1.9.2022 | Barbora a Jana | 10 komentářů

Šijte s námi sako – co budeme šít, vhodné materiály, střihy

Pokud se řekne sako, mnohé si určitě první myšlenkou vybaví takové to klasické a jednoduché. Ale jestli jste si prošly naši inspiraci z minulého článku,  tak víte, že saka mohou být stejně tak variabilní jako šaty. Od zkrácených délek přes vypasovaná saka až po oversized modely v prodloužených siluetách. A stejně je to i s materiály. Je možné použít prakticky leccos, ale my vám poradíme, co vybrat a co raději ne.

Co budeme šít?

Bára

Sako jsem měla v plánu už delší dobu, ale pořád se mi do něj moc nechtělo. Chtěla jsem něco ležérnějšího, doma jsem žádnou vhodnou látku neměla a nechtělo se mi nic objednávat přes internet. Spoléhala jsem na to, že když vyrazím do Prahy, tak něco určitě koupím, proto jsem jeden den naplánovala všechny možné pochůzky od Ikey až po nákup tenisek s dětmi. Kluci už jsou naštěstí dost velcí a dají se podplatit, takže dvě stovky na zmrzlinu a hamburgy mi daly víc jak hodinu času, zatímco se ládovali na Flóře. Šla jsem rovnou k panu Pavlačkovi, protože ten vždycky najde přesně to, co potřebuju. A taky že jsem měla štěstí. Sice jsem původně chtěla něco barevnějšího, ale tohle byla láska na první pohled. Zalíbila se mi totiž krásná vlna s kašmírem v černošedém proužku. I když jsem se pak snažila najít něco jiného, už jsem jen srovnávala a věděla jsem, že je to prostě ta pravá. Navíc jí bylo úplně přesně, kolik jsem jí potřebovala – 2,3 metru.

Střih jsem totiž měla předvybraný, ale měla jsem jich ve hře víc, protože jsem netušila, jakou látku vyberu. Sako Eteri od Vikisews se mi líbilo už delší dobu hlavně kvůli siluetě. Navíc jsem tentokrát chtěla opravdu dobrý střih, protože jsem měla obavy, abych nemusela dělat velké úpravy. Ty se totiž dělají lépe na něčem, co má hodně značek a všechno na sebe dobře pasuje. V Nähtrends/Patrones je sice spousta moc pěkných střihů na saka, ale občas mám pocit, že buď nějaké značky zapomenu překreslit, nebo tam zkrátka ani nejsou. A Burda je něco podobného.

Na střihu jsou zvláštní záševky, které jsou odšívané do líce. Původně jsem myslela, že bych je takto ušila, ale vhodnější by to bylo u jednobarevné látky. U této s pruhy je budu šít klasicky, aby pak na pruhovaném materiálu opticky nepřekážely. Navíc do saka přidám kapsy s patkami, protože sako bez kapes není prostě plně funkční.

Jana

O saku jsem měla docela jasnou představu, ale problémem bylo najít ten správný střih. Chtěla jsem sako jednořadé, úzké a s fazónou se špičkou směřující nahoru.

Ale ať jsem hledala, jak jsem hledala, nikde jsem nenašla to přesně ono. Nakonec jsem se rozhodla použít už nazkoušený střih od La Forme 0303, u kterého jsem se pustila do trochu harakiri akce s předěláním dvouřadého saka na jednořadé. To by u každého druhého střihu nebyl takový problém, jenže střihy La Forme mají záševky pod klopou, díky kterým pak pěkně leží na těle, ale v tomto případě mi tento záševek dost zkomplikoval život (více se dozvíte v příštím článku).

Materiálových favoritů jsem měla několik, nakonec jsem si vybrala krásnou ostře růžovou vlnu v Solidusu, ačkoliv mám ještě pořádnou zásobičku oblekovin z Nové Mosilany.

Materiály

Nejvhodnějším materiálem na sako je vlna nebo něco, co hodně vlny obsahuje. Vlna se totiž velmi dobře zpracovává, je poddajná, dá se dobře srážet, je příjemná a má skvělé termoregulační vlastnosti. A vlna nemusí být jen hutný teplý materiál–

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (01.09.2022/8:09)
Kategorie: sako, Šijte s námi
10
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x