25.8.2022 | Jana a Barbora | 1 komentář

Šijte s námi sako – harmonogram, inspirace

Příští týden začíná nový školní rok a z prázninové letargie se naplno probouzí i Steh – dnešním dnem startujeme další společné šití. Jako téma jsme tentokrát zvolily sako klasického typu, které budeme šít s pomocí nažehlovacích výztuh s podílem výztuh všívacích.

Možná se vám to zdá jako velké sousto, hned takhle po prázdninovém oddechu se vrhnout na věc, která chce kromě těch správných materiálů i notnou dávku odvahy a trpělivosti. Ale ničeho se nebojte, my vás šitím saka provedeme pěkně krok za krokem a až si prohlédnete inspirační fotky, určitě odhodíte všechny obavy a pustíte se do toho s námi. Rády vám samozřejmě i poradíme s výběrem materiálů a zodpovíme všechny možné dotazy.

Harmonogram společného šití

1.9.  Co budeme šít, vhodné materiály a střihy

8.9.  Volba výztuh, přípravné práce

15.9. Tužení, kapsy

22.9. Sešívání, límec

29.9. Rukávy

6.10. Prošití okrajů, podšívka, dokončovací práce

13.10. Naše modely

Teď už se ale vrhneme na samotnou inspiraci. Nejrůznějších sak a a kabátků můžeme najít spoustu, při hledání té správné inspirace bychom si měly ujasnit základní parametry, které se nám líbí a které sedí ke stylu a postavě.

Celková silueta

Oproti období například před 10 lety se dnes nosí celkově větší saka. S těmi opravdu obrovskými je potřeba pracovat opatrně, protože sako, které má vypadat přehnaně, ale stále ležérně oversized dost často může působit tak, že jste si na rodinnou oslavu nevzaly dost teplého oblečení a půjčily si sako od dvoumetrového dědečka ze skříně. Je už otázka osobního vkusu, jestli oversized…

Zdroj: Popsugar

Nebo prodloužené, ale přece jen trochu více na tělo.

Zdroj: Popsugar

 

Obecně je důležité držet balanc, takže velká saka je bezpečnější kombinovat s užšími kalhotami/sukněmi, nebo třeba ukázat trochu kůže v dolní polovině těla.

Zdroj: My Chic Obssesion

Zdroj: Fashion Gum

Zdroj: Carrousel

Zdroj: www.rslantex.com

Obrovské sako vypadá skvěle i na větších než modelkovských velikostech, ale je třeba ho vnímat jako solitér, ke kterému se oblékám a ne jako univerzální kus oblečení, který lze vzít přes cokoliv.

Zdroj. Talize

 

 

Zdroj: InStyle

Když se posuneme k užším sakům, tak při porovnání se staršími trendy se pořád pohybujeme v kategorii oversized. Je paradoxní, že zatímco u pánů směřuje móda k superslim střihům, u žen se dimenze neustále rozšiřují.

Ačkoliv sebevědomá žena ví, že má právo na to, aby jí to neslušelo a její hodnota se neodvíjí od toho, jak vypadá, smutným faktem zůstává, že naše sebevědomí a vyrovnaná mysl se formovala někdy v prvních letech života a teď už můžeme dělat jen malé korekce, které zvládáme více či méně s ohledem na momentální rozpoložení. Takže pokud víte, že se v oversized saku nebudete cítit, prostě ho nešijte a dodejte současný vzhled třeba prodlouženou nebo naopak zkrácenou délkou.

Zdroj: Farfetch

Se siluetou udělá hodně i použití pásku.

 

Tvar klop

Možná vám to přijde jako malý detail, ale je docela důležitý. Límec může být šálový, špička klopy může směřovat nahoru či naopak dolů…

Zdroj Alice + Olivia

Zdroj: Mythereza

Materiál/barva

Při volbě materiálů můžete volit cokoliv od tenoučkých oblekových materiálů po teplejší na vyloženě podzimní saka. Tady nezáleží jen na vašem vkusu: do začátku doporučujeme spíše silnější, hruběji tkané materiály (ve smyslu tvídu, ne buklé 🙂 ), které vám odpustí drobné chybky.

Zajímavě může působit například i kombinace materiálů.

Zdroj: Pinterest

Pokud se vám zdá klasické sako moc nudné, je fajn jej oživit nějakou asymetrií.

Zdroj: Pinterest

 

Zdroj: www.weheartit.com

 

Zdroj: api.shopstyle.com

 

Ale určitě nešlápnete vedle i černou klasikou, která vypadá dobře zkrátka vždycky, ať už v elegantnějším podání nebo ležérně s obyčejnými džíny a converskami.

Zdroj: Pinterest

 

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest

Ale ono i bílá klasika vypadá skvěle…

… a nejen na vévodkyni Kate…

Zdroj. www.harpersbazaar.com

 

….na modelce…

Zdroj: blog.cliomakeup.com

 

… ale i na ženách s křivkami.

Zdroj: girlwithcurves.com

Univerzální ale mohou být i saka ve výrazné barvě, důležité je zvolit takový odstín, aby se hodil celkově do šatníku.

Zdroj Farfetch

 

Zdroj: Vogue

Zdroj: Vogue

Zdroj: Elle

Zdroj: Whowhatwear

A co se líbí vám? Jdete do toho s námi? Máte už nějakou svou představu nebo vás inspiroval náš výběr?

5 1 hlas
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (25.08.2022/8:37)
Kategorie: sako, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Sisly
1 rok

Výborná volba! Já se chystám v nejbližší době začít s šitím několika sak – asi zvolím stejný střih, ale různé materiály a vzory. Takže každé sako bude jiné. Před několika lety jsem v práci nosila sako každý den, poté se dress code trochu rozvolnil, ale nyní jsem přišla na to, že mi saka v běžném šatníku chybí a že povýší můj denní outfit o level výš, hodí se ke všemu. Takže už se moc těším na všechny další tipy, postupy, rady…

1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x