31.1.2022 | Jana | 14 komentářů

Vínový kabát

V příštích dnech budeme slavit šesté výročí, a tak nesmí chybět tradiční soutěž o roční předplatné! Zúčastnit se můžete vyplněním krátkého dotazníku bez ohledu na to, zda předplatné aktuálně máte či ne, nejzazší termín je 27.2., výherkyni pak oznámíme v článku 28.2. a na sociálních sítích. Hodně štěstí! A teď už zpět k dnešnímu tématu:

Šití kabátů bylo, je a vždy bude moje srdeční záležitost. Nejsem moc bundový typ, na druhou stranu je fakt, že zrovna kabátů v našich zeměpisných šířkách člověk zas tolik nepotřebuje. Poslední kabát jsem díky tomu šila na přelomu let 2018 a 2019, další podzim jsem byla ve vysokém stupni těhotenství a vhodný kabát jsem měla ušitý z toho předchozího a následující podzim jsem měla zrovna z hlediska oblékání tu nepěknou fázi života, kdy chodíte jen na procházky, do školky a na hřiště, takže jsem se v šití zaměřila na věci, které jsem v tu chvíli potřebovala víc.

Letos jsem se ale těšila! Navíc jsem už potřebovala nějaký kabát k šatům v délce do půli lýtek – všechny dříve ušité kabát byly po kolena a mě rozčiloval vykukující lem sukně. Už od loňské zimy jsem měla vyhlídnutou jednu nádhernou pudrově růžovou kabátovku v Solidusu. V srpnu jsem si ji zamluvila a od září trpělivě čekala, až La Forme vydá střih na přesně ten typ kabátu, který nejraději nosím.

Uplynul říjen a … nic. Listopad… nic. V prosinci jsem lehce znervózněla a rozhodla se pustit do rychlé akce a vyzkoušela ušít kabát s lepenými výztuhami. Vybrala jsem vlněno-hedvábný materiál od Dolce & Gabbana kdysi kupovaných v Evi-látkách v rámci slev, takže cena byla asi 250 korun za metr, v krásném vínovém odstínu. Díky nízké ceně jsem šla celkem klidně i do nalepovacích výztuh, ačkoliv s nimi vlastně u kabátů nemám příliš zkušeností.

Jako střih jsem nejdříve vybrala model Emanuel od Vikisews, ale pak jsem náhodou v mobilu narazila na uloženou inspirační fotografii kabátu značky Altuzarra a zkusila jsem ještě upravit střih na sako La Forme 0303 (inspirované pro změnu modelem od značky Balenciaga).

Zatímco střih od Vikisews seděl na první dobrou (ale nelíbil se mi tvar klopy a šířka ramen), u La Forme 0303 jsem se dost natrápila s prodlužováním. La Forme totiž bohužel dělá velikosti pro výšku maximálně 176 cm a můj dojem je navíc takový, že proporčně tento střih odpovídá alespoň od pasu nahoru střihům Burda nebo Patrones pro standardní výšku – jsou tedy obecně kreslené pro kratší trupy. Sako má navíc nejužší místo nad pasem, takže jsem ho prodlužovala v části mezi rameny a pasem o celých 7 centimetrů. Zároveň jsem zkoušela metodu slepování střihu doporučovanou v diskuzi pomocí Herkulesu a je to opravdu skvělé!

Ze saka na kabát jsem na dolním okraji prodlužovala tak, abych docílila trochu rozšířené spodní části jako u inspiračního kabátu (na pomoc jsem si vzala střih La Forme 0444). Ještě přidávám fotografii kabátu Balenciaga, ke kterému se svou celkovou siluetou více blíží střih Vikisews Emanuel, ale ten se zapíná výš, a tudíž má i kratší a jinak tvarovanou klopu/límec. Navíc pokud se úplně nevyžíváte v trendu ultraširokých ramen, budete muset hodně zužovat.

La Forme 0303 se přirozeně od pasu k bokům rozšiřuje, takže pokud protáhnete tyto linie dostanete podobný kabát jako já. Sako má ale stejný typ klopy jako kabát od Balenciagy a snad poprvé v životě jsem ramenní šev nezužovala ani o milimetřík.

5 3 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (31.01.2022/7:11)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Příběhy našeho šití, Techniky
14
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x