6.10.2022 | Jana a Barbora | Žádný komentář

Šijte s námi sako – podšívka, zapínání, dokončení

Posledními krůčky se blížíme k závěru šití saka. Doteď jsme sešily všechny hlavní švy, přichystaly klopy a kapsy, máme vsazené rukávy a zbývá vlastně jen všití límce a podšívky plus pár dodatečných kroků. Tak hurá na to!

Bára

Šití saka nemá úplně striktní postup, záleží, jak vám práce vyhovuje, na co jste zvyklé a na jaký návod případně narazíte. Já se vždycky snažím postupovat tak, abych si odšila všechno, co jde, vždy na co nejmenším kusu. Tzn. že právě výpustkové kapsy jsem šila jako první, ale nic vám nebrání je ušít klidně až v případě, že máte na saku hotový límec a vsazené rukávy. Akorát se vám to bude dělat o poznání hůř. Stejně tak není třeba mít rukávy hotové s podšívkou, pokud jste zvyklé raději všívat podšívku kompletní včetně rukávů. Mně na mém saku nyní čeká všití podšívky a následně potom límce.

Ještě předtím jsem si ale zažehlila délku saka. Jak jsem psala již v článku o výztuhách, kdy jsem řešila, jestli zadní díl podlepit celý či ne,  zapomněla jsem v tu chvíli záložku podžehlit. To jsem tedy nyní napravila a celou podlepenou záložku jsem si zažehlila do rubu přesně tak, jak bude na hotovém saku.

Podšívka v tomto střihu má samostatné střihové díly. Záševky na saku jsou nahrazeny sklady, podšívka je pak uvnitř saka volnější. Navíc má i na středu zadního dílu další sklad na volnost, který se u vypasovaných sak a kabátů dělá standardně. Podšívku většinou sešívám na overlocku, ale není to podmínkou, stačí i sešití rovnostehem a důkladné vyžehlení.

Po sešití podšívky přichází na řadu její všití. Lícová strana podšívky se položí na lícové strany podsádek (přední jsou v tuto chvíli již sešité s podsádkou zadního dílu) a celé dokola se to sešije. Spodní okraj je pak důležité přichytit k saku. Z toho důvodu jsem měla záložku už z předchozího kroku zažehlenou, nyní se tedy přeloží i s přišitou podšívkou a křížkovým stehem se přichytí volně k saku.

Poté už jsem šla na přišití límce a výsledek pak z rubu vypadá takto:

Úplně uprostřed si můžete všimnout volně sešitého horního okraje límce – pomocí krokvičkového stehu jsou tyto dvě vrstvy skrz přídavky spojeny, aby se vrstvy límce oproti sobě neposouvaly.

Aby vrstvy límce zůstaly ve správné poloze a neposouvaly se, přijde pak na řadu další zafixování. Rozžehlené švy se sešijí předním stehem nejdřív v místě sešití límce a stojáčku a pak ještě na švu mezi stojáčkem a průkrčníkem.

5 2 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (06.10.2022/9:45)
Kategorie: sako, Šijte s námi
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x