Dnešním dnem začíná další společné šití, tentokrát na téma aktuální a ještě nezpracované. Budeme šít z proševu, či si vlastnoručně vyrábět svůj.
Časný podzim je akorát to pravé období na svrchníky, které využijime v následujích několika měsících.
Ačkoliv jde o zboží, kterého je relativně dost v každém obchodě, ne vždy vyhovuje naším požadavkům: ať už nemůžete najít tu správnou barvu, chcete něco opravdu dlouhého a chumlacího, nebo by se vám líbilo něco stylovějšího než klasická spacáková bunda. Příště vám ukážeme, kde sehnat i relativně levně pěkný šusťák a přidáme spousty tipů na střihy, takže pokud nemůžete najít to pravé ořechové, nebo si tuhle výzvu chcete jen zkusit, pojďte do toho s námi.
Hned ze startu přinášíme inspiraci. Prošívané či chcete-li péřové bundy jsou obecně vnímané jako ta méně elegantní varianta zimního svrchníku, nicméně pokud je z jakéhokoliv důvodu preferujete před klasickými kabáty, lze najít opravdu stylové a krásné kousky, které se hodí i ke klasičtějším stylům.
- Zdroj: ok.ru
- Zdroj: Who What Wear
- Zdroj: Toteme Studio
- Zdroj: Make Your Style
- Zdroj: Fashion Magazine
- Zdroj: Etsy
Ačkoliv v redakci preferujeme spíš matnější šusťáky, pokud seženete kvalitně vypadající lesklejší variantu, směle do toho!
- Zdroj: simons.ca
- Zdroj: vogue.com
Pokud si budete vytvářet vlastní prošev, můžete zvolit i vzor prošívání.
- Zdroj: Refinery29
- Zdroj: Founy
- Zdroj: Hana Zárubová
- Zdroj: ASOS
- Zdroj: Hana Zárubová
- Zdroj: Hana Zárubová
Klasickými barvami pro prošívané bundy bývají v dámské i pánské bundě černá a spíše tlumené odstíny barev jako khaki, šedá nebo tmavě modrá. Pošmourná zima si ale žádá barvy a prošev snese prakticky cokoliv.
- Zdroj: vogue.ru
- Zdroj: vogue.ru
- Zdroj: etsy.com
- Zdroj: Refinery
- Zdroj: Missgaudeus
- Zdroj: Livingly
Nemusíte se odvázat jen barevně ale i co se vzorů týče!
- Zdroj: WHo What Wear
- Zdroj: vogue.com
- Zdroj: Refinery29
Vybraly jste? A jste natěšené na šití? Pojďme se tedy podívat, jak budou jednotlivé články vycházet.
Harmonogram:
Články ze společného šití budou opět vycházet pravidelně každý čtvrtek tak, abysme měly celý prošívací seriál pěkně v kuse. Mezitím však přidáme v některá pondělí články i mimo tuto tematiku.
16.9. Harmonogram, co budeme šít a inspirace
23.9. Střihy a materiál
30.9. Šití z hotového proševu
7.10. Vytvoření proševu ze šusťáku a vatelínu
14.10. Projekt Bára
21.10. Projekt Jana
28.10. Naše modely
Co budeme šít?
Bára
Po zkušenostech z minulých let, kdy mým nejoblíbenějším kouskem nejen v přechodovém, ale i v zimním šatníku byla dlouhá vesta, jsem se rozhodla, že si ušiju ještě jednu. A trošku jinou, než mám teď. Ta moje původní je koupená asi před třemi lety v Zaře. Nejprve si ji pořídila sestra, tak jsem si ji jen tak ze zvědavosti zkusila na sebe a byla to láska na první pohled. Prošívanou vestu jsem měla předtím ve svém šatníku už několik let, ale vždycky tu krátkou klasiku. Ale ta dlouhá okamžitě všechny ostatní převálcovala. Nejen že dobře vypadá (na to, že je objemná, tak tou délkou zeštíhluje), ale je praktická (na zadek vám v ní fakt netáhne). Nosím ji v zimě nejen ven, ale dost často také přes mikinu i do práce, kde bývá občas celkem zima a průvan. Když je pak zima trochu větší, tak pod ni podvléknu ještě tenkou péřovou bundu v kontrastní barvě. Dá se prostě nosit od podzimu do jara a popravdě už i koncem léta ji občas přibaluju s sebou na cesty.
Takže vesta byla pro mě úplně jasná volba. O výběru konkrétního střihu a materiálu se pak dozvíte v samostatném článku, ale už teď vám prozradím, že nepůjdu do klasické černé barvy. Můžete se těšit na potisk!
