26.8.2021 | Barbora a Jana | 3 komentáře

Volány II.

Dnešním článkem volně navazujeme na ten minulý a konkrétně vám v něm ukážeme naše další šaty s volány (v minulých týdnech jste se mohly dočíst něco o našich variacích na overal La Forme 0702).

Bára

Šaty na svatbu jsou vždycky něco speciálního. I když byste mohly sáhnout do skříně a vyndat něco, co už tam delší dobu visí, pokud se vám vdává sestra a na svatbu se už několik let těšíte, stejně budete mít nutkání si pořídit něco nového. Byla jsem tedy přesvědčená, že nové šaty budou určitě, nicméně jsem neměla žádnou konkrétní představu. Pokud dostáváte pozvání na svatbu jako host, pak je to většinou rovnou s jistým termínem, jistým místem a jistým stylem svatby. Když jste ovšem jako rodinný příslušník přímo v dění příprav, kdy se teprve hledá vhodné místo, styl nevěstiných šatů a zařizují se další organizační věci, pak si musíte delší dobu počkat, než se všechno toto vyřeší, abyste své šaty k tomu všemu tak nějak doladily. Sice hrozně dlouho dopředu víte, že si budete nové šaty šít, ale dokud nepadne konečný verdikt, nemá cenu přemýšlet o stylu, natož o střihu a materiálu.

Když si sestra konečně vybrala místo svatby a své šaty, začala jsem plánovat i já. Chtělo to něco jednoduchého, určitě ne dlouhé slavnostní šaty, protože se vše nakonec odehrávalo na statku. Takže si nemůžete plánovat ani lodičky či sandálky na jehlovém podpatku (naštěstí) a musíte se náležitě přizpůsobit místu a stylu.

Rozhodování opět napomohl Instagram, jako ostatně hodněkrát v poslední době, protože to je opravdu místo plné inspirace. A roli zde znovu sehrály naše oblíbené LaForme. Narazila jsem na střih 0407, kde hlavní prim mají opět právě ty volány. Ani jsem se dlouho nemusel rozmýšlet, věděla jsem hned, že budou ty pravé. A to i přesto, že u hashtagu #laforme0407 zas tolik obrázků zrovna není. Pro jistotu jsem ještě okoukla i šaty 0447, které jsou prakticky totožné, akorát nemají volány. Ani ty neměly moc fotek a kupodivu byl střih na ně dokonce o 100 rublů dražší. Mě ale stačila fotografie originálních šatů, podle kterých byl střih vytvořen – jsou totiž fakt krásné. Snažila jsem se najít i více fotek z přehlídky od značky Cushnie et Ochs, ale moc se mi nedařilo. Ale i ostatní šaty z tohoto módního domu, které jsem díky hledání viděla, byly fakt úžasné.


Už při hledání střihu jsem měla na mysli pár materiálů, které jsem měla doma v zásobách a které jsem chtěla pokud možno využít. Nakonec jsem na tyto šaty vybrala materiál zakoupený letos na jaře před kurzem u pana Pavlačky. Měl tam jako novinku směsový materiál, který byl úžasně hutný, padavý, hladký, neprůhledný, prostě všechny ideální vlastnosti. I kvůli tomu jsem si řekla, že na můj vkus celkem hodně umělý materiál vyzkouším (mám ho samozřejmě i v “technické” černé barvě), zvlášť když se pan Pavlačka zmínil, že obsažená umělá vlákna jsou funkční – zmizí jeden z hlavních nešvarů podobných látek, a to neprodyšnost.

U střihu jsem musela udělat úpravy přes prsa. Ale protože pravá a levá strana nejsou totožné, šla jsem na to raději formou drapingu. Akorát mi tedy nedošlo, že pokud zvětším díly přes přes prsa, musím poměrně zvětšit i volán. Byl totiž moc krátký na výšku. Naštěstí to s materiálem jen taktak vyšlo.

Z látky se šilo celkem dobře, i když to byl zpočátku nezvyk. Hlavně kvůli žehlení. Látka po přežehlení moc nedržela, jediné co pomáhalo, tak bylo následné zatížení. Každý kousek švu jsem po přežehlení musela zatížit a až pak to drželo. Při lemování volánu jsem každé jednotlivé zahnutí pro jistotu nastehovala a následně pak přišila skrytým stehem v ruce.

5 3 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (26.08.2021/8:32)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky
3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x