8.9.2022 | Jana a Barbora | 9 komentářů

Šijte s námi sako – volba výztuh, přípravné práce, stříhání

Práce na každém projektu začíná plánováním – jaký střih, jaký materiál, co všechno je potřeba z galanterie a případně i jaké zvolit výztuhy. Výztuhy a zejména jejich kvalita jsou občas opomíjenou záležitostí, nicméně právě tento faktor často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu projektu. Mezi nažehlovacími výztuhami, zejména těmi levnými, totiž můžete narazit na takové, které vám z látky udělají prkno nebo mají příliš vysoký tavný bod lepidla, respektive dost podobný tavný bod lepidla a podkladové látky. Proto především u pracnějších projektů, kde chcete tužit plošně, je tedy lepší volit opravdu kvalitní výztuhy.

A co se kvalitních výztuh týče, opravdu si stojíme za sortimentem z našeho e-shopu, kde u nažehlovacích výztuh máme výběr těch nejpoužívanějších od firmy Vlieseline. Zkoušely jsme i výrobky z produkce konkurenčního německého výrobce, o kterém někdo tvrdí, že dělá kvalitnější nebo stejně kvalitní výztuhy při nižší ceně, ale popravdě pokud nemáte žehlící lis, je rozdíl diametrální právě v komfortu nažehlování, a i s (domácím) lisem je rozdíl opravdu patrný.

Kromě kvality přilnavosti výztuhy je dalším důležitým faktorem podkladový materiál – ten může být z tkané nebo netkané textilie. My dáváme přednost výztuhám tkaným nebo pleteným, ale pokud máte dobré zkušenosti s netkanými, nenechte se odradit. Důležitá je také gramáž výztuhy. Pro přední díly sak a límce doporučujeme silnější výztuhy jako Vlieseline G770 o gramáži 73 g/m2.

(Pro informace o šití sak tradičními metodami pomocí všívaných výztuh se můžete podívat na dva seriály – podrobnější verze a přehlednější rychlejší.)

Kromě plošné výztuhy předních dílů je vhodné také vyztužit i náprsní část. Ve spoustě zdrojů se s extra vyztužením náprsní části ale vůbec nesetkáte, možná vám proto vrtá hlavou, jestli je to vůbec potřeba, nebo proč používat další výztuhu na již vyztužené sako. Pokud se podíváte na pánská formální saka z konfekce, je náprsní část až jakoby prkenná, protože to prostě vypadá líp. Dámská saka až tak vyztužená nebývají, ale zejména pokud máte větší prsa, tak se výztuha této části těla hodí, protože pak sako nekopíruje prohlubeň, která přirozeně nad křivkou prsu vzniká. Kromě všívacích výztuh můžete použít speciální nažehlovací, ale ty nejsou dobře sehnatelné. Více se o různých možnostech tužení a jejich kombinaci můžete dozvědět v tomto článku.

Z obecného úvodu k výztuhám je to vše a teď už se vrhneme na naše saka.

Bára

Sako není úplně jednoduchá záležitost a vyžaduje pečlivé nazkoušení. Dlouho jsem žádné podobné sako nešila, takže jsem neměla referenční střih k porovnání, proto jsem zkušební model ušila bez úvodních zásahů. Buď a nebo. A ono to bylo překvapivě celkem fajn.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (08.09.2022/7:47)
Kategorie: sako, Šijte s námi, Techniky
9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x