Len je materiál, který má na území České republiky dlouhou tradici. V minulém století dokonce naše země patřila mezi 5 největších producentů přadného lnu a jedna z nejikoničtějších dětských kreslených pohádek obsahuje právě jeho zpracování.
Když tedy přijdete do nějakého e-shopu a najdete v něm český len, určitě se zaradujete – naprosto lokální látka potěší snad každého. Jenže realita je taková, že na našem území se už žádný přadný len nepěstuje, s výjimkou pár polí pro výzkumné účely.
A jak se to stalo? Faktorů je více, nicméně celý náš textilní průmysl doplatil v devadesátých letech na přísun levného textilu z Asie. Zatímco belgičtí a holandští zemědělci přežili díky štědrým dotacím, u nás se pole raději osela něčím, co znamenalo alespoň nějaký zisk.
Můžeme tedy jen doufat, že stejně jako se na pulty obchodů vrací česká zelenina a ovoce, jednou se dočkáme i 100% českého lnu.
A co to tedy český len je? Je to len, který je zpracováván ze zahraniční suroviny v našich přádelnách, někdy se tak ale označuje i len, který je u nás jen barven a finálně upravován. Nicméně i tak je len pořád dost lokální materiál a my nemůžeme než ho jen doporučit.
Jeho výhodou jsou velká prodyšnost, sofistikovanost a ležérnost v jednom, nevýhodou je však nižší pevnost v tahu a mačkavost. S obojím se ale dá něco dělat, více se tomuto tématu budeme věnovat v příštím článku.
Len je ostrý na omak, opakované praní tuto jeho vlastnost potírá. Některé lny jsou prodávané již upravené a změkčené, což se děje přidáním enzymů, které proces změkčování urychlí.
Čím je len hrubší, tím je jeho struktura nepravidelnější. Na fotografii můžete vidět dva vzorky – růžový len má více nepravidelná vlákna než fialový len vpravo, který je hladší a jemnější.
Další nemalou výhodou lnu je ta, že jej seženete ve spoustě e-shopech, dokonce máme i tipy na obchody zaměřující se právě na lněné zboží.