U šití džínové bundy budete mít spoustu možností, jak se se švy vypořádat. Vyhraďte si pár volných chvilek a nějaký materiál na testování. Sama totiž nejlíp přijdete na to, jakou kombinaci typu švu, prošití a délky stehu budete muset použít, aby se to líbilo i vaší mašině a ta dokázala všechno zvládnout. Džínovina je přeci jen pevný a hrubší materiál a když pak potřebujete prošít křížení švů, kde je třeba 6 vrstev denimu, není to jen tak.
Nikdo z nás nejspíš nemá k dispozici profesionální průmyslový šicí stroj, který nám úhledně sešije a začistí švy tak, jako to známe z kupovaných kousků. Tento dvoujehlový stroj totiž látky přes sebe krásně složí tak, že okraj každé zůstane schovaný pod ohybem té druhé a z vrchu jsou vrstvy prošity dvěma řetízkovými švy v pravidelném rozestupu.
Nám tedy nezbyde, než si poradit po svém.
Nejjednodušší typ švu je takový, kdy použijete overlock, šev sežehlíte a z lícové strany prošijete. Takový šev je poměrně pěkně začištěný i z rubu, spousta RTW kousků jej běžně využívá. Navíc prošíváte jen tři vrstvy džínoviny, s čímž nebude mít žádný stroj problém. Šev se prošívá pěkně, zvládnete to s klasickou patkou, protože výškový přechod mezi stranou, do které máte švové přídavky přeložené a druhou stranou není nijak hrubý. Určitě bychom jej zvolily minimálně u přišívání rukávů a spojení předního sedla a předních dílů bundy (pokud máte v tomto švu zakomponované patky pro kapsy – tam bude totiž o pár vrstev materiálu najednou více). Pokud se vám overlockový steh z nějakého důvodu nelíbí, na začištění švu můžete použít šikmý proužek z tenkého bavlněného plátna, což je také běžně používaný způsob začištění u lepších bund.
Dalším typem švu je šev přeplátovaný – nejdříve šev sešijete v šíři alespoň 1,5 cm, sežehlíte na stranu, spodní švový přídavek sestřihnete a horní podhrnete pod něj.