takové jemné úpletové plisé v šedé barvě. To se nakonec k vybrané látce materiálově nehodilo, nicméně jak už tam tak ta role ležela a řešili jsme různé možnosti, co by z toho tak asi šlo, začalo to ve mě hlodat. K vybranému devoré jsem nakonec vymyslela vhodnou kombinaci, ale to plisé mě stále vrtalo hlavou, až jsem se rozhodla a vzala ho. Nebyla jsem si vůbec jistá, kolik ho budu případně potřebovat, protože jsem neměla ani představu, co a jak z něj, tak jsem vzala vše, co na roli bylo – 1,7metru, protože cena byla příznivá, tuším 450Kč za metr.

Plisé se prodává na skládaném papíru, který má za úkol držet zalisované sklady – 1,7metru jemného úpletu by se normálně vešlo do malé taštičky, já z prodejny odcházela s rolí přes rameno.

Po příjezdu na chalupu a vybalení našich úlovků, které jste mohli vidět začerstva na instagramu, jsem si říkala, do čeho jsem se to vlastně vůbec pustila a co s tím budu dělat…

Šicí víkend probíhal podle plánu, šicí inspirace a zapálení do práce byly skoro hmatatelné a já po došití madeirových šatů neměla doslova do čeho píchnout. Šla jsem tedy alespoň brouzdat po internetu a hledat nějakou inspiraci na šaty z úpletového plisé. Inspirace bylo spousta, ale nic mě úplně nazaujalo tak, že bych si přála to samé.

Zkusila jsem tedy plisé rozložit a nechat se inspirovat napřímo. Bylo mi jasné, že se nechci pouštět do žádných složitostí. U plisé je těžké odhadnout, jak moc velký přídavek na volnost k němu musíte přidat. Tohle bylo navíc ještě plisované na šikmém úpletu, takže bylo prakticky nemožné to jakkoliv uhlídat a odhadnout. Bylo nutné vymyslet co nejjednodušší variantu. Pan Pavlačka mi radil nechat plisé na papíře a stříhat i s ním. Jenže jak jsem ho různě převážela a přenášela, částečně z papírové podložky sklady vypadaly a bylo těžké je vůbec nějak porovnat. Nakonec jsem papír z plisé odstranila a látku vyrovnala na řezací podložku přímo.

Takhle vypadalo plisé naskládané na papíru. Místy bylo ze skladů vypadlé a když jste na něj šáhly, tak se začalo hýbat skoro celé.

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (22.06.2023/8:01)
Kategorie: Příběhy našeho šití
5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x