Ještě než se vrhneme na dnešní téma, chtěly bychom vás upozornit, že máme stále volná místa na březnový kurz v Praze! Pro informace a/nebo přihlášení, prosím, pište na info@stehzastehem.cz, do zpráv na Instagram či Facebook.
Přemýšlíte nad tím, či jste snad rozhodnuté, že s námi budete šít džínovou bundu? V dnešním díle vám přinášíme pár tipů na vhodné materiály a střihy.
Materiály
Džínová bunda by měla být podle klasiky ušita z bavlněného denimu v keprové vazbě, kdy osnova je správně barvena indigem a útek bývá pak režně bílý. Levi Strauss tehdy začal bavlněný serž dovážet z francouzského Nimes, z čehož pochází právě i název denim – serge de Nim (serž z Nimes).
Klasická bunda je šitá z tmavě modrého denimu, který praním a nošením získává na charakteru a stejně jako u kožené bundy platí, že čím starší, tím hezčí. My ale samozřejmě chceme mít pěknou bundu hned a ne až za deset let, takže se obnošení a oprání vytváří uměle při výrobě. Přespříště si ukážeme jak na to, nicméně nemáme samozřejmě technologie jako masoví výrobci oblečení, takže látku vybírejte v podobném odstínu jako chcete mít budoucí bundu. Při výběru je zásadní, aby byla džínovina pěkné gramáže, trochu pevnější než chcete výslednou bundu a hlavně, aby k vám seděl vybraný odstín. Z toho důvodu je lepší vybírat naživo – denim je ale naštěstí věc, kterou seženete v téměř každém obchodu s látkami.
My jsme si vybraly denim u pana Pavlačky, který má poměrně velký výběr tmavších denimů vyrobených pro značku Armani. V Evi-látkách jsme si vyhlídly třeba tento denim (ale nabídka je samozřejmě pestřejší). Z brněnských obchodů pochodíte jak v Solidusu, tak v Biltexu, ale tentokrát nebudeme radit moc dopodrobna, protože bude prostě nejlepší se porozhlédnout po lokální nabídce. Online určitě pochodíte i v E-zet.
Některý denim není jen čistě bavlněný, může mít i příměs elastických vláken. Pokud budou maximálně do 5% a celkově se bude jednat o materiál pěkné gramáže, pak je taková látka také vhodná. Vyvarujte se ovšem všeho, co bude jemné, tenké a elastické. Někteří prodejci mají občas v názvosloví zmatek nebo to tak používají záměrně. Už několikrát jsme viděly úpletový denim (úplet s potiskem džínoviny) nebo džínová látka (viskóza). Takže pozor – správný denim je opravdu z bavlny. Asi bychom se raději vyhnuly i různým denimům z recyklovaných materiálů, tudíž hlavně z polyesteru. Sice to zní hodně ekologicky, ale není to úplně ono – jsou měkčí a perfektní třeba na šaty nebo volnější kalhoty, ale bundu chcete mít festovnější, takovou, co vám vydrží oněch 10 let pěkná.
K džínovému oblečení neodmyslitelně patří kontrastní prošívání. A pokud jste někdy někomu zkracovaly rifle, asi vás polévá horko, jak budete šít celou bundu, když váš stroj pomalu nestačil na jeden lem. V silnějších místech si můžete látku ztenčit pomocí kladiva, opravdu se nebojte vzít prkénko a párkrát do toho klepnout. Klidně i trošku víc než do řízku. Další cestou je ubrat na síle nití – buď navinete na spodní cívku běžnou nit, nebo použijete slabší prošívací nit. Ty se bohužel prodávají ve větších návinech a omezeném množství barev, my jsme vybraly čalounickou nit Amann Synton 70 v oranžové barvě. Pokud budete šít světlejší bundu, mohla by se hodit i písková nebo khaki barva.
Důležitým prvkem na bundě je i kování. My budeme používat jen knoflíky, které máme v i v e-shopu (stříbrné a tmavostříbrné). Při dostatku času můžete vybírat na Aliexpressu (ale dodací doba je teď reálně dva tři měsíce), výběr knoflíků najdete i u Rity, nebo v Biltexu, kde vám je i narazí.