16.2.2023 | Jana a Barbora | 1 komentář

Šijte s námi košilové šaty – materiály, výztuhy, střihy, naše úpravy

Když se řekne košilové šaty, možná si v první moment představíte strohou prodlouženou pánskou košili z bílého nebo světle modrého popelínu. Tímto společným šitím bychom vám chtěly dokázat, že to tak vždycky být nemusí (ale pokud tyto základní košilovky rády nosíte, tak samozřejmě může). V dnešním článku se dozvíte, jak jsme si střihy upravily my a pokud ještě váháte nad střihem, tak i pár tipů na ně.

Materiály

Košilové šaty jsou natolik variabilní, že na ně můžete použít skoro všechno. Musíte ale vždy ladit vhodný materiál ke zvolenému střihu nebo naopak, střih vybírat podle dostupného materiálu. Takže lehounké látky typu šifon, krepdešín či voál si určitě budou říkat o volnější a rozevlátější střihy oproti hutným materiálům tipu denim či manšestr, ke kterým se hodí více strohé a přísnější střihy více na tělo.

Výztuhy

Výběr výztuh bude záležet na hlavním materiálu. Všeobecně ale zajisté nešlápnete vedle s kvalitními výztuhami od značky Vlieseline. Na ty nejjemnější látky použijte lehkou pružnou výztuhu G785. U jemných pláten či popelínů je vhodné použít tkanou výztuhu G710 a když byste potřebovaly přeci jen silnější tužení, například na límce či manžety, pak výztuha G740 je tak akorát.

Střihy

Možná máte ve své sbírce střihů také základní střih na košili podle vašich měr. Pokud se budete chtít pocvičit ve střihové manipulaci, určitě není špatné jej použít a podle vzhledu vysněných šatů jej upravit. Ať už prodloužením, přestřižením v pase, napojením různých druhů sukní, změnou rukávů či nabírání, hrátky se střihem neznají hranice. Ale možná se vám podaří natrefit zrovna na střih, který se vám líbí celkově. Střihů na košilové šaty je poměrně dost.

Nicole dress – Sew Over It – střih na klasické vypasované přestřižené košilové šaty

Kalle Shirt + Shirtdress Pattern

Jde o hodně slavný a vyzkoušený střih. Původně je dělaný se spadenými rameny a varianta dlouhého rukávu přibyla až později – nasazení rukávu ale není udělané ideálně, takže doporučujeme napasovat spíše jiný rukáv (pokud byste chtěly košilovky s dlouhým rukávem).

Střihy z Burdy

Košilové šaty z čísla 3/2020

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (16.02.2023/11:34)
Kategorie: košilové šaty, Šijte s námi
1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x