4.5.2023 | Host a R. | 5 komentářů

Šicí výzvy

Se šicími výzvami nemáme moc zkušeností, nicméně nám toto téma přijde velmi zajímavé, takže jsme poprosily naši dlouholetou čtenářku a hostující autorku Radku, jež se výzev naopak účastní celkem často a ráda, aby pro vás i nás o nich sepsala nějaké informace. 

Nemám moc ráda soutěže, kde se musí uvádět e-mail a další osobní údaje nebo třeba pro zařazení do slosování sledovat daný účet na Instagramu a ještě navíc povinně označit kamarády a známé. Podle mě za to výhra málokdy stojí. Naopak šicí instagramové výzvy jsem si oblíbila. Začalo to před mnoha lety výzvou #zaholkycosijoudoma, kdy jednou z výher bylo i předplatné od Stehu. Kvůli účasti v ní jsem si dokonce založila i účet. Následovalo několik dalších výzev, některé byly jednorázové, některé se pravidelně opakovaly nebo stále ještě opakují.

Ve svém článku vám jich pár přiblížím, a protože jsme na šicím webu, omezím se pouze na ty šicí. Výzvy jsou vlastně soutěže organizované jednotlivými uživateli IG a bývají tematicky omezené. Šijí se například kabáty a saka v chladném období roku nebo overaly a šaty na léto. Dalším typem výzvy může být šití ze střihů zadarmo anebo z látek ze zásob. Výzvy mohou být i koncipované jako denní s úkoly k plnění v průběhu daného časového období. V takových výzvách se nic nešije a pouze se v daný den uveřejní příspěvek, ve kterém se splní zadaný úkol. Tím může být ukázka vašeho oblíbeného střihu na šaty, největšího šicího úspěchu nebo třeba modely s výraznými rukávy.

Každá výzva je graficky zpracovaná a má svůj unikátní hashtag. Právě s tímto hashtagem se v daný den výzvy vloží příspěvek na dané téma. Obvykle se označují i účty, které výzvu organizují. Soutěžní výzvy mají i své sponzory a je tak možné vyhrát třeba střih nebo dárkový poukaz na látky. Řada výzev se také pravidelně opakuje.
Teď už k těm konkrétním, kterých jsem se zúčastnila nebo mi přišly zajímavé.

1. #Memademay je asi nejznámější nesoutěžní výzva v šicí komunitě organizovaná Zoe Edwards ze @sozoblog. Probíhá letos už po čtrnácté během celého května a je zaměřená na nošení a znovuobjevování vlastnoručně ušitých kousků v šatníku. Každý účastník nebo účastnice si zvolí vlastní cíl a ten se snaží splnit. Vůbec však nezáleží, kolik máte v šatníku vlastnoručně ušitých kousků nebo kolikrát se v měsíci zúčastníte, jde o to si uvědomit, co už v šatníku máme a jak se to dá opět nosit. Výzvy jsem se zúčastnila vloni poprvé a největším úskalím pro mě bylo, i když Me-Made-May není fotografická výzva, se každý den vyfotit. Navíc hodně pracuji z domova a doma nejčastěji nosím džíny a tričko a tyto vcelku nudné outfity jsem nechtěla dennodenně zveřejňovat. Nakonec jsem si aspoň párkrát týdně oblékla svoje oblíbené šaty a zvládla se i fotit. Výzva tedy měla pro mě smysl, překonala jsem samu sebe a zjistila jsem, že potřebuji víc základního oblečení ke kombinování. V omezené míře plánuji se zúčastnit i letos. Po přestěhování do nového domu ale ještě nemáme skříně a spousta mých oblíbených kousků je stále v krabicích.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zoe Edwards (@sozoblog)

2. #Magamsewalong je nesoutěžní výzva organizovaná Sue (@suestoney), Suzy (@sewing_in_spain) a dalším hostem. Každý měsíc je jiné téma (jako například Roc(k)October, May Be Menswear nebo Juicy January) a dané téma je třeba kreativně ztvárnit v právě šitém oblečení. Nelekejte se, někdy stačí být kreativní v popisu k příspěvku. Takže k tématu Juicy January jsem dávala do příspěvku svoje barevné žakárové šaty s ptáky, kde jsou i jabloně s jablky. Nebo minulý měsíc (téma bylo April Amig@s) jsem psala o tom, jak jsem se přátelsky domluvila s prodejkyní látek, která mi místo hedvábí prodala syntetiku. Kolem organizátorek je příjemná komunita žen a já jsem díky ní objevila hodně zajímavých účtů. V květnu je téma May-hem a zatím ještě nevím, zda se mi podaří něco vymyslet.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sue Stoney (@suestoney)

3. #Mymakesforthemonth je soutěžní výzva Lou Schaffer (@sewmuchtodesign), kde úkolem je do konce každého měsíce uveřejnit příspěvek s koláží všeho, co jste daný měsíc ušili. Vyhrát můžete střih nebo i poukázku na látky od sponzorů. Tuto výzvu mám ráda a účastním se docela často. Díky tomu jsem se dokonce naučila dělat jednoduché koláže přímo v telefonu.

4. #Sewrecreatethelook je právě ukončená výzva Jen (@jenlegg_teescreatives) a Sharlene (@sosewdressmaking). Cílem je během měsíce dubna ušít oděv podle zvolené inspirace. Každý týden se postupně uveřejňují příspěvky s inspiračními obrázky, zvolenou látkou a střihem, fotkami z procesu a nakonec i s hotovým oděvem. Výzvy jsem se zúčastnila podruhé a letos se mi podařilo dokončit košilové šaty inspirované šaty od Stelly McCartney (ano, přesně ty, které jsem poslala do soutěže i sem).