Jana
Šusťákové věci nenosím a krom jedné lyžařské bundy vlastně žádné ani nevlastním. Nicméně uznávám, že mít na sobě světlý kašmírový kabát ve chvíli, kdy se vaše dvouleté dítě vyválí v psích hovínkách, které nějaký milý spoluobčan zanechal na trávníku před domem a odmítá jít domů samo, takže ho musíte vzít a odtáhnout, není zrovna výhra. Z toho důvodu bych chtěla nějaký dlouhý šusťákový kabát: pořád hodně elegantní, z pěkného matného šusťáku, dlouhý nad kotníky a dost teplý, abych v něm vydržela i sáňkovačky a podzimní pobyty na hřišti.
Pokud odebíráte náš newsletter, mohly jste v něm vidět i můj vybraný model. Dost jste se zajímaly, jestli na něj existuje střih a ano, existuje, představíme vám ho ale až příště.
V následujícím díle se tedy podíváme na vhodné materiály a střihy, takže pokud stále váháte, po příštím díle už budete vědět najisto, že do toho jdete s námi. 🙂
Kategorie: Historie a styl, prošev, Šijte s námi, Zdarma
Toužím po bundě/saku podle LaForme 0207 https://laforme.ru/pattern/0207/ , ale stále jsem nenašla oboustranný prošev, který by mi vyhovoval. Takže se těším na tipy na nákup hezkých proševů.
S proševy je to trochu problém, hlavně je chce vidět opravdu naživo. A to sako je krásné!
Já mám tento typ kabátů ráda, právě pro jejich odolnost, takže snad se tentokrát přidám! A střih s velkým límcem super, to je taky můj favorit! Jen tak trochu dopředu tuším, že vlastní prošev si vyrábět nebudu… :-)))
Abyses nedivila. 😀
Z tohoto společného šití jsem nadšená. Již několik předchozích let jsem chtěla zkusit ušít bundu/kabát z proševu, ale netroufla jsem si na to. Budu moc ráda za každou radu a věřím, že letos to klapne. Zatím obhlížím tyto střihy:
https://grasser.ru/vykrojki/vykrojki-kurtok/palto-na-uteplitele-vykroyka-707/
https://grasser.ru/courses/shem-po-vykroykam-grasser/master-klass-32-poshiv-kurtki-po-vykroyke-grasser-667-668/
https://grasser.ru/vykrojki/vykroyki-shub-pukhovikov/palto-pukhovik-vykroyka-385/
Určitě klapne 🙂
Téma je skvělé. Proševy se mi líbí, ale bojím se šití z nich, u těch nepodšitých nevím, jak si poradit s podšívkou a obecně se bojím např. hrnutí látky pod patkou (s tím jsem bojovala naposled při šití adventního kalendáře vycpaného vatelínem). Ráda bych si ušila pro sebe vestu (líbí se mi model Irma z nejnovějšího Fibre mood 16, https://www.fibremood.com/en/patterns/697-irma-bodywarmer), těším se na tipy, kde prošev koupit i jak jej šít.
Jsme rády, že se Vám téma líbí. Tipů bude spousty, tak věřím, že vesta klapne. 🙂
Hezký den. Proševům se vyhýbám, není to úplně můj styl, ale když jsem viděla poslední číslo Fibremood a tuto vestu, hned jsem objednala a zařídím do svého šicího diáře. Ale co se mi líbí, je tato bundička. To vypadá na bavlněný prošev.
Bavlněné proševy jsem v několika e-shopech viděla, dokonce jsem zaznamenala i džínový s “beránkem”.
Bavlněné proševy se teď hodně objevily, přijde mi, že jich je snad víc než těch šusťákových…
Řekla bych, že ta bundička je háčkovaná. Zkoušela jsem několik vzorů, myslím, že se tomu říká marocký vzor. Viz třeba zde: https://pin.it/1HdoJcK
Na tohle téma se taky moc těším. Mám už delší dobu koupený střih na vestu https://grasser.ru/vykrojki/vykrojki-kurtok/stegannyy-zhilet-vykroyka-635/ , ale zasekla jsem se právě u materiálu…
Tenhle střih se mi taky moc líbí, dokonce jej mám koupený a vytištěný, ale vesty obecně moc nenosím. Ale pořád si na ni myslím… 🙂
https://schnittchen.com/produkt/marion-unser-schnittmuster-fuer-einen-kuscheligen-kurzmantel/ Dlouho jí mám uloženou….
Pravá chvíle se do ní pustit! 🙂
V Burdě 11/2019 je prošívaný plášť, který se mi docela líbí a od té doby co vyšel, tak ho mám na seznamu.. Hlavně v té sametové verzi ve které je tam jako bundička. Vyšel i se školou šití, postup jsem nestudovala, ale ráda pak porovnám s vašimi radami 🙂
Ono je těch možností opravdu hodně, budeme se snažit obsáhnout každou variantu 🙂
Prošev mám od loňska, letos jsem díky Stehu objevila Grasser 🙂 Bude to nejspíš model 668, teda pokud v “inspiracích” nenatrefím na něco jiného.
[…] tom, proč jsem se rozhodla zrovna pro vestu, jsem psala už v úvodním článku tohoto seriálu. Je to podle mě hodně praktický kousek oblečení a ve správně zvoleném materiálu, barvě […]