23.2.2023 | Jana a Barbora | 2 komentáře

Šijte s námi košilové šaty – stříhání, tužení, základní švy

Postup práce na košilových šatech se může lišit střih od střihu. Někdy je výhodné ušít kompletně trupovou část včetně límce a rukávy došívat až úplně nakonec, někdy zase jako poslední budete došívat légu. Záleží podle atypičnosti střihu či způsobům začišťování. Snažily jsme se najít co nejuniverzálnější postup, ale určitě se ho nemusíte držet úplně krok za krokem.

Nicméně vše začíná stříháním a tužením. Pečlivě nastříhat a udělat značky na díly je součást konečného úspěchu. Když si střihnete jen tak od oka střihové přídavky tady jeden centimetr, támhle 0,8 cm a o kousek dál 1,3 cm, nedivte se pak, že vám budou konečné rozměry trošku haprovat nebo že nebudou tak úplně sedět navazující díly. Snažte se proto být vždy co nejvíce pečlivé. Pokud vám vyhovuje řezací kolečko, je to dobrý způsob, jak udržet co nejhladší linii okrajů a také si nebudete materiál nadzdvihávat.

Tužení určitě nepodceňujte, minimálně límec, léga a manžety jsou u košilových střihů opravdu nutnost. Pokud výztuhy nažehlujete žehličkou, zkuste si klidně pustit časovač a při žehlení se dívat, jestli dobu nezkracujete. Možná se budete divit, když zjistíte, že z doporučovaných 12 vteřin některá místečka přižehlujete jen 6 a pak se divíte, že vám výztuhy po vyprání udělají bubliny. U lisu je to jednoduché – ten má nastavený zvukový signál a uvolní se až ve správném okamžiku. Jak již určitě dobře víte, lis na výztuhy opravdu doporučujeme (klidně bez páry z bazaru, jenž seženete kolem 2 tisíc), ale na druhou stranu chápeme, že ne každá má tu možnost, protože je to poměrně objemný kousek do šicího koutku.

Bára

Stříhání

Spotřeba látky je na tento typ šatů poměrně veliká. Spodní volán se stříhá jako kruh, na originálním střihu je jich potřeba asi pět, na můj obvod spodního okraje to bude určitě méně, ale to zjistím až později, protože je budu stříhat až skoro úplně nakonec. Rukávy jsou také hodně objemné a légy na bocích jsou stříhané šikmo. Někdy je v takovém případě lepší si díly zduplikovat a stříhat z jednoduché látky.

Viskóza je hodně živá a lépe se mi pracovalo s řezacím kolečkem na podložce než s nůžkami. Střih si vždy položím na látku, našpendlím a pak postupně od okraje pod látkou podložku posouvám a střihy vyřezávám. Je to daleko přesnější, protože nůžkami si látku můžete nechtěně zdvihat.

Když máte látky dostatek, vyplatí se nastříhat si všechno podstatné a zbytek, jako já například volán, až nakonec. Může se totiž stát, že budete dělat ještě nějaké úpravy a pak byste musely díly přestříhávat či upravovat. Pokud jste s množství látky na štíru, tak je opravdu dobré si všechno pečlivě proměřit dopředu, abyste pak náhodou nezjistily, že vám chybí pět centimetrů. V tomto případě by bylo dobré si nastříhat i ony volány, udělat třeba jeden ze zkušební látky, zkusit našít a poměřit, kolik jich celkem budete potřebovat.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (23.02.2023/5:37)
Kategorie: košilové šaty, Šijte s námi
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x