Když se řekne pojem zvířecí vzory, většina lidí si vybaví potisk odpovídající kožešinám tygra či geparda nebo hadí kůže. V posledních letech se ale do popředí dostávají i více stylizované vzory, a také vzory s potisky celých zvířat.
Ty zvířecí vzory, které co nejvíce napodobují kožešinu či kůži, jsou sice klasikou, nicméně jsou zároveň dost kontroverzní v tom ohledu, že mohou působit velmi laciným dojmem. Přiznám se, že to není úplně můj šálek kávy a i když se mi na ostatních třeba podobné věci líbí, já sama, pokud mě paměť neklame, jsem měla jen jedny balerínky s leopardím potiskem někdy na začátku milénia, jinak nic.
Historie módy kožešin a potisků exotických zvířat sahá až do starověkého Egypta. Tyto vzory mají ukazovat sílu, dominanci a sebevědomí nositelky.
V novověké historii se kožešiny a oblečení s tímto potiskem začaly objevovat v 18.století: ukazovaly bohatství a sociální status. Jakmile moderní technologie dovolily sériovou produkci těchto tisků, rozšířily se jako masový trend. A opět za tím stojí filmové hvězdy. A také Christian Dior, který je považovaný za prvního designéra, na jehož molu se objevil zvířecí tisk namísto kožešiny (v roce 1947).
- Zdroj. CNN
Každá z dalších dekád pracovala se zvířecími potisky po svém: 50. léta ve znamení elegance a silné sebevědomé ženy, 60. léta jim dala uvolněnost, exotičnost a divokost. V sedmdesátých letech s příchodem punku a rocku se staly zvířecí vzory cool a funky. Došlo také k jejich skutečně masovému rozšíření, v té době byly prostě všude. Osmdesátky byly se svou power girl pro tyto vzory jako dělané, k původnímu leopardu a gepardu se přidaly ještě vzory inspirované zebrou a hadí kůží.
Teď už se ale vraťme do současnosti – zrádnost zvířecích potisků spočívá mimo jiné v tom, že na ně musíte jít s lehkostí a citem. Dala by se asi definovat nějaká pravidla, ale zatímco v některých případech působí jejich použití prostě až moc, někdo jiný v typově podobném outfitu může zářit nebo alespoň nevyvolávat negativní emoce.