17.11.2022 | Jana | 6 komentářů

Růžová jako nová černá?

Světla, kamera, akce… Je celkem obyčejná březnová neděle, paprsky slunce dopadají na růžově zbarvenou podlahu, sloupy i stěny a hned první modelka vstupující na jeviště přehlídky Valentino v rámci pařížského týdne módy nenechá nikoho na pochybách, že Pantone institut si může říkat co chce, ale barvou letošního roku bude růžová.

Zatímco v roce 2020 jsme viděly u Valentina přehlídku s dominancí černé barvy sem tam přerušenou červenou, letos působil blok povinné černé v záplavě růžové možná trochu nudně.

A protože je růžová barvou, která vzbuzuje hodně velké emoce – je například noční můrou mnoha rodičů, kteří čelí požadavkům na růžovou výmalbu pokojíčků, pro mnoho lidí také mají určité odstíny diblíkovský nádech, růžová je příliš sladká, moc výrazná, nehodná dospělé ženy (a už vůbec ne muže)… Je to prostě barva, která je na jednu stranu zbožňovaná, na stranu druhou bojuje s mnoha předsudky.

Ačkoliv slovní označení růžové se v angličtině objevilo až na konci osmnáctého století,  při zkoumání prehistorických fosílií z doby před více než miliardou let byla právě růžová první potvrzenou biologicky vytvořenou barvou! Jde zároveň o barvu, která se v přírodě běžně vyskytuje, takže působí příjemným dojmem, přitom ale není zase tak častá, takže poutá pozornost. Je to barva, která není součástí elektromagnetického spektra, takže naše oko sice vidí růžovou, což není ve skutečnosti odraz růžového světla, ale červeného světla s různým poměrem se žlutým či modrým. Z toho důvodu je i extrémně těžké rozeznat růžovou umělou inteligencí – v některých oblastech zkrátka člověk pořád vítězí.

Zdroj: https://www.color-meanings.com

Když se vrátíme do novověku, nebyla růžová považována za nijak důležitou barvu. Byla to spíše taková atypická varianta červené a vůbec nebyla spojována s ženskostí a jemností jako dnes. Červená byla v té době spjatá s agresí a válkou a  obdobně byla vnímána i její odnož – růžová. To je také důvod, proč byla původně růžová spíše maskulinní barva, vhodná více pro chlapce než pro dívky.

Obrat nastal v polovině 18.století, kdy se trend růžové na oblečení začal šířit evropskou aristokracií jako lavina. Za tím vším pak stojí láska k růžové jediné ženy: Madame Pompadour. Z dnešního pohledu není afinita k růžové od podobně postavené ženy ničím výjimečným, nicméně v té době to byla taková malá revoluce. Madame Pompadour nosila růžovou barvu ráda tak moc, že francouzský výrobce porcelánu Serves vytvořil sérii výrobků v barvě pojmenované Rosa Pompadour.

Zdroj: p1.liveauctioneers.com

4.3 3 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (17.11.2022/9:23)
Kategorie: Historie a styl, Psychologie šití
6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x