15.9.2022 | Jana a Barbora | 3 komentáře

Šijte s námi sako – tužení, balancované záševky, kapsy

Když jsme se v redakci shodly, že budeme na podzim šít sako, ani jedna jsme moc nevěděla, jakým způsobem ho budeme šít. Možností je totiž nekonečně mnoho – od saka šitého zcela na stroji jen s nažehlovacími výztuhami po tradiční postupy, kdy až na obvodové švy šijete všechno v ruce. Nakonec jsme se obě rozhodly pro metody hybridní, tedy za použití jak nažehlovacích, tak všívacích výztuh. Stejné je to ale i s ostatními postupy – mezi superrychlými konfekčními na jedné straně a superdůsledně tradičními postupy na straně druhé je široká paleta možností, jak jednotlivé prvky na saku ušít. Dopředu jsme navzájem nic nekonzultovaly a snažily se co nejméně se inspirovat, takže naše postupy se budou více či méně lišit.

Bára

Výztuhy

V návodu od Vikisews je napsáno, že se mají podlepit všechny díly trupu saka. Vůbec se mi do toho nechtělo, snažila jsem se vymyslet, kde bych výztuhu nepoužila, ale nebylo vlastně moc na výběr. Podlepení předního dílu je jasné, tam je to potřeba. Přední a zadní boční díly by to chtělo taky, jsou poměrně úzké, tak aby se nebortily. Kompromis jsem udělala tedy jen u zadního dílu, kdy jsem podlepila pouze horní část.

Zadní boční díl podlepený celý, zadní středový díl vyztužení jen v horní části. Správně si můžete všimnout, že mi chybí výztuha dolního okraje. Na tu jsem v tuto chvíli zapomněla a dolepovala jsem ji těsně před všíváním podšívky.

Na dodatečné zpevnění švů jsem použila ještě šikmý proužek s řetízkem. Ten se lepí tak, že širší část proužku je ve švovém přídavku a řetízek vede těsně po švové linii nebo s minimální odchylkou hned vedle ní směrem do dílu. Pokud byste řetízek nalepily do švového přídavku, stalo by se to, že by vám přídavky stahoval.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (15.09.2022/6:45)
Kategorie: sako, Šijte s námi
3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x