20.2.2023 | Jana | 12 komentářů

Vyšívací stroj: první dojmy

Když jsme se s manželem těsně před vypuknutím nedávného realitního šílenství rozhodli koupit dům, hned jsem si vysnila svůj šicí pokoj. A do něj průmyslový stroj. Na ten jsem si sice musela pár měsíců po dostavbě počkat, zdaleka jsem na něj ale nečekala jako na stroj, který vám představím dnes – samostatný vyšívací.

Vraťme se  v příběhu ale do roku 2007, kdy jsem promovala a táta mi slíbil k promoci koupit nový šicí stroj (do té doby jsem šila na mámině Veritasce z roku 1980). Nemířila jsem nízko a vybrala si model od značky Husquarna, který už tehdy měl vyšívací jednotku. Jenže stál 40 tisíc a dávat 40 tisíc za takovou, z mužského pohledu, blbost, jako je šicí stroj? Jak jistě tušíte, neprošlo to.

Nakonec jsem si vybrala stroj od Janome MC 6600, na kterém jsem šila až do koupě stroje průmyslového. Podruhé jsem po vyšívacím stroji zatoužila v roce 2015, kdy se mi měla narodit první dcera. Jenže tehdy ještě z nedostatku místa jsem se rozhodla, že si stroj nekoupím. Respektive zasáhl osud, protože když už jsem se rozhodla, že ano, těsně před Vánoci se jediný kus skladem v Brně vyprodal a měla jsem smůlu. Brala jsem to jako znamení vyšší moci a na stroj zapomněla. Čas od času jsem narazila na svou nástěnku na Pinterestu s náměty na výšivku, ale myšlenky na vyšívací stroj zůstaly spát v hlubinách mozku.

Naproti tomu jsem spíš k blížícím se kulatinám plánovala nový overlock. Jenže jsem si uvědomila, že overlock není moje srdcovka a nevím, jestli nový vlastně potřebuju… Někde jsem pak opět zahlédla stroj vyšívací a řekla si proč ne! Tentokrát moje přesvědčení bylo za celou dobu nejpevnější a když jsem si při nákupu univerzálních nití na následující šití nakoupila i základní sadu na vyšívání asi za 2 tisíce, bylo jasné, že si stroj opravdu koupím.

A v dnešním článku bych vám chtěla ukázat, proč je to šikovná věc, i když nechcete zrovna nosit šaty s vyšitým Mickey Mousem nebo obstarožními kytkami.

Vůbec se totiž nemusíte omezovat na vzory, které máte nahrané již ve stroji, protože… Etsy! (Nebo jiné weby.) Tam najdete velké množství krásných a moderních vzorů i pro dospělou ženu.

( I když jsem se samozřejmě musela dopředu předzásobit jednobarevnými tričky, abych mohla něco vyšít i holkám. Což je vlastně další výhoda, pokud mají vaše děti nestandardní přání – například naše starší dcera neholduje jako její vrstevnice Anně, Else a dalšímu zástupu princezen, ale má ráda Minecraft. Zároveň ale preferuje holčičí barvy, takže sehnat oblečení s Minecraftem v růžové či fialové barvě je skoro nadlidský úkon. )

Ještě než se do toho ale pustíme, určitě vás zajímá, jak k vyšívacímu stroji přijít. Existují prakticky tři cesty: koupit si šicí a vyšívací stroj v jednom, speciální vyšívací nebo dokoupit k stávajícímu šicímu stroji vyšívací modul (to umožňuje např. Pfaff nebo Bernina). Každý stroj nebo modul má maximální velikost rámečku, který k vyšívání můžete použít – můj stroj má rámeček 13×18 cm s tím, že lze dokoupit 13×30 cm, kde vzor vyšívá po částech (což prakticky znamená častější měnění nití). Stroj s rámečkem 16×26 cm byl o dalších 10 tisíc dražší a tento rozměr mi už přišel trochu zbytečný, protože jde prakticky o rozšíření jen 3 cm v jednom rozměru. Menší rámeček, 10×10 cm, mi přijde nicméně už hrozně malý.

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (20.02.2023/2:22)
Kategorie: Odstřižky...
12
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x