5. #Sewaprilblouse je rovněž výzva ukončená v dubnu a organizuje ji obchod s látkami Cloth Edit (@cloth_edit). Úkolem je ušít halenku a mně se to letos překvapivě podařilo v termínu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Cloth Edit (@cloth_edit)

6. #Sewapril je výzva organizovaná Ryliss (@ryliss_sewinganddesignschool). Během dubna se každý den zveřejňují příspěvky na dané téma a každý soutěžní den můžete vyhrát střih nebo poukázku na látky. Účastnila jsem se vloni a tím, že bylo vcelku časově náročné připravovat měsíc téměř každý den příspěvek, letos jsem už neměla motivaci k účasti a radši jsem si šila šaty.

7. #Sewtogetherforwinter byla příjemná výzva organizovaná Monikou (@crafting_slovak), Suzan (@sewing_in_spain) a Sarah (@sewsarahsmith) a šilo se vrchní oblečení. Probíhala vloni na podzim a já jsem v té době zrovna šila sako.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Monika (@crafting_slovak)

8. #Braugust je srpnová výzva organizovaná obchodem s galanterií pro šití prádla a plavek @tailormadeshop a uveřejňují příspěvky na toto téma.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @tailormadeshop

9. Zúčastnit se můžete i různých „upcyklačních“ výzev (#REFEBULOUS nebo #Therefashioners) nebo výzvy zaměřené na spravování oblečení (#MendMARCH).

10. Lze se zúčastnit různých „nekupovacích“ výzev, kdy se dobrovolně zřeknete nákupů látek nebo i galanterie. Těchto výzev se neúčastním, i když mám vcelku velkou zásobu látek. Tady totiž končí veškerá radost, kterou mají podle mě mají výzvy přinášet 😊.

11. Nakonec musím zmínit i dvě české výzvy organizované Lucií Hanylou (@siju.tedy.jsem) – #zpatkykestrojum2022 a #sijemespolu2022. Účastnila jsem se obou výzev a díky nim jsem objevila řadu zajímavých českých a slovenských účtů. Nemám však informace, zda se ještě někdy budou opakovat.
Šicích výzev je v průběhu roku celá řada a v článku jsem psala pouze o malém výběru. Ucelený přehled je pro každý měsíc aktualizován na účtu @sewover50.

Proč se výzev účastnit? Mně osobně podporují kreativitu a často se mi stává, že zrovna šiju nebo chci šít něco, co je právě tématem nějaké výzvy. Dále mi přinášejí novou inspiraci. Díky nim jsem objevila na Instagramu spoustu zajímavých účtů. I když ty (ve velké většině) ženy mají velice odlišný styl a třeba i jinou úroveň šití než ta moje, jejich příspěvky mě vždycky potěší už jenom kvůli té radosti ze šití, kterou sdílejí.
Jak jste na tom se šicími výzvami vy? Účastníte se?

5 1 hlas
Article Rating
Článek pro Vás napsala Host (04.05.2023/1:38)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
4 měsíců

Děkuji za ucelený náhled do světa šicích výzev. Občas nějakou zaregistruji, nikdy jsem se však nezapojila, byť se mi některé líbí. Je to super, jak se šicí komunita hezky rozrostla a jak v ní funguje vzájemná inspirace a motivace.

R.
R.
4 měsíců
Odpověď na komentář  Vendula

Přesně, jak píšete, inspirace a motivace je skvělá. Mně vcelku dlouho trvalo, než jsem se odvážila založit si účet na IG, nechat se fotit a fotky sdílet. Postupně, i díky výzvám, se z toho stává rutina a nevadí mi to 😁 Právě šicí komunita je v tomhle skvělá, že vyloženě negativní komentáře téměř nejsou.

Barbora
Admin
4 měsíců

Radko, díky za sepsání. Přesně takhle jsem si to představovala. Tak snad se také odhodlám k nějaké tématické výzvě. Letos jsem si tedy dala předsevzetí, že zkusím právě MeMadeMay. Oblečení, které nosím je převážně moje vlastní tvorba, takže jde vlastně hlavně o to, aby se člověk nafotil. A paradoxně jsem zjistila, že je pro mě jednodušší se natočit, protože ne vždy mám po ruce fotografa. Takže se zkouším zdokonalovat i v tvorbě reels na instagramu, což je tedy pro mě boj a trochu vystoupení z komfotní zóny, ale jde právě o to se překonávat. A je fakt, že za těch… Číst vice »

Kateřina Š.
4 měsíců
Odpověď na komentář  Barbora

Barboro, vašich videií jsem si všimla. Paráda 🙂 Já po ruce fotografa taky nemám a takové krátké Rells je super nápad.

Kateřina Š.
4 měsíců

Na články na Stehu se pokaždé moc těším 🙂 Děkuji hostující autorce Radce za povídání o výzvách. Před pár týdny jsem vůbec netušila, že něco takové v šicí komunitě probíhá, až poslední dobou jsem na IG zaregistrovala. Pro mě je to, stejně jak píše Vendula, inspirace i motivace. Já šiju převážně šaty, občas nějaký ten kabátek, bundičku. Díky těmto výzvám odhaluji krásu i jiných kousků šatníku 🙂 Radko, vaše šití je krásné zpracováním i nápady. 🙂

5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x