Hlavní výhodou již hotového proševu je úspora práce při prošívání, nicméně všechno ostatní už musíte nechat na tom, co reálně seženete – vrchní materiál, jeho barva/vzor, oboustrannost, tloušťka výplně, vzor prošití… Když si ale všechno sedne a materiál vyberete, je šití z proševu dost jednoduché.
Možností, jak ušít oděv z proševu, je nepřeberné množství a v dnešním článku si jich několik ukážeme.
Začneme ale se stříháním – k proševu je potřeba přistupovat jako ke každému jinému vzoru, zvlášť pokud jde o prošev jednobarevný a s velkým pravidelným vzorem. Bylo by dost hloupé mít bundu s příčným prošíváním, kdy by jednotlivé řady proševu na sebe nenavazovaly. S tím je potřeba počítat při polohování dílu a přikoupit nějaký materiál navíc, abyste si sesazení mohly dovolit. Určitě nemusím připomínat, že vzhledem k tloušťce materiálu je vždy lepší stříhat z jednoduché vrstvy látky.
Když nakupujete prošev, je potřeba se rozhodnout, jestli potřebujete jednostranný nebo oboustranný. Oboustranné proševy mívají jednu vrstvu nepromokavou, sloužící jako líc, vatelín a vnitřní vrstvu sloužící jako podšívka, která nepromokavá být nemusí.
S jednostranným proševem pracujete prakticky jako s každou jinou látkou s jednou výjimkou: švy nejdou úplně pěkně rozžehlit. Pokud je potřeba, aby držely naplocho, můžete je prošít v okraji podobně jako kůži, případně přikřížkovat.
Okraje můžete začistit předšitím a otočením do rubu nebo olemování proužkem podobně jako u tohoto kabátu.