24.11.2022 | Barbora | Žádný komentář

Vánoční dárky 2022

Vánoce jsou svátky plné tradic a tradice vznikají opakováním. Náš každoroční článek o vánočních je už také takovou tradicí, proto vás o ni nemůžeme letos připravit. Spoustu inspirací najdete v předchozích pěti článcích a i letos vám přidáme nějakou novinku či něco, co bychom si přály my.

Bára

Dárky by měly být takové, aby potěšily a každý to má jinak. Úžasnou teflonovou pánvičkou můžete jednoho zklamat a urazit, druhý bude skákat metr do výšky a plánovat, jak dobře se na ní bude vařit. A časem se naše preference mohou změnit. Před pár lety by ve mně “pomocník” do domácnosti moc velké nadšení nevzbuzoval, dnes už se na to dívám jinak. Přeji si žehličku. Tedy lépe parní generátor. Protože mám tušení, že během chvíle moje spolehlivá žehlička padne za vlast. A dokážete si představit, že jste najednou z minuty na minutu bez páry? Třeba s rozešitým kabátem? To je natolik infarktová situace, že je třeba jí předejít. A protože výběr parního generátoru není jen tak, již příští týden se můžete těšit na podrobnější článek.

Letos jsem trochu ve skluzu s knihami. Když jsem procházela Bookdepository, nenarazila jsem na nic extra přínosného. Kupovat si další knihu o základech šití opravdu nepotřebuji a pokročilá témata, která by mě zajímala v knižní podobě buď mám nebo jsem na další nenarazila. Kdybyste náhodou měly tip na něco zajímavého, sem s ním. Příští rok by mělo vyjít nové vydání jedné knihy, o které bych možná uvažovala, ale je poměrně drahá, takže mám zatím dost času na rozmyšlení. Jedná se o Professional Sewing Techniques for Designers od Julie Cole a Sharon Czachor. Její starší vydání je na Bookdepository dostupné a pokud nějakou obsáhlou knihu o šití hledáte, mohla by se hodit.

Dalším vhodným dárkem je nová řezací podložka a řezací kolečka. Každá věc se po určité době opotřebí a řezací podložka není výjimkou. Možná máte pocit, že je ta vaše stále v pohodě, ale mě se občas stává, že když mi na ní zůstane ležet jemná látka třeba typu satén a chci ji z podložky stáhnout, tak se mi občas zadrhne. Zkrátka ty řezné rány nejsou zacelené úplně a zůstávají po nich otřepky. Za ty roky mi na podložku také  sem tam ukáplo třeba i lepidlo, které zanechalo nepatrné průhledné kapičky a mám pocit, že když se na takovou kapičku občas trefím, tak mi okamžitě ztupí kolečko. No a jestli máte podložku ještě v pohodě, pak si do zásoby nadělte minimálně náhradní řezací kolečka. Ostří koleček je o hodně citlivější než nůžky, rychle se ztupí a řezání tupým kolečkem je akorát tak k vzteku.

Zdroj: Strima CZ

Dalším pěkným dárkem by mohl být i nástěnkový systém z Ikea – SKÅDIS. Já si jej pořídila letos na podzim a jsem maximálně spokojená, k Vánocům si nadělím ještě další držáčky a košíčky, protože systém pozvolna ladím tak, aby mi co nejvíce při práci vyhovoval.

Jana

Mám narozeniny přesně 4 týdny před Štědrým dnem a do toho mi přibyly další dva dárečky – obě dcery i já slavíme narozeniny během jediného týdne. Asi tušíte, že je to docela logistický oříšek: připravit oslavy, namyslet dárky, rozvrstvit je tak, aby byly dcery spokojené při oslavách a Vánocích s námi i s oběma rodinami (což se například loni úplně nepovedlo).
Sotva si vydechnu a mohla bych si hodit nohy na stůl, začíná advent. Manžel od rána do večera v práci, takže veškeré přípravy jsou prakticky na mě. Tak přesně v tomto rozpoložení se nacházím: za dva dny mě čekají 40. narozeniny, pořád nevím, jestli si koupit za peníze, co jsem k nim už dostala, overlock nebo vyšívací stroj (po něm toužím asi 15 let, ale vždycky to vyhodnotím jako blbost) a zároveň se mě už každý ptá, co dát holkám k Vánocům.

