12.8.2021 | Jana | 9 komentářů

Není to kimono?

Šicí komunity ve světových jazycích mají obrovskou výhodu ve své široké základně. Plynně umím jen anglicky, takže je logické, že se nejvíce orientuji v dění právě v té anglofonní. Na podrobné sledování všeho, co se děje, nemám čas, respektive ani chuť, nicméně tu a tam se objeví velké téma, které nemine ani mě.

Některá témata jsou vyloženě šicí, jako placení testerů střihů ze strany nezávislých designerů nebo jak v popisech a návodech střihů brát ohled na nebinární a transgender osoby (tedy se vyhnout slovům jako dámské/pánské a doslovněji popisovat – například místo dámská halenka použít halenka se záševky).

Jedno z těchto třaskavějších témat je i používání slova kimona pro popis prakticky čehokoliv, co má pro nás, západní společnost, nádech asijské estetiky. O nápravu se samotní Japonci snaží už řadu let i u oděvních firem. Ty velké je ignorují úplně, ty malé na to občas slyší.

Když jsem poprvé četla, že takové používání slova kimono je výrazem bílé nadřazenosti, trochu jsem si ťukala na čelo, nicméně když jsem nad tímto tématem začala víc a víc přemýšlet, zjistila jsem, že to tak možná je – v dnešním článku bych vám chtěla vysvětlit proč.

Začněme ale od začátku:

Ačkoliv je dnes kimono samotnými Japonci nošeno jen při zvláštních příležitostech, v jeho dlouhé historii to byl oděv každodenní. Kimonu se začalo tímto názvem říkat až na přelomu 19. a 20. století, jeho předchůdce však vznikl již v období Heian (794-1192). Jednalo se o oděv  ušitý z rovných pruhů látky, a zároveň přizpůsobivý – nejen s ohledem na typ postavy, společenské postavení či věk, ale i počasí. Zatímco v létě se nosily oděvy lněné jen v jedné vrstvě, v zimě se oděv vrstvil.

Kimono a jeho předchůdci byli vždy součástí japonské estetiky a kultury, takže není divu, že ženy v té době rády experimentovaly s kombinacemi různých vrstev. Oděv jūni-hitoe, jenž směly nosit jen členové vyšší společnosti, měl dokonce 12 vrstev.

Zdroj: https://kimono-nao.tumblr.com

Nejvnitřnější vrstva tvořila kus zvaný kosode, předchůdce dnešního kimona. Oděv s výraznými barvami nebyl určen pro běžnou populaci, takže ta nosila právě kosode.

 

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (12.08.2021/6:49)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Psychologie šití
9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x