1.12.2022 | Barbora | 6 komentářů

Vybíráme generátor

Jak už jsem se zmínila v předchozím článku o vánočních dárcích, nějakou dobu uvažuji nad tím, že upgraduji svoji žehlící techniku. Moje žehlička toho již celkem dost zažila a já začínám mít pocit, že už tak dlouho nevydrží. Občas se projeví malé zádrhele a opravdu bych nerada, kdyby v ní najednou cvaklo a byl konec a já musela narychlo pořídit něco nového. Protože vám tedy řeknu, není to vůbec jednoduché něco vybrat. Nabídka je poměrně široká, díky internetu, ale reálně v krámech na pultech mají akorát tak základní typy žehliček… Takže dojít si vyzkoušet něco, s čím pak budete pěkných pár let pracovat, vzít si tu věc do ruky, zkusit si její váhu a manipulaci s ní, není jen tak. V nejhorším případě sice máte většinou možnost věc vrátit, ale komu by se chtělo opět na poštu a složitě to řešit, že? Možná bych naživo uspěla tak v Alze v Holešovicích, ale stejně pochybuji, že bych si generátor mohla vyzkoušet, takže jsem takový výlet zavrhla. Myslela jsem si, že kouknu na nabídku, přečtu pár recenzí, poradím se s kamarádkami a jednoznačně mi vyjde konkrétní typ, který má ty nejvhodnější parametry. Jenže je to daleko složitější.

Problém je v tom, že žehličku neměním proto, že by mi nevyhovovala, ale protože odchází. A nebýt toho, tak ji neměním, protože jsem fakt spokojená. Doteď jsem fungovala s žehličkou od značky Philips, kterou mám už snad minimálně 12 let, což je klasická napařovací žehlička s keramickou žehlící plochou. Vždy jsem s ní vyžehlila všechno, ale v poslední době při nižší teplotě víc ukapává, má prasklé madlo (ale nejsem si vědoma žádného pádu) a nádobka na vodu je už špatně čistitelná, protože se za ty roky, co stojí u okna, v ní občas začne dělat řasa. Ano, normálně klasický zelený žabinec! Na větší propařování mám pak parní generátor od Zepteru, který ale zabírá hrozně moc místa, protože je to vlastně jakoby vysavač, na nějž se dá připojit buď hadice se žehličkou nebo tryska na parní čištění. Výkon má sice pěkný, ale dlouho se nahřívá, dlouho chladne a voda lze dolít jen po vychladnutí.

Před pár lety byl mým snem klasický profesionální parní generátor. Jana v té době měla značku Battistella a já byla přesvědčená, že si pořídím to samé. Jenže pak Janě prorezla a začala téct. (Což jak sama přiznává, bylo dáno i tím, že dolévala vodu do nevychladlého generátoru, protože prostě nebyl čas čekat na vychladnutí.) Na trhu se v té době objevily generátory značky Polti. Poté Comel.  A nyní Gemme… A to mě trochu začalo odrazovat. Jsem v tomto poměrně staromódní a než si najdu v něco důvěru, tak mi to chvilku trvá, proto bych raději viděla jednu stálou značku, která své výrobky maximálně tak vylepšuje. Nicméně všechny tyto generátory si jsou hodně podobné a díky všem těm různým ventilům vypadají až moc technicky a mě se pomalu přestaly líbit. Vlastně jsem si utřídila myšlenky a začala se přiklánět k tomu, že bych raději nahradila žehličku i generátor jedním kouskem, a proto bych potřebovala možnost flexibilního dolévání vody a hlavně automatické vypnutí při nečinnosti. Už párkrát se mi totiž stalo, že jsem žehličku nechala omylem zapnutou i celou noc a ráno na mě svítila výstražným červeným světýlkem – sice nerozpálená, ale dobrý pocit jsem z toho neměla.

 

Začala jsem tedy pokukovat po klasických generátorech na domácí žehlení. A tady jsem narazila i na mou oblíbenou žehlící plochu z keramiky. Na tu nemohu totiž dopustit, nejen že se s ní příjemně žehlí, ale ani neoleskává látku. S nerezovým  povrchem bývá občas problém, který lze tedy vyřešit teflonovým návlekem, ale je to už starost navíc. Přikloněním se k tomuto směru žehliček jsem ale bohužel přišla o příjemné korkové madlo, které mívají ony profi a poloprofi generátory. V případě, že byste totiž u žehlení trávily opravdu dlouhé hodiny, je korkové madlo nejen příjemné, navíc se ani tolik nezahřívá.

Našly byste ho u některých z modelů od značky Polti, které se vzhledem blíží více ke generátorům na běžné domácí použití. Jeden takový má momentálně i Jana. Jeho nevýhodou je ale absence automatického vypnutí.

 

U generátorů si můžete, podle značky, vybrat tedy různé druhy povrchů – od klasického nerezu či hliníku přes keramiku až po materiál nazývaný durilium (ten na první pohled vypadá podobně jako keramika, ale jedná se o slitinu více materiálů).

Důležitý je u generátorů parní výkon a parní ráz. Ty jsou oproti klasickým napařovacím žehličkám daleko vyšší. Mnoho generátorů má také možnost vertikálního napařování. Mě osobně u generátorů vadí především to, že nejdou nastavit na libovolnou teplotu. Protože moc dobře vím, co žehlím a jak to žehlit potřebuji, ráda bych si teplotu nastavila podle svého. Ona je sice pára z generátoru poměrně výkonná, jedná se o takzvanou suchou páru, ale občas k tomu žehlení potřebujete i to klasické teplo. Proto bych raději u parní generátoru měla možnost si nastavit teplotu než se spoléhat na nějakou kameru, kterou má třeba ten nejnovější generátor od Philipsu.

