18.5.2023 | Jana a Barbora | 8 komentářů

Šijte s námi z madeiry – historie, inspirace, materiály a střihy, co budeme šít

Název dnešního článku je pravděpodobně, co se délky týká, rekordní. Na našem webu už jeden článek ohledně historie a stylové inspirace madeiry vyšel, proto jsme se rozhodly všechno zkoncentrovat do jednoho textu.

Název madeira obvykle odkazuje na druh ručního vyšívání, který je populární na portugalském ostrově Madeira. Toto vyšívání je charakterizováno použitím speciálních jehel a technik, které vytvářejí velmi jemné a detailní výšivky, většinou i ve stejné barvě na bavlněných nebo lněných tkaninách. Motivy vyšívané madeirou zahrnují často květiny, rostlinné motivy a geometrické vzory, bývají také zdobeny perličkami, korálky a jinými ozdobami. Tento druh výšivky má velmi bohatou historii a dnes je stále velmi ceněna jako umělecké řemeslo a součást kulturního dědictví Portugalska. Na samotném ostrově Madeira má tato výšivka poměrně krátkou minulost – technika se sem dostala z viktoriánské Anglie (proto se také v zahraničních obchodech setkáte s označením broderie anglaise) a tam zase ze střední Evropy, kde se výšivka s prostřihovaným vzorem objevovala již v 16. století.

Madeira je krásný materiál plný detailů a kromě tradičních motivů se také vyvíjejí moderní designy, aby se udržela módní aktuálnost (například dnes tolik oblíbená potištěná madeira).  Najdeme ji všude od ubrusů a dalších předmětů domácího vybavení po oblečení. Jelikož je vyšívaná většinou na lehkých tkaninách, tak je to typicky letní materiál stejně jako jí podobné další látky, které také vytváří dírkovaný efekt. Dírky mohou být i vypalované či řezané laserem, vyznění  je podobné a pro náš účel budeme všechny tyto tkaniny považovat za totožné. A protože madeira je prostě klasika, ze které i my rády šijeme, vybraly jsme si ji pro naše předletní společné šití.

Shodou okolností budeme šít obě z totožného materiálu – falešné madeiry, která má jen proražené dírky, jež nejsou vyšity a pořídily jsme ji u pana Pavlačky v BP látkách.

Teď už se ale vrhneme na inspiraci pro vaše šití (na starší článek se můžete kouknout zde.)

zdroj: Celebmania

Zdroj: My Thereza

Zdroj: Farfetch

Zdroj: Dolce and Gabbana

Zdroj: Net A porter

Zdroj: Simplybe

 

Zdroj: Essential Antverp

Zdroj: Zara

Zdroj: HM.com

 

Zdroj: Sezane.com

Zdroj: KarenMillen.com

Kde sehnat?

Dobrá zpráva je, že madeiru seženete prakticky všude. Většina velkých eshopů má dokonce madeiru i v méně klasických variantách, například s potiskem nebo na tkaninách jiných než jen bavlna či len. A zcela jistě ji v nějakém běžnějším provedení seženete i v malých obchůdcích s látkami právě proto, že madeira je velmi oblíbená na léto. Teď je ta nejvhodnější doba pro její šití.

Jen pro ukázku jsme vybraly pár obchodů a jejich nabídku madeir.

Evi-látky – nabídka v různých barvách a jedna hezčí než druhá

Primavera – zde najdete i potištěné madeiry

Terry – móda – bílé klasické madeiry i ty s barevným vyšíváním či potiskem

Takoy

Jiné látky  – madeiry ve výrazných barvách

 

Vhodné střihy

Madeiru nelze zaškatulkovat do jednoho stylu, její nepřeberné varianty a barevnost nám umožňuje ji použít jak na jednoduché topy a blůzy, tak i na sukně a šaty nebo i šortky, případně volné kalhoty. Vždy bude záležet hlavně na tuhosti dané látky a nutné míře z látky odstranit průhlednost. To lze vyřešit buď podšívkou nebo podražením, ale toto téma rozebereme více v příštím díle. Pro příklad uvádíme šaty z Fibremood, co nedávno šila Bára.

