25.11.2021 | Jana | 9 komentářů

Vzor versus zadní šev

Hned ze startu pro vás máme dobrou zprávu! Pokud došíváte svoje prošívané modely a tak trochu nestíháte, právě pro vás jsme se rozhodly prodloužit termín pro zasílání fotografií do 5.12.. Posílat můžete na mail info@stehzastehem.cz, vyhrát můžete jako obvykle poukázku do vámi vybraného obchodu s látkami v hodnotě 1000 Kč. Ale teď už k dnešnímu tématu:

Pokud občas šijete ze vzorovaných materiálů, určitě si musíte lámat hlavu nad tím, jak napolohovat střihové díly. Jde vzor jen jedním směrem? Sesazovat? Nesesazovat? Nevyjde mi výrazná část vzoru do nějakého nepříliš vhodného místa? Ze vzorovaných látek šiju, a tudíž podobné záležitosti řeším, často, takže jste se o jednotlivých strategiích a postupech mohly dočíst už ve starším článku.

U posledních šatů jsem těch rébusů ale řešila povícero: původně jsem totiž látku jen tak přihodila k objednávce u Zanandrea Tessuti. Chtěla jsem něco na halenku se spotřebou necelé dva metry. Podle informací ve Stories bylo látky  2,6 metru za 54 euro, což mi na hedvábí od Valentina přišlo jako skvělá cena, ze zbytku jsem pak chtěla ušít top ES Georgia. Po rozbalení balíčku jsem zjistila, že jsou jí 3 metry, takže jsem začala překopávat plány, protože evidentně tomu osud chtěl, abych si ušila další šaty.

Vybrala jsem si ale střih docela náročný na spotřebu – jde o kombinaci topu La Forme 0518 a Bářiných bangladéšských šatů s dodanými volány na spodním lemu. Proporčně jsem se u volánů a délky inspirovala šaty Altuzarra. Látka má navíc vzor v jednom směru, takže nastalo puzzle a výsledkem byla situace, kdy jsem na šatech musela udělat šev na zadním středu, což je u podobného vzoru při nedostatku látky dost neštěstí. Už jsem takovou situaci kdysi ale řešila a vyřešila, takže jsem nemusela zas tak přemýšlet.

Do zadního švu jsem tehdy dávala zdvojený hedvábný černý šikmý proužek, který vytvořil designový prvek a celý vzor působil harmonicky. Ačkoliv by se černý šikmý proužek hodil i tentokrát, rozhodla jsem se použít šikmé proužky z vlastní látky – ne vždy je totiž k dispozici jednobarevný materiál ladící barvy, natož šikmý proužek ladící barvy a materiálu a chtěla jsem, abyste viděly výsledek s použitím proužku ze svrchní látky.

Nejjednodušší variantou je ušít zadní šev na líci, sežehlit, překrýt ho šikmým proužkem, a ten přišít. Dneska bych vám ale chtěla ukázat sofistikovanější techniku, do které můžete zakomponovat i rozparek (třeba u výstřihu ke krku).

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (25.11.2021/9:06)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Začínáme se šitím
9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x