23.6.2022 | Barbora a Jana | 1 komentář

Overaly – historie, inspirace, materiály a střihy

Nosíte overaly? Ačkoliv v našem případě si první velký nástup overalů pamatujeme už z dob, kdy nám bylo kolem dvaceti, dlouho jsme jim odolávaly. A když Bára loni ušila overal La Forme 0702 a stal se nejoblíbenějším kusem letního šatníku, rozhodla se do jejich šití jít i Jana. A protože jsme obě měly naplánované šití overalů na začátek léta, napadlo nás udělat menší seriál. V dnešním článku vás provedeme historií overalů, ukážeme inspiraci, stejně jako vhodné střihy a materiály.

V angličtině můžete narazit na dva rozlišované pojmy – jumpsuit a boilersuit/coverall. Jumpsuit vznikl v roce 1919 pro parašutisty a ve srovnání s boilersuit je užšího střihu. Pojem boilersuit (poprvé použitý koncem dvacátých let minulého století) odpovídá spíše našim montérkám a většinou se tak označují overaly s kapsami.

Na přehlídkovém molu se overal poprvé objevil v kolekci Elsy Schiaparelli na konci třicátých let.

Zdroj. Vogue

Hodně se o tom mluvilo, ale reálně ho skoro nikdo nenosil. Mezi ženy jej dostala druhá světová válka, která je donutila zaujmout práci mužů a tím i obléci se do jejich pracovních oděvů.

Od šedesátých let se pak stal overal regulérní součástí módy. Od té doby se neustále vrací s drobnými změnami odpovídajícími soudobým trendům.

V současné době si na poli overalů můžete vybrat od minimalisticky čistých linií přes boho rozevláté až po klasický montérkoidní model.

Když budete šít overal, máte na výběr nepřeberné množství materiálů, které jsou vhodné. Bude vždy záležet na střihu a na příležitosti, pro kterou daný kus chcete nosit. Vzhledem k našemu poslednímu společnému šití ze lnu vám třeba můžeme doporučit právě ten. Veškeré informace o něm najdete v předchozích článcích. Ale vedle nenarazíte ani s viskózovým plátnem, lehkým denimem, hedvábným krepdešínem nebo bavlnou a i dalšími materiály – třeba kůží. A vůbec se nemusíte bát, že každý kožený overal musí být jako kostým Catwoman – i kožené overaly mohou být elegantní.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (23.06.2022/9:24)
Kategorie: Historie a styl
1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x