27.1.2022 | Barbora a Jana | 2 komentáře

Šijte s námi džínovou bundu – inspirace a historie

Džínová bunda je jedním z těch kouzelných kusů oblečení, který dokáže doplnit prakticky každý outfit a dodá mu lehkost a styl. Původně se jednalo o ryze praktickou záležitost – stejně jako džíny byla bunda ze stejného materiálu součástí pracovního oděvu. Vznikla koncem 19. století, kdy Levi Strauss našel díru na trhu – tehdy běžně dostupná saka a kabáty byly příliš choulostivé, takže pro masy manuálně pracujících byla praktická a odolná bunda skvělou alternativou, o kterou se při mnohahodinové tvrdé práci nemuseli bát.

První model bundy měl označení 506 nebo také typ I. Měl rovný volnější  střih, náprsní kapsu, vepředu dva sámky, které se v případě potřeby mohly popustit a vzadu na středu pásek se sponou, pro regulaci šíře.

Zdroj: Ebay

Ikonickou červenou značku na přední kapse pak bunda dostala ve třicátých letech a postupně se dostala do šatníků holywoodských hvězd, jako například Binga Crosbyho. Ten proslavuje i tzv. kanadský smoking, což je vlastně oděv složený celý z denimu.

Zdroj: Earth Inovation Institut

Na začátku padesátých let pak Levi Strauss přichází z poupraveným modelem bundy s číslem 507 nebo také typem II. Ten se liší od prvního typu přítomností další kapsy, místo pásku na stažení na zdaním středu má knoflíky a pásky na dolním lemu. Bunda je také střižená lehce užší a delší. Historie této bundy byla slavná a o to kratší – díky slávě rokenrolových hvězd, které si ji oblíbily, se rozšířila do celého světa. Její produkce však skončila o necelou dekádu později, což umocňuje její kultovní status.

Zdroj: Long John

Originální kusy se dnes v aukcích prodávají za tisíce dolarů, nicméně bundy inspirované typem II se šijí dodnes.

Zdroj: Selfedge

Ve stejný rok, 1963, kdy skončila produkce typu dva, se začala prodávat bunda typu III nebo také 557. Ta odpovídá klasické bundě, jak ji známe dnes – sámky na předním díle nahradily švy ve tvaru V, kapsy jsou výše uloženy a patky mají špičatější tvar. Záhyby na zadním díle byly také nahrazeny švy. Tím můžeme volně přejít od historie k inspiraci, protože v ní hned jako první máme onen klasický model bundy.

Džínová bunda Levi´s

Zdroj: Vogue.com

Pokud byste chtěly při šití bundy využít zbytky starších riflí, můžete se inspirovat následujícími modely, které spojují džínovinu ve více tónech.

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (27.01.2022/8:39)
Kategorie: Džínová bunda, Historie a styl, Šijte s námi
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x