3.10.2022 | Barbora | 5 komentářů

Když ne sako, tak aspoň vestu…

Dnešní článek sice není úplně součástí společného šití saka, ale svým tématem je mu velmi blízko a mohl by se stát alternativou někomu, kdo se na celé sako přímo necítí. Vesta je něco na půli cesty, zkusíte si na ní spoustu společných postupů se sakem, ale odpadnou vám rukávy a jejich fitting.

Viskozový žakár z látek Mentalist se mi líbil hned od začátku, kdy jsem ho u nich viděla na internetu. Po nějaké době se ke mě dostal i vzoreček, takže jsem měla celkem jasnou představu, co by z něj šlo ušít. Moc pěkně by vypadal na úzké pouzdrové sukni s vysokým pasem, jenže takový kousek bych nevynosila, proto jsem se rozhodla pro vestu.

Střihů na vesty najdete v každém zdroji spoustu, ať již v Burdě nebo v Nähtrends či Patrones, ale i na internetu. Mě se moc zalíbila vesta Míši, která ji šila podle střihu z Nähtrends 8/2019 (Patrones 401) a přivezla nám ji ukázat na kurz. Měla jsem možnost si ji i vyzkoušet, takže jsem přibližně věděla, že nebudu muset dělat skoro žádné úpravy. Vesta není nijak extra vypasovaná, v pase se stahuje páskem a délka byla tak akorát. Jen bylo potřeba udělat menší úpravy na límci, protože Míša zjistila, že střih tak úplně neodpovídá vzorovému obrázku (což je bohužel v Nähtrends poměrně častý jev) a klopy jsou o hodně menší. Už při překreslování střihu jsem na to tedy myslela a rovnou je o něco málo zvětšila (s nimi i proporčně límec).

Látky jsem měla už tradičně málo. V poslední době mám pocit že se mi to děje snad každý druhý model. Stačilo by mi tak o 15 centimetrů víc a nemusela bych s tím podnikat taková harakiri. Jenže když si kupujete látku na vestu, tak prostě automaticky koupíte dvě délky a dál o tom nepřemýšlíte. Tento střih má ale poměrně velké podsádky, které začišťují i celé průramky a navíc by měl být ze stejné látky i pásek, což se mi bohužel nedostávalo. Jednu přední podsádku jsem musela ve spodní třetině napojit a podsádku zadního dílu jsem byla nucena udělat se středovým švem. To ale ve finále nejsou tak hrozné prohřešky.

Změnu jsem při stříhání udělala i ve spodním límci, který jsem ve středu schválně rozdělila, střihla ho šikmo a uprostřed sešila. Navíc jsem ho udělala o malinko kratší, aby svrchní límec přes něj pěkně ležel a stáčel se spíš dolů.

S páskem jsem to nakonec vyřešila tak, že v Mentalistu jim ještě zbývalo 1,2 metru látku, kterou jsem tedy doobjednala, nicméně mi do vydání článku nestihl balíček přijít, proto na finálních fotkách uvidíte pásek jiný. Ale jakmile dorazí, tak plánuji pásek ihned vystřihnout a podélně ho v pravidelných rozestupech prošiju, aby získal trochu strukturu. Zbytek látky si pak zamluvila Jana, která chce z této látky sukni a také jí má doma nasysleno málo :-).

Na vyztužení jsem použila černou G770 a to na celé přední podsádky, podsádku zadního dílu, na svrchní i spodní límec, na lícovou stranu kapsové patky a na podsádky spodního okraje, ale o tom až v závěru článku.

Rozložení na výztuhu G770. V levém horním rohu můžete vidět napojovanou podsádku, přední spodní okraj výztuhy je pak připravený pro dodatečné dostříhání podsádek okrajů. Spotřeba výztuhy je cca 180cm.

Šikmým proužkem s řetízkem jsem si ještě podlepila průramky a průkrčník předního a zadního dílu. A zpevňující vliselinový proužek jsem nažehlila na přehyb klopy. Proužek jsem při nažehlování natahovala, klopa se do něj lehce navolní a bude se pak lépe stáčet. Na podžehlené díly jsem znovu podle střihu vyznačila švové linie. Je lepší to dělat právě až po nažehlování výztuh, protože jinak vám pod nimi všechno zmizí.

Zakreslování linií až na výztuhu je praktičtější.

Při šití jsem postupovala následovně – jako úplně první jsem si vypracovala kapsy na předním díle (z rubové strany jsem si místo vyztužila) a nastehovala si přehnutí klopy. Pak jsem přišila přední podsádku a přídavky prošila – v místě, kde se klopa začíná stáčet jsem si přídavek nastřihla až těsně ke švu a směrem ke spodnímu okraji jsem přídavek prošila společně s podsádkou a směrem nahoru pak společně s přední dílem. Když jsem si vše důkladně rozžehlila, otočila jsem podsádku zpátky do rubu a sešila podsádku s předním dílem v průramcích. Po otočení do líce jsem opět prošila podsádku se švovým přídavkem aby pěkně ležela v rubu a neotáčela se do líce.

5 2 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (03.10.2022/9:45)
Kategorie: Příběhy našeho šití, sako, Šijte s námi
5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x