U výběru střihu/technologie zpracování je potřeba také počítat s tím, že některé madeiry mají vyšité okraje a jiné ne, o tom více ale až příště.

Co budeme šít my?

Bára

Materiál na mé šaty je sice dírkovaný, ale pravá madeira to není. Dírky nejsou totiž vyšívané, jsou zvýrazněné barevným okrajem. Nicméně jej v tomto případě budeme považovat za madeiru, protože na zpracování je to úplně stejné. 🙂 Jedná se o bavlněné plátno nižší gramáže, které jsem koupila u pana Pavlačky v BP Látkách.

Při rozmýšlení střihu jsem chtěla spíš klasičtější šaty a moc se mi líbily ty od Vikisews nazvané Paulina.

Chtěla jsem je podrazit černým batistem a možná trochu zašít ty rozparky, abych měla šaty na běžné nošení.

Jenže Jana, které má tu stejnou látku, mě varovala, abych ji nejprve vyprala a pak se až rozhodovala, protože se jí zdálo, že látka po vyprání změkla a chová se odlišně od nevyprané varianty. Byla to pravda, také se mi zdálo, že se trochu změnila a proto jsem se rozhodla vybrat jiný střih. A nemusela jsem přemýšlet až tak moc dlouho.

Šaty z produkce značky COS jsem měla uložené v inspiraci už nějakou dobu. No a popravdě už jsem jejich repliku ušila minulý rok v létě a zkrátka jsem je ještě potřebovala i v tmavší variantě.

Ale víc se dozvíte až v dalším pokračování o mých šatech.

Jana

Jak už jsme se zmiňovaly dříve, budeme šít ze stejného materiálu. Původně jsem u něj moc nevěděla, co z něj ušít, nicméně jsem ho naštěstí vyprala, přišel o svou prkennost a je z něj příjemný batist. Šít z něj budu šaty podle upraveného střihu La Forme 0463 a mojí volnou inspirací jsou následující šaty:

Jsou to tedy opět košilové šaty, tentokrát se zajímavým detailem na stojáčku.

Jak jste na tom s madeirou vy? Budete šít s námi?

5 2 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (18.05.2023/9:02)
Kategorie: Madeira, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
6 měsíců

V zásobě mám nasyslené asi čtyři madeiry, téma mě potěšilo 😊. A strašně moc se mi lïbí šaty z titulku článku.

Kateřina Š.
6 měsíců
Odpověď na komentář  Jana

Ježiš. To je zase krásný 😊. Ušila jsem teď džínovou sukni a nějaký vršek by se hodil. Tady je krásný ale celý ten komplet. K

EvaHom
6 měsíců

Nasysleno mám taky – asi 15 metrů různé madeiry, bohužel teda všechny bílé. Střih jsem už měla vybraný, ale po shlédnutí fotografií v článku ho asi přehodnotím…

R.
R.
6 měsíců

Na společné šití se těším. Mám tři madeiry, vloni jsem top a šaty už nestihla. Tak letos 🙂

Kateřina Š.
6 měsíců

Krásný den všem. Tentokrát jsem se šitím v předstihu a šaty jsem dokončila ještě před výzvou. Materiál, černý vyšívaný batist, jsem pořídila v Brně Biltexu. Mají i barevný výběr. A je teda radost nosit. Moooc příjemný materiál. Ještě trošku toho sluníčka by to chtělo 🙈😊. Ke společnému šití se myslím přidám, nutně potřebuji vršek k sukni. 😁 K

Naposledy upraveno: 6 měsíců , upravila: Kateřina Š.
Pipsi
6 měsíců

Já se tentokrát zase nepřidám. Mám jiné aktuální plány. Ale nedávno jsem našla inspirační šaty a nemůžu se jich nabažit. Tak možná zase se zpožděním.
https://www.livemaster.ru/item/49103486-odezhda-platya-tsarevna-lebed
I když, asi zůstanu víc při zemi. Nebo taky ne, úplně se v nich vidím. Jen mi chybí ten cop.

8
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x