Možnost dolévání vody buď v průběhu práce nebo pouze po vychladnutí je potřeba vzít v potaz, pokud žehlíte opravdu hodně. Některé generátory mají čerpadlo a do žehličky dočerpávají vodu po částech, některé mají bojler, který ohřeje všechnu vodu.

Velkou výhodou generátorů je to, že žehlička, kterou pak máte v ruce, je lehká a příjemně se s ní manipuluje oproti klasické žehličce, která má v těle už zabudovanou nádobku na vodu. Nevýhodou je ale bohužel mohutnost, protože parní stanice s větším obsahem vody slouží i jako podstavec pod žehličku, proto je třeba ji mít vedle žehlícího prkna na jeho úrovni. Já mívám teď žehličku postavenou na pracovním stole hned vedle mého sklopného prkna, ale kdybych tam umístila generátor, zabereme mi opravdu hodně místa. Na stole totiž také stříhám, řežu na podložce, překresluji střihy, odkládám rozpracovanou práci atd.

Trochu rozdílné jsou generátory od švýcarské značky Laurastar. Tělo stanice může být umístěno normálně na zemi, zatímco žehličku můžete při práci odkládat na samostatnou podložku.

Zdroj: Laurastar.cz

Zcela jinou kapitolou jsou pak žehlící systémy, kdy máte žehlící prkno většinou s funkcí nahřívání či nafukování a v jeho těle je umístěná nádoba generátoru.  Společně s žehličkou se pak při práci doplňují. To se mi ale prostorově vůbec nevejde, takže jsem si raději nechala zajít chuť a ani po nich moc nepokukovala.

Zdroj: Laurastar.cz

Načetla jsem tedy spoustu recenzí, ale stále nejsem rozhodnutá, který stroj to vyhraje. Ráda bych dala na osobní doporučení. Proto mám velkou prosbu na vás. Pokud máte pozitivní či naopak negativní zkušenost s nějakým konkrétním typem generátoru, či dokonce jste měly možnost porovnat více druhů a jeden vám přijde kvůli něčemu o hodně lepší než druhý, napište mi to prosím do komentářů. Budu moc vděčná a určitě to pomůže nejenom mně.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (01.12.2022/8:21)
Kategorie: Odstřižky..., Vyšší krejčovina, Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
PetraH
1 rok

Já mám už šest let tu Batistellu Vaporino a jsem s ní dost spokojená, jen čekám, až se mi stane to samé co Janě… Moc přátelsky se k ní totiž nechovám, vodu z nádržky pravidelně nevylévám a vodní kámen nečistím… Z tohoto pohledu vlastně funguje až překvapivě bezproblémově. Co bych jí vytkla je, že nevidím, kolik je v zásobníku vody a tak často přeliju, když ji dopouštím a též dělám to, že dolévám vodu do rozpálené nádrže, pokud dojde… Ale páry pouští opravdu hodně a s teflonovým návlekem žehlím úplně všechno, klidně i kůži nebo koženku. A pak jsem překvapená,… Číst vice »

Jana
Admin
1 rok
Odpověď na komentář  PetraH

S Batistellou jsem byla opravdu spokojená, ale vadil mi ten čas nahřívání, takže jsem ji neplnila úplně po okraj a to dolévání do žhavé žehličky byl asi dost častý. 🙈

Karla
11 měsíců
Odpověď na komentář  PetraH

Já mám taky Batistellu Vaporino, teprve rok, a pokud něčeho lituji, tak jen toho, že jsem si ji nekoupila dřiv, protože ten rozdíl mezi krejčovskou žehličkou a jinými žehličkami/generátory, je fakt propastný. Vždycky jsem si lámala hlavu, jak to, že jim to na těch videích nelepí a mohou klidně položit žehličku na nalepovací vlizelín, kdežto já, když jsem omylem vjela žehličkou mimo ochranné plátno, tak okamžitě lepidlo na žehličce a pak jsem zase čistila žehličku. Neskutečně se mi zrychlilo a zkvalitnilo nažehlování lepicích výztuh. Velkou nevýhodou je opravdu ten čas, než se nahřeje a natlakuje a taky je otrava a… Číst vice »

Daria
11 měsíců

Já ti, Báro, asi bohužel moc neporadím – generátor mám Philips, ten starší byl naprosto úžasný a milovala jsem ho – a ten novější model z více důvodů moc ráda nemám.. Takže souhlasím s tím, že je před nákupem dobré si je vyzkoušet, na to já jsem bohužel doplatila. Ale řeším ted’ trochu opačný problém – chtěla bych šít i po večerech, stroj je tichý, to by se dalo, ale ten generátor dělá moc velký randál. Chtěla bych proto nějakou obyčejnou (levnou), tichou žehličku. S těmi obyčejnými napařovacími mám opravdu špatné zkušeností, vždy mi to kape, teče, nežehlí. Tak bud’… Číst vice »

Daria
11 měsíců
Odpověď na komentář  Barbora

Tak jsem velmi zvědavá, co vybereš a doufám, že se pak podělíš o zkušenosti, protože já ten Philips generátor taky budu muset časem vyměnit, dost mě rozčiluje. Nakonec jsem rozhodla, že na to občasné noční šití pořídím jen miniaturní cestovní žehličku, kterou pak využiju i během cestování. Nejdřív mi to přišlo jako docela odvážný nápad, ale pak jsem v tom slavném dokumentu viděla, jak při zkoušce žehlí couture róbu pro Meghan cestovní Rowentou DA35, čímž mě přesvědčili :-)) Bohužel ten model u nás k dostání není tak musím najít nějaký ekvivalent.

6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x