28.2.2022 | Barbora | Žádný komentář

Jak jste nám odpovídaly v dotazníku a kdo vyhrál soutěž

Na konci ledna jsme vyhlásily již tradiční soutěž o roční předplatné. Je to náš malý dárek pro vás k našim narozeninám –  letos  Steh slaví již 6 let existence! Vás účast v soutěži stojí jen pár minutek času při odpovídání na několik otázek poskytujících nám zpětnou vazbu ohledně náplně webu. Web tvoříme totiž hlavně pro vás – naše čtenářky a chtěly bychom, abyste se zde dočítaly to, co vám pomůže, inspiruje nebo vás dokáže posunout dál ve vašem tvořivém koníčku.

Přišlo nám od vás celkem 51 vyplněných dotazníků. Předplatné Stehu na celý rok vyhrává dotazník číslo 43. Výherkyni gratulujeme a budeme kontaktovat mailem. Vám ostatním děkujeme, protože vaše odpovědi jsou pro nás důležité.

 

A teď již k otázkám a odpovědím. Tentokrát jsme chtěly vědět, čeho se při šití nejvíc obáváte, jaká témata byste si chtěly přečíst a zda máte nějaký tip na společné šití.

A z čeho tedy máte při šití největší obavy?

O první místo v obavách se dělí jemné materiály na jedné straně a kabáty na druhé. Je to poněkud paradox, který my ale dobře chápeme.  Šití z jemných, průhledných či klouzavých látek není žádná legrace, nemyslete si, že my dvě s nimi nebojujeme. 🙂 Rozhodně to není tak, že nám by se pod rukou chovaly jako bavlněné plátno. Práce s jemnými materiály je náročná vždy a velmi důležitá je proto příprava – jejich dobré nastříhání, stabilizace, stehování atd. Určitě bychom doporučily videa o šití hedvábných šatů  – v rámci seriálu vzniklo celkem 5 dílů plných  tipů, jak jemné materiály zpracovat a jak se k nim chovat.

Na druhém pólu si pak ohledně velkých obav stojí šití sak a kabátů a zároveň používání výztuh. Tady možná jako psychologická zábrana stojí nákladnost kvalitního materiálu a objemnost celého projektu. Ale věřte nám, že když se jednou od těchto aspektů dokážete oprostit, zjistíte, že ušít kabát či sako zas taková hrůza není a vaše obavy byly naprosto zbytečné. A možná se šití kabátů stane tím nejzábavnějším. Materiál se dá totiž sehnat při různých slevových akcích, takže vás opravdu nemusí stát tisíce (ačkoliv doporučujeme úplně nešetřit, protože s nekvalitními materiály se hůře pracuje). A práce krok za krokem, kdy můžete celou akci pěkně rozplánovat a připravovat po částech, sice bude časově náročnější, zato však získáte spoustu zkušeností a ve finále fakt strašně skvělý pocit.

My budeme určitě šít a dále přinášet články o šití jak z jemných materiálů, tak i o kabátech či sakách. Takže vše sledujte, pročtěte i starší články a nebojte se do toho pustit.

Mezi dalšími obavami se pak objevovalo tradičně všívání zipů. Což je vlastně opět vcelku jednoduchá věc, u které se ale nesmí podcenit příprava. A čím víc si člověk s tímto není jistý, tím pečlivěji si musí vše připravit – dobře nastříhat a vyměřit, vyztužit, nastehovat. Každý tento krok napomůže perfektnímu všití. Když ale jeden z toho vynecháte, už se to nemusí tak pěkně povést.

Co byste si chtěly přečíst?

Nejčastěji skloňované byly v této otázce výztuhy! Jak nažehlovací, tak i všívací. Proto se budeme na tato témata dále zaměřovat a snažit se vám co nejvíce jejich výběr ulehčit. Správné zvolení výztuh a jejich vhodné použití dokáže výrobek posunout o nejednu úroveň výš.

