3.2.2022 | Barbora a Jana | 13 komentářů

Šijte s námi džínovou bundu – materiály a střihy

Ještě než se vrhneme na dnešní téma, chtěly bychom vás upozornit, že máme stále volná místa na březnový kurz v Praze! Pro informace a/nebo přihlášení, prosím, pište na info@stehzastehem.cz, do zpráv na Instagram či Facebook.

Přemýšlíte nad tím, či jste snad rozhodnuté, že s námi budete šít džínovou bundu? V dnešním díle vám přinášíme pár tipů na vhodné materiály a střihy.

Materiály

Džínová bunda by měla být podle klasiky ušita z bavlněného denimu v keprové vazbě, kdy osnova je správně barvena indigem a útek bývá pak režně bílý. Levi Strauss tehdy začal bavlněný serž dovážet z francouzského Nimes, z čehož pochází právě i název denim – serge de Nim (serž z Nimes).

Klasická bunda je šitá z tmavě modrého denimu, který praním a nošením získává na charakteru a stejně jako u kožené bundy platí, že čím starší, tím hezčí. My ale samozřejmě chceme mít pěknou bundu hned a ne až za deset let, takže se obnošení a oprání vytváří uměle při výrobě. Přespříště si ukážeme jak na to, nicméně nemáme samozřejmě technologie jako masoví výrobci oblečení, takže látku vybírejte v podobném odstínu jako chcete mít budoucí bundu. Při výběru je zásadní, aby byla džínovina pěkné gramáže, trochu pevnější než chcete výslednou bundu a hlavně, aby k vám seděl vybraný odstín. Z toho důvodu je lepší vybírat naživo – denim je ale naštěstí věc, kterou seženete v téměř každém obchodu s látkami.

My jsme si vybraly denim u pana Pavlačky, který má poměrně velký výběr tmavších denimů vyrobených pro značku Armani. V Evi-látkách jsme si vyhlídly třeba tento denim (ale nabídka je samozřejmě pestřejší). Z brněnských obchodů pochodíte jak v Solidusu, tak v Biltexu, ale tentokrát nebudeme radit moc dopodrobna, protože bude prostě nejlepší se porozhlédnout po lokální nabídce. Online určitě pochodíte i v E-zet.

Některý denim není jen čistě bavlněný, může mít i příměs elastických vláken. Pokud budou maximálně do 5% a celkově se bude jednat o materiál pěkné gramáže, pak je taková látka také vhodná. Vyvarujte se ovšem všeho, co bude jemné, tenké a elastické. Někteří prodejci mají občas v názvosloví zmatek nebo to tak používají záměrně. Už několikrát jsme viděly úpletový denim (úplet s potiskem džínoviny) nebo džínová látka (viskóza). Takže pozor – správný denim je opravdu z bavlny. Asi bychom se raději vyhnuly i různým denimům z recyklovaných materiálů, tudíž hlavně z polyesteru. Sice to zní hodně ekologicky, ale není to úplně ono – jsou měkčí a perfektní třeba na šaty nebo volnější kalhoty, ale bundu chcete mít festovnější, takovou, co vám vydrží oněch 10 let pěkná.

K džínovému oblečení neodmyslitelně patří kontrastní prošívání. A pokud jste někdy někomu zkracovaly rifle, asi vás polévá horko, jak budete šít celou bundu, když váš stroj pomalu nestačil na jeden lem. V silnějších místech si můžete látku ztenčit pomocí kladiva, opravdu se nebojte vzít prkénko a párkrát do toho klepnout. Klidně i trošku víc než do řízku. Další cestou je ubrat na síle nití – buď navinete na spodní cívku běžnou nit, nebo použijete slabší prošívací nit. Ty se bohužel prodávají ve větších návinech a omezeném množství barev, my jsme vybraly čalounickou nit Amann Synton 70 v oranžové barvě. Pokud budete šít světlejší bundu, mohla by se hodit i písková nebo khaki barva.

Důležitým prvkem na bundě je i kování. My budeme používat jen knoflíky, které máme v i v e-shopu (stříbrné a tmavostříbrné). Při dostatku času můžete vybírat na Aliexpressu (ale dodací doba je teď reálně dva tři měsíce), výběr knoflíků najdete i u Rity, nebo v Biltexu, kde vám je i narazí.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (03.02.2022/8:17)
Kategorie: Džínová bunda
13
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x