9.6.2022 | Jana a Barbora | 8 komentářů

Splétané pásky

Stojíte před zrcadlem v (téměř) dokončených šatech a říkáte si, že by to možná chtělo nějaký pásek. Černý by byl moc tvrdý, žádnou jinou barvu nemáte, látkový vám přijde banální… Pro takový případ pro vás máme tip na textilní pásek, který je o něco zajímavější a skvěle doplní letní šaty i ve světlejších barvách, jak jste mohly vidět minulý týden u Báry.

Jde o pásek, který je splétaný jako copánek. Ještě než se pustíme do jeho výroby, máme pro vás inspiraci.

Pásek může být vyloženě solitér, u kterého je počítáno s nošením s různými oděvy. Pásek ze vzorované látky pak vytváří zajímavé efekty.

 

Použít ale můžete i látku, ze které je ušitý celý oděv a můžete pokračovat na vlnách minimalismu.

Zdroj: Modesens

Nejde o nijak masový trend a zároveň lze dodat jednoduchým šatům zajímavý detail.

Pásek, respektive jednotlivé pásky lze vyrobit dvěma způsoby – klasickým ušitím tunýlků a obrácením do líce nebo sežehlením dvojitě složených pruhů a prošitím z líce.

V prvním případě si nastříháte/nařežete pruhy šikmých proužků. Tento způsob volte jen tehdy, pokud máte klouzavý materiál, protože jinak bude převracení do líce očistec. Co se délky týče, tak ta by měla být plus minus stejná jako hotový pásek – nejspíše tedy budete muset na sebe našít více pruhů. (To má i své výhody, protože pásek můžete udělat z vyložených zbytků a nikdo si toho nevšimne – na rozdíl od klasického látkového pásku, kde by sešívání po 50 cm vypadalo asi hloupě. V případě, kdy sešíváte pásky z dílů nestejné délky a zvláště, pokud nemáte materiálu na rozdávání, je dobré si jednotlivé nastříhané proužky seřadit podle délky a postupně sešívat nejkratší s nejdelším, druhý nejkratší s druhým nejdelším atd.)

Co ztratíte splétáním v copánek, získáte tím, jak se šikmé proužky natahují, proto není potřeba jej dělat výrazně delší. Pro svůj první pásek jsem volila šíři proužku 4 centimetry a tunýlek sešívala v šíři 6 mm. Jako nejlepší způsob jsem vyhodnotila ten, kdy si na tlustou jehlu navlečete nit, párkrát prošijete okraj a postupně jehlou s očkem směřujícím dopředu provléknete celý tunýlek s tím, že čím kratší nit, tím lépe se to bude dělat.

 

Druhou variantou je pásky udělat ze složených proužků, ať už šikmých, či stříhaných po směru vlákna.  Proužek stačí nařezat, sežehlit kraje ke středu, přehnout na polovinu a sešít.

Pokud jste použily šikmé proužky, není potřeba začátky jednotlivých pruhů začišťovat. U třepivých materiálů je lepší konce podhrnout do rubu a skrytým stehem v ruce přichytit.

Také je možné proužkem protáhnout šňůrku, aby byl pásek více plastičtější/robustnější. To už záleží jen na požadovaném vzhledu.

Po vytvoření tří takových tunýlků nebo složených proužků můžete začít splétat samotný pásek. Ten na začátku zajistíte uzlem a můžete připevnit k nějakému pevnému bodu a pak splétáte jako klasický copánek. Opět se zde osvědčuje tzv. třetí ruka, kterou seženete na našem eshopu a která doslovně plní svůj název. Při splétání se vám budou konce proužků do sebe zamotávat, to ale jednoduše vyřešíte tím, že ze zamotance vytáhnete jeden proužek a máte rozmotáno.

Na konci pak pásek zajistíte dalším uzlem. Konce pásku můžete také skrytě sešít k sobě naplocho.

Copánky můžete využít nejen jako pásky, ale i ozdobu šatů.

A aby inspirace nebylo málo, příští týden se můžete těšit na šaty, které patří k výše vyfoceným páskům. 🙂

 

5 2 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (09.06.2022/6:54)
Kategorie: Historie a styl, Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lucie
1 rok

Ty pásky jsou moc pěkné. Jeden copánkový, ale z koženky jsem si přivezla na šatech z letní dovolené. Z látky vypadají zajímavě a zároveň decentně. Určitě ho vyzkouším 🙂. Možná by se mohl využít i nějaký zajímavý pevný okraj, nebo kombinace látek

Kateřina Š.
Odpověď na komentář  Jana

Vypadá to báječně. Overal paráda. Těším se na článek. Jaký jste Jano použila střih?

Kateřina Š.
Odpověď na komentář  Jana

Děkuji. Podle jejich obrázku bych vůbec neřekla, že pak overal může vypadat tak hezky, jak jste ho ušila vy. Přitom střih je tak jednoduchý. A volánky, no ty jsou ta třešnička:-)

Kateřina Š.

Opravdu výborný nápad. Někdy si říkám, chtělo by to pásek. Teď jsem po letech našla pásek z hedvábných zbytků a taky hedvábný obipásek. A původně nevýrazné tmavomodré šaty hned získaly úplně šmrnc. Takže díky za tip, vyzkouším.

Kateřina Š.

Brokátový.

20220611_201350-01.jpeg
8
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x