5.5.2022 | Jana a Barbora | 4 komentáře

Šijte s námi ze lnu – český len, materiály a střihy

Len je materiál, který má na území České republiky dlouhou tradici. V minulém století dokonce naše země patřila mezi 5 největších producentů přadného lnu a jedna z nejikoničtějších dětských kreslených pohádek obsahuje právě jeho zpracování.

Když tedy přijdete do nějakého e-shopu a najdete v něm český len, určitě se zaradujete – naprosto lokální látka potěší snad každého. Jenže realita je taková, že na našem území se už žádný přadný len nepěstuje, s výjimkou pár polí pro výzkumné účely.

A jak se to stalo? Faktorů je více, nicméně celý náš textilní průmysl doplatil v devadesátých letech na přísun levného textilu z Asie. Zatímco belgičtí a holandští zemědělci přežili díky štědrým dotacím, u nás se pole raději osela něčím, co znamenalo alespoň nějaký zisk.

Můžeme tedy jen doufat, že stejně jako se na pulty obchodů vrací česká zelenina a ovoce, jednou se dočkáme i 100% českého lnu.

A co to tedy český len je? Je to len, který je zpracováván ze zahraniční suroviny v našich přádelnách, někdy se tak ale označuje i len, který je u nás jen barven a finálně upravován. Nicméně i tak je len pořád dost lokální materiál a my nemůžeme než ho jen doporučit.

Jeho výhodou jsou velká prodyšnost, sofistikovanost a ležérnost v jednom, nevýhodou je však nižší pevnost v tahu a mačkavost. S obojím se ale dá něco dělat, více se tomuto tématu budeme věnovat v příštím článku.

Len je ostrý na omak, opakované praní tuto jeho vlastnost potírá. Některé lny jsou prodávané již upravené a změkčené, což se děje přidáním enzymů, které proces změkčování urychlí.

Čím je len hrubší, tím je jeho struktura nepravidelnější.  Na fotografii můžete vidět dva vzorky – růžový len má více nepravidelná vlákna než fialový len vpravo, který je hladší a jemnější.

Další nemalou výhodou lnu je ta, že jej seženete ve spoustě e-shopech, dokonce máme i tipy na obchody zaměřující se právě na lněné zboží.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (05.05.2022/8:37)
Kategorie: len, Šijte s námi
4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x