11.10.2021 | Host | 8 komentářů

Overlock

Vždycky jsme moc rády, když vám uděláme něčím radost – ať už je to trefením se do tématu společného šití, když nám píšete, že se vám díky nám lépe šije, nebo můžeme uspořádat nějakou pěknou soutěž. A výherkyně jedné z nich, naše čtenářka Lucie, pro vás napsala článek, jak se jí její výhra, nový overlock věnovaný firmou Garudan, líbí. 

Jak jistě víte, loni na jaře běžela na Stehu soutěž o overlock a já jsem měla to štěstí, že jsem vyhrála 😊. Můj starý overlock značky AEG jsem si koupila kdysi ještě na škole. Tehdy byla pro mě rozhodující cena, takže jsem koupila v podstatě jeden z těch levnějších. Byl sice trochu hlučnější a chtěl dost trpělivosti při seštelování stehu, ale ušila jsem na něm, co jsem potřebovala, a to bylo důležité.

Značku GARUDAN jsem do té doby neznala. Velmi mile mě překvapilo zpracování a bytelnost šicího stroje. Co se navlékání týče, je trochu jiné než na mém starém overlocku, ale s tím jsem počítala. Přiznám se, že jsem si na pomoc vzala Bářin článek, kde stroj testovala a jela podle ní. Nakonec se mi to povedlo celkem rychle a teď převlékám stroj úplně automaticky. Velkou výhodu vidím v tom, že po každém převlékání nití je šicí stroj perfektně nastavený a nemusím pracně štelovat napětí nití, abych dosáhla potřebného provázání stehu. Můj starý šicí stroj se právě vždy nějakým záhadným způsobem rozladil a než jsem se dostala k samotnému šití, uběhlo zbytečně spoustu času, který jsem mohla využít na šití.

Protože se mi mezi tím narodila dcera, neměla jsem moc možností šicí stroj pořádně otestovat. Určitě už jste zaregistrovali, že jsou momentálně na Stehu velmi populární střihy od firmy LaForme. Vůbec se nedivím, jsou zkrátka šmrncovní a neokoukané. S povinnostmi kolem miminka jsem na nějakou dobu na šití neměla čas ani energii a potřebovala jsem nějaký projekt, který mě zase nakopne správným směrem. Takže když jsem na Instagramu zahlédla první nástřel mikiny číslo 0521, byla to jasná volba. Sportovní mikiny moc nenosím, ale tahle je tak šikovně členěná tvarem ženských linií, že působí velmi elegantně a slušivě. Na ušití je to velmi jednoduchá věc. Musím říct, že střih je perfektně narýsovaný. Všechny značky přesně sedí, takže pokud je člověk pečlivý při překreslování, nemá se sesazováním skoro žádnou práci a mikinu zvládne ušít i úplný začátečník.

Celý postup najdete nafocený na stránkách LaForme. Jako první se sešijí členící švy na předním, zadním díle a na rukávech. Pokud by někdo chtěl, není problém jakýkoli šev odmanipulovat a místo například 3 dílů, ze kterých se skládá rukáv, může mít jen dva. Na druhou stranu si myslím, že by to byla škoda, protože právě tím členěním je mikina jedinečná 😊. Poté se sešije raglánový šev rukávu s předním a zadním dílem. Po sežehlení švu směrem do rukávu se přední i zadní díly položí na sebe lícem na líc a sešije se v jednom sledu rukáv a boční šev. Pak už zbývá jen přišít náplety do průkrčníku, na rukávy a na spodní díly.

Protože jsem se těšila, že budeme mít jednou s dcerou ladící oblečení, pustila jsem se souběžně ještě do malé verze tohoto střihu. Celý střih jsem zmenšila na požadovanou velikost a zrušila členění na předním dílu, protože mi pro malé dítě nepřišlo úplně vhodné. Pak jsem postupovala stejně jako u mojí mikiny. Dceři jsem nakonec ještě ušila malou čelenku. Výsledek, myslím, stojí za to a nakopl mě zase k dalším šicím projektům. Tímto holkám ze Stehu ještě jednou moc děkuji za overlock a za inspiraci, kterou nám pravidelně přináší.

5 3 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Host (11.10.2021/2:00)
Kategorie: Odstřižky..., Příběhy našeho šití, Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
1 rok

Obě mikiny jsou super :-), vybrala jste velmi hezkou barevnou kombinaci. Mě ten střih zprvu nebral, ale na instagramu je tolik hezkých verzí, že už jsem nahlodaná. Odkud máte teplákovinu? Podle Vašich fotek vypadá kvalitně.

Lucie
1 rok
Odpověď na komentář  Vendula

Moc děkuji 🙂. Teplákovina je z bubulakovo. Zapomněla jsem to napsat. Je opravdu kvalitní, dobře se s ní pracuje. Mě právě střih zaujal hned. Moc se mi líbí, že jí člověk vezme k elegantní sukni, nebo ke kalhotám ve sportovním stylu a pořád vypadá dobře 🙂

Barbora
Admin
1 rok
Odpověď na komentář  Vendula

Já jsem taky hodně nahlodaná. Nejdřív mi ten spodní okraj přišel hrozně divný, jak kdybych si vzala na sebe rozešitou mikinu vzhůru nohama, ale teď, když vidím nějakou pěknou barevnou kombinaci, třeba zrovna jako má Lucka, tak se mi začíná líbit a přemýšlím o ní.

Lucie
1 rok
Odpověď na komentář  Barbora

Mě ten spodní okraj ze začátku taky přišel divný, ale teď se mi naopak moc líbí 🙂. A na postavě vypadá dobře, řekla bych, že celkově zeštíhluje

Jana
Admin
1 rok
Odpověď na komentář  Vendula

Nejsem taky moc mikinový tip a ušila jsem si ji z punta celou v jedné barvě. Vůbec to mikině neubírá na zajímavosti. Jen jsem zvolila výšku 176 a líbila by se mi asi o něco delší, takže znovu a lépe. 🙂 Přemýšlela jsem i o variantě z antracitového melíru s krajkovou aplikací…

Naposledy upraveno: 1 rok , upravila: Jana
Lucie
1 rok
Odpověď na komentář  Jana

Já měřím 175 cm, ve střihu jsem zvolila 176 a mám podobný “problém” 🙂. Taky bych snesla klidně trochu delší. Už jsem přemýšlela z jakého materiálu si ušiju další variantu. Je docela volná, takže možná by snesla i nějaký jiný materiál než přímo úplet…

Zdeňka
1 rok

Nádhera! Na té společné fotce jste kouzelné, moc vám to oběma sluší. 🙂

Tereza V.
1 rok

Právě jsem zjistila, že tu mikinu strašně nutně potřebuju taky. Nejsem si moc jistá jak ušít ten spodní lem, ale ono se to asi během šití nějak vyvrbí.

8
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x