Se svým současným overlockem (Bernina 800 DL) jsem vlastně spokojená. Už od začátku ale bojuji s navlékáním nití a i když se mi tento proces podařilo zrychlit, jakmile tak trochu si mám vybrat, jestli olemovat díly na overlocku nebo šikmým proužkem, vyhrává druhá varianta. Když mě teď sousedka poprosila, jestli jí nezkrátím úpletové povlečení, že ona má jen Veritasku, s hrůzou jsem zjistila, že naposledy jsem na overlocku šila… v červnu. To asi není úplně přesvědčivé k tomu, abych si koupila lepší stroj. Možná bych ho začala používat častěji, stejně jako se mi to stalo u průmyslového rovnostehu, ale pochybnosti stále jsou. (Vybraný mám Babylock Victory.)

Vyšívací stroj vypadá jako větší hloupost, ale osobně si myslím, že bych na něm vyšívala i různé blbinky pro holky, dělala nějaké výšivky do podšívek a výšivku ve své tvorbě využívala. A třeba podobné šaty, ty bych brala hned…

Předvybraný mám nový Brother F540, který má abecedy s českou diakritikou. Pro programování vlastních výšivek je potřeba časem dokoupit program a nějaké ty nitě a podkladové materiály do začátku taky nějakou tu tisícovku stojí, takže je investice vyšší než jen samotný stroj.

Pokud nás sledujete na sociálních sítích, slibuji, že během vánočních svátků se případně s výběrem pochlubím.

Neinspirovala jsem vás? Nevadí, ráda bych ještě zmínila skvělé pomůcky, které opravdu hojně využívám.

Parní generátor Polti – pokud nás sledujete delší dobu, asi jste už o mojí generátorové telenovele četli. Momentálně mám generátor, který byl relativně levný a stále dobře slouží i po více než dvou letech.

Pokud o nějakém generátoru uvažujete, má jednu jedinou nevýhodu: sám se nevypíná. Oproti profi generátorům má výhodu rychlého nahřátí, protože se ohřívá jen malý objem vody a také možnost průběžného doplňování vody. Nevýhoda je to, že generátor působí tak trochu chatrně a očekávám jeho skon každým dnem (ne že by tomu něco nasvědčovalo, ale i v předchozích případech to byl dost šok). Výhodou je naštěstí nízká cena – můj konkrétní model se neprodává, ale základní generátory Polti můžete pořídit za 2400-3000 korun (plus doporučuji zakoupit teflonový návlek na žehličku). Více o výběru generátorů vám napíše Bára v samostatném článku.

Velké pravítko – moje je od Prymu a je to fakt skvělá věc, kterou používám skoro pořád. Mimo jiné ho používám při polohování střihu na látku.

Chaconer – naprosto nejlepší pomůcka při značení na látku. Oceňujeme na něm hlavně jemnost zoubků a to, že se nijak nezadrhává. Použít se dá na všechno do vlněného flauše po hedvábný šifon a nepoškodí žádnou látku.

Zažehlovací pravítko – neskutečná úspora času při jakémkoliv zažehlování. Já mám to svoje tři roky, pořád funkční a pořád ho zbožňuju úplně stejně jako na začátku.

Páráček Bohin – když jsem dávala fotku tohoto páráčku na IG/FB, přistála v komentářích uštěpačná poznámka, že nejlepší je na něm to, že je značky Bohin. Proto jsem byla ráda, když jsme se s jednou z účastnic našeho kurzu shodly na tom, že tenhle páráček nám trochu změnil život – párání je s ním totiž daleko jednodušší. Dlouho jsem zkoumala, co ho dělá tak výjimečným a je to nejspíš šíře špičky párací části – s páráčkem se dostanete jednodušeji všude. Navíc mi přijde, že je trochu ostřejší než například Prym, takže tolik látku netaháte (což se hodí zejména při párání hedvábí). Proto opravdu za tu investici stojí. (Koupila jsem u Rity, ale ta má momentálně vyprodáno.)

Nakonec bych ještě chtěla upozornit na žehlící pomůcky od Bridal Fabrics. Jsou opravdu velmi krásně zpracované a cena odpovídá řemeslnému zpracování. Dokonce mají i speciální desku s jehličkami na žehlení sametu!

A co vy? Přejete si pod stromeček nové pomůcky nebo třeba nějakou lepší látku?

A nezapomeňte, že stále běží naše soutěž se šitím sak. Pokud nám svůj příspěvek saka či vesty pošlete do mailu do konce listopadu, můžete vyhrát poukázku na 1500Kč na látky a nadělit si ji pod stromeček:-).

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (24.11.2022/7:47)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x