29.9.2022 | Jana a Barbora | 9 komentářů

Šijte s námi sako – rukávy

V dnešním díle nás čeká část, která děsí velké množství těch, co šijí – rukávy. Samotné na ušití nijak zvlášť těžké nejsou, ale jakmile přijde na řadu jejich vsazování, občas jsme se modlily i my, aby to dopadlo k naší spokojenosti. Kromě postupu při šití umělého rozparku se s vámi podělíme právě o triky, jak to udělat, aby byla rukávová hlavice pěkně vsazená.

Bára

U rukávů je asi nejhorší jejich fittování, zvlášť pokud na nich děláte větší úpravy či máte nestandardní postavu a/nebo třeba kulatá záda. Já s hrůzou vzpomínám na kabát, který jsem šila mamce a s rukávy tenkrát bojovala opravdu hodně. Rukávy jsem všila podle střihu, jak jsme ho v kaliku nazkoušely a když si ho oblékla, tak to vypadalo strašně. Musela jsem je přešpendlit přímo na ní, aby pěkně seděly, ale to to pro změnu vypadalo hrozně na ramínku. Nakonec jsme se nějakými kompromisy dobraly uspokojivého výsledku a já si po vsazení dalších a dalších rukávů vždycky říkám, že jsem si tu smůlu vybrala už tenkrát. Pokud máte ale dobrý střih, který sedí, značky vám do sebe zapadají a žádné nechybí, tak už stačí jen přesné šití a trocha trpělivosti.

Moje rukávy na saku jsou hladké, bez rozparků, takže na ušití celkem jednoduché. Chvíli jsem přemýšlela o tom, že bych rozparky na rukávy přidala, ale nakonec jsem to vzdala, protože nemám při práci moc ráda knoflíky chrastící na stole.

Rukávové hlavice a záložky rukávů jsem měla vyztužené nažehlovací výztuhou G770. Sešila jsem oba švy a rozžehlila.

Pak přišla na řadu příprava rukávové hlavice. Aby rukáv v průramku dobře seděl a hlavně dobře fungoval, musí být obvod rukávové hlavice o něco větší než obvod průramku (obvykle o 3-5 cm) a rukáv se musí do průramku navolnit, hlavně pod ramenem na zadním díle. Zároveň musí mít rukávová hlavice pěkný zakulacený tvar, aby na rameni hezky seděla. Proto je třeba rukávovou hlavici natvarovat, čehož docílíme tím, že ji dopředu nařasíme a žehličkou vysrážíme. K nařasení pomůže prošití dlouhým stehem ve vzdálenosti cca půl centimetru od sebe – ideálně tak, že mám švovou linii přímo uprostřed řasení. Ale pokud máte látku, která je citlivá na dírky, raději oboje prošití udělejte ve švovém přídavku. Prošitý rukáv si pak položím na rukávník a párou vyrovnávám co nejvíce hrbolků.

Rukáv je takto hotový a připravený na podšívku. Rukávy z podšívkoviny jsem si sešila a na jednom z nich jsem nechala na loketním švu nesešitý otvor v délce cca 15cm.  Tím potom budeme celé sako muset protáhnout.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (29.09.2022/8:41)
Kategorie: sako, Šijte s námi, Techniky
9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x