14.3.2022 | Jana | 10 komentářů

Krajky a hedvábí

Ačkoliv by se podle nadpisu mohlo zdát, že budu v dnešním článku probírat tyto dva krásné materiály, budu se opět věnovat šití jedněch konkrétních šatů. (Mimochodem o šití krajek vznikl malý seriál, stejně jako o šití hedvábných splývavých látek, o pár let později následoval videokurz.)

Inspirační šaty jsou velmi krásné a celé z krajky, ale tu jsem úplně nechtěla použít, takže jsem se rozhodla šaty ušít z hedvábného žoržetu v kombinaci s úzkou krajkou.

Pokud byste se rozhodovaly ohledně materiálu na užší hedvábné šaty, dávejte velký pozor na výběr vazby. Ačkoliv se může zdát, že třeba habutaj a šifon budou stejně vhodné, je to právě naopak. Sice se jedná o materiály tkané plátnovou vazbou, šifon je na rozdíl od habutaje z kroucených vláken, takže má přirozenou pružnost a je tudíž o něco pevnější v tahu. Z mých zkušeností tahu moc neodolává ani satén, ideální hedvábným materiálem vyšší gramáže je krepdešín nebo krep marokén/4 vláknový krep.

Zbožíznalecké okénko: určitě jste se setkaly s látkami typu žoržet, které byly vyšší gramáže, stejně jako třeba krepdešín a možná vám i vrtalo hlavou, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Krepdešín je na rozdíl od žoržetu totiž polokrep – zatímco žoržet má kroucená vlákna jak v útku, tak osnově (je to tedy úplný krep), krepdešín má kroucená vlákna jen v jednom z nich, většinou  v útku.

Z toho plynou také jejich vlastnosti, kdy je žoržet pružný v obou směrech.

Vhodný materiál jsem měla ve svých zásobách, bohužel ho však bylo málo. Látku jsem kupovala pár let zpět u pana Pavlačky, ale naštěstí ji nedávno dovezl znovu, takže jsem mohla metřík dokoupit.

Mnohem větší byl problém s krajkou – u střihu bylo doporučené množství 10-12 metrů, ale nikde jsem nemohla narazit na krajku, která by splňovala moje požadavky a měli ji v potřebném množství. Zkoušela jsem i zabřednout do vod Aliexpressu, nicméně s tamními krajkami nemám až zas tak skvělé zkušenosti. Nakonec jsem sehnala o něco užší krajku u Rity, ale pro jistotu jsem si objednala ještě pár metrů jiné krajky navíc, abych mohla kdyžtak kombinovat. A to se ukázalo jako šťastné řešení!

5 3 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (14.03.2022/8:29)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Vyšší krejčovina
10
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x