16.5.2022 | Jana | 11 komentářů

Zvířecí potisky

Když se řekne pojem zvířecí vzory, většina lidí si vybaví potisk odpovídající kožešinám tygra či geparda nebo hadí kůže. V posledních letech se ale do popředí dostávají i více stylizované vzory, a také vzory s potisky celých zvířat.

Ty zvířecí vzory, které co nejvíce napodobují kožešinu či kůži, jsou sice klasikou, nicméně jsou zároveň dost kontroverzní v tom ohledu, že mohou působit velmi laciným dojmem. Přiznám se, že to není úplně můj šálek kávy a i když se mi na ostatních třeba podobné věci líbí, já sama, pokud mě paměť neklame, jsem měla jen jedny balerínky s leopardím potiskem někdy na začátku milénia, jinak nic.

Historie módy kožešin a potisků exotických zvířat sahá až do starověkého Egypta. Tyto vzory mají ukazovat sílu, dominanci a sebevědomí nositelky.

Zdroj: CNN

V novověké historii se kožešiny a oblečení s tímto potiskem začaly objevovat v 18.století: ukazovaly bohatství a sociální status. Jakmile moderní technologie dovolily sériovou produkci těchto tisků, rozšířily se jako masový trend. A opět za tím stojí filmové hvězdy. A také Christian Dior, který je považovaný za prvního designéra, na jehož molu se objevil zvířecí tisk namísto kožešiny (v roce 1947).

Každá z dalších dekád pracovala se zvířecími potisky po svém: 50. léta ve znamení elegance a silné sebevědomé ženy, 60. léta jim dala uvolněnost, exotičnost a divokost. V sedmdesátých letech s příchodem punku a rocku se staly zvířecí vzory cool a funky. Došlo také k jejich skutečně masovému rozšíření, v té době byly prostě všude. Osmdesátky byly se svou power girl pro tyto vzory jako dělané, k původnímu leopardu a gepardu se přidaly ještě vzory inspirované zebrou a hadí kůží.

Teď už se ale vraťme do současnosti – zrádnost zvířecích potisků spočívá mimo jiné v tom, že na ně musíte jít s lehkostí a citem. Dala by se asi definovat nějaká pravidla, ale zatímco v některých případech působí jejich použití prostě až moc, někdo jiný v typově podobném outfitu může zářit nebo alespoň nevyvolávat negativní emoce.

5 2 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (16.05.2022/7:58)
Kategorie: Historie a styl
11
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x