Mezi další témata, která vás zajímají, patří i výběr správného materiálu či nákupy látek online. I tohle je téma, na které se budeme dále zaměřovat.

Nákupy látek jsou skoro jako druhý koníček, i když poměrně dost diskutovatelný. V nedávné instagramové výzvě #sijemespolu2022, kdy bylo za úkol ukázat svou zásobu látek, jsme zjistily, že pro každého znamenají vhodné zásoby látek diametrálně odlišné množství. Někdo už má pocit, že s pěti látkami, které čekají na zpracování je za limitem, někdo pro změnu syslí výhodné nákupy ve slevách a nakupuje krásné materiály, když na ně zrovna narazí, protože má potom kam sáhnout a nemusí sáhodlouze brouzdat po internetu, hledat konkrétní věc a kupovat za běžné ceny. Každému vyhovuje něco jiného a tak to má být. Ne každý má totiž vhodný obchod s metráží v blízkém dosahu a je odkázán k příležitostným návštěvám či pouze k internetu. Tím se dostáváme právě k online nákupům – není to totiž vždy jednoduché, látky je daleko lepší si osahat na místě. Ale věřte, že čím víc různého materiálu vám projde pod rukama, tím lépe budete umět rozhodnout, zda vhodný materiál můžete koupit i na dálku. Při nejhorším se vám může stát, že ho budete muset použít u jiného projektu (a i nám se stává dost často).

Zajímalo vás také uchovávání střihů, takže článek na toto téma si budete moci přečíst již v brzké době. Přineseme vám v něm tipy, jak to děláme my dvě a k tomu nástin dalších možností. Je to téma určitě víc než zajímavé, protože střihy se hromadí každé z nás, která šije.

Dále se dost často opakovala témata ohledně šití spodního prádla či sportovního oblečení z funkčních materiálů. Myslím, že i na tato téma se dostaneme, protože i nás to zajímá. Stejně tak bychom chtěly šít podle couture postupů, ale prostřídat to s konfekčním šitím a zařadit občas i nějaké to jednoduché šití z úpletů. Prostě tak nějak od všeho něco, protože ve velké večerní se zkrátka běžně chodit nedá.

A my pro vás teď máme nabídku. Pokud byste si chtěly zkusit napsat článek na nějaké téma, které by vás bavilo nebo máte pocit, že by pomohlo ostatním čtenářkám či by je zajímalo, neváhejte nás po mailu kontaktovat a zkusit nám nástřel článku poslat. Článek pak můžeme doladit a publikovat. Určitě víte, že třeba Vendula nebo Lucía už články na Stehu mají, vy můžete být autorkou toho dalšího. Steh je tu totiž pro vás a my chceme, aby byl přínosný a bavil vás.

Témata společného šití

Nejvíce se v tomto opakovalo téma kabátu a saka. Obojí už jsme sice šily, ale jak je vidět, je to něco, co vás stále zajímá, takže něco v tomto duchu zkusíme naplánovat třeba na konec léta.

Dalším tipem byly například košilové šaty nebo halenka z průsvitného materiálu, sportovní větrovka nebo džíny či spodní prádlo. My nad každým návrhem zapřemýšlíme a uvidíme, co bude následovat.

Už teď vám ale můžeme slíbit, že další společné šití nás čeká krátce po došití džínové bundy, tak abychom se připravily na léto. Tématem totiž bude šití ze lněných látek a samy víme, jak je přes prázdninové měsíce těžké cokoliv ušít.

Velmi vám všem zúčastněným děkujeme, že jste naši anketu vyplnily. Pokud jste nestihly či zapomněly a chtěly byste nám něco vzkázat, dát tip, či navrhnout, klidně tak můžete udělat třeba pod tímto článkem v komentářích nebo nám napsat na mail.

 

5 1 hlas
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (28.02.2022/7:48)
Kategorie: Odstřižky...
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x