24.3.2022 | Barbora | 7 komentářů

Jak skladovat střihy?

Jedním z témat, o které jste si napsaly v našem pravidelném ročním dotazníku, bylo i uchovávání střihů. Nějakou dobu jsme i my měly v plánu napsat tento článek, protože je to téma úzce spjaté s šitím a určitě samy dobře víte, že každý tip se může hodit.

Pokud šijete pravidelně, tak jistě víte, že střihy se hromadí. Málokdo něco ušije podle střihu a ten pak rovnou vyhodí s přesvědčením, že už ho potřebovat nebude. Většina z nás střihy pěkně schovává, protože se dají použít znovu či nakombinovat s jinými. A za pár let z nich je hromada, která musí být nějak skladována nebo tříděna. Hodně přitom záleží i na tom, jaký materiál na střihy používáte.

Nejprve začnu s tím, jak k uchovávání střihů přistupuji já, abyste si mohly udělat obrázek z celého kontextu. Když se na mou sbírku střihů podívám okem člověka, který neví, že převážná většina mého poměrně velkého šatníku je mnou ušitá či upletená, pak mu 7 plných kancelářských šanonů a 3 pořadače může přijít jako hodně. Ale na druhou stranu, je v nich v papírové podobě prakticky všechno, co jsem si ušila za posledních 15 let (a to jeden z těch šanonů je věnovaný střihům na mamku a děti). A čas od času třídím a přeskupuji. V poslední době mi vyhovuje mít šanony roztříděné na šaty, topy, kalhoty a svrchní oděvy plus jeden šanon se střihy pro ostatní. A jeden další šanon mám takový tranzitní, kam dávám aktuálně ušité věci, které následně, když mám uklízecí období, třídím. V pořadačích mám pak základní střihy včetně ušitých zkušebních modelů.

Šanony se mi osvědčily hlavně proto, že střihy ukládám do euroobalů a ty pak do šanonů. Ve fólii mívám kromě střihu s názvem i kus látky, ze které jsem onu věc šila a občas i třeba ofocenou stránku s polohovacím plánem střihu či nějakým náčrtkem nebo fotkou. Ten malý kousíček látky je podle mě hodně důležitý, na první pohled tak přesně vím, jakou věc jsem šila a na co tedy střih je. Zatímco podle názvu nebo čísla z časopisu by se mi v hlavě pátralo daleko hůř.

 

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (24.03.2022/9:35)
Kategorie: Odstřižky..., Techniky, Začínáme se šitím
7
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x