25.5.2023 | Barbora a Jana | Žádný komentář

Šijte s námi z madeiry – jak s ní pracovat?

Dnes bychom se více dopodrobna podívali na určitá témata, která nám šití z takovéhoto materiálu přináší. Vždy musíme vzít v potaz právě specifiku madeiry, kterou jsou drobné či větší otvory na ploše látky.

Otázkou jsou zejména výztuhy, podražení či podšití, základní švy, způsob začištění švů a případně jak vyřešit okraje.

Začneme chronologicky podle toho, jak jednotlivé problémy v průběhu šití přicházejí.

Vyřešení průhlednosti

Pokud máte velmi málo prostříhanou látku s malými otvory, není potřeba zejména u topů řešit podšívku, u šatů to v nejhorším vždycky jistí tělová spodnička/košilka.

V případě větších dírek je potřeba zvážit, jestli bude lepší pod oděv nosit zmíněnou spodničku/košilku či zda je lepší jej podšít nebo podrazit. Všechny tři varianty splní svůj účel, protože zamezí průhlednosti daného materiálu. Otázkou tedy je, co je lepší?

Samostatná spodnička/košilka je využitelná pod více oděvů a zachová se určitá vzdušnost materiálu. Pokud střih vyloženě vyžaduje podšívku či podrážení, tak tam volba záleží na svrchní látce, způsobu jejího začištění a jestli potřebujete, aby materiál zůstal přesně takový nebo mu naopak prospěje lehké vyztužení.  Podšívka bývá přichycena jen na horním okraji – většinou v průkrčníku a její spodní část je volná. V tomto případě si můžete pohrát s její délkou a spodní část nechat třeba průhlednou úplně. Naopak podrážení je trvalé spojení dvou vrstev látky a nadále s nimi pak pracujeme jako s jednou vrstvou.

Na jednom oděvu můžete kombinovat více metod: například top podrazit a sukni podšít, aby byla více vzdušná a podrážecí materiál ji zbytečně nezabil či u řasených sukní nepřidával objem v pase. V případě, že šijete košilové šaty či máte na šatech manžetu, můžete díly určené k vyztužení podrazit a šaty jinak ušít bez podšívky.

U modelů, kde má z nějakého dobrého důvodu podšívka jiný tvar než vrchní oděv (jako třeba u šatů, jež bude šít Bára), bývá situace celkem jasná.

Kromě způsobu podložení madeiry je potřeba vyřešit i rébus s jeho barvou. Ideální je mít podkladový materiál v lehce jiném odstínu než horní materiál, aby vynikl vzor. O tomto tématu jsme psaly i ve článku o krajkách. Samozřejmě ale vždycky záleží, co seženete. Jako spodní vrstva hodí bavlněný či bavlněno-hedvábný batist nebo hedvábný habutaj/podšívka – prostě něco lehkého, vzdušného, přírodního v nějaké rozumné cenové hladině.

Tužení

Nažehlovací výztuhy nejsou úplně ideální řešení, protože výztuha může být vidět přes dírky a lepidlo by mohlo dlouho po ušití ulpívat na žehličce nebo prkně. První variantou je použít všívací výztuhu (prakticky příslušné díly podrazíte tužší látkou) nebo vezmete podkladový materiál, ten vyztužíte a pak nastehujete na příslušné díly.

Švy a jejich začištění

U nepodšitých oděvů je potřeba myslet na to, že dírami madeiry mohou prolézat vlákénka roztřepeného okraje, takže i u francouzského švu je dobré první šev začistit – cikcakem či overlockem.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (25.05.2023/9:12)
Kategorie: Madeira, Šijte s námi
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x