29.7.2021 | Jana | Žádný komentář

Lemování výstřihů – šikmé proužky

V minulém díle souhrnného textu, který zařadíme do vytvářené encyklopedie šití, jsme prošly začišťování výstřihů a průramků podsádkami. Dnes se podíváme na druhý hlavní způsob, a to začištění pomocí šikmých proužků.

Šikmým proužkům při začišťování oděvů dávám obvykle přednost, když jde o jemný a/nebo průsvitný materiál jako hedvábný krepdešín či šifon, pokud je oděv podražený nebo když chci ze šikmého proužku udělat zdobný prvek tj. je přiznaný.

Hned ze startu je potřeba si vybrat, jestli chcete šikmý proužek kupovaný nebo dělaný. S kupovanými šikmými proužky je méně práce, ale i když se jejich sortiment v posledních pár letech znatelně rozšířil, pořád jsou případy a není jich málo, kdy je lepší použít proužek vyrobený doma.

Asi největší hrůzu jsem vždy měla z vyrábění vlastních proužků ze splývavého hedvábí. Začínala jsem tak, že jsem látku vyztužila škrobem a pak z ní vystřihla a pomocí udělátka sežehlila proužek. Dalším krokem bylo vystřižení o hodně širšího proužku, jeho zbavení pružnosti, sestřižení/seříznutí na dvojnásobek požadované šíře a nakonec sežehlení.

Dnes proužky řežu o něco širší než dvojnásobek budoucího proužku, trochu je nejdříve pod žehličkou natáhnu a natahuji je i při sežehlování na složený proužek. Určitě vás zajímá o kolik širší, ale na to asi nedokážu dát jednoznačnou odpověď. Nejčastěji používám proužky široké 12 mm a u nich řežu 3cm pruhy, nebo 18 mm a u nich něco málo přes 4 cm. Šíře pruhů před natažením se může lišit materiál od materiálu, mírou natahování při sežehlování a spoustou jiných faktorů. Z toho důvodu je dobré si vše vyzkoušet na vzorku a hlavně nevzdávat se po prvních neúspěších. Vždycky se ale můžete vrátit k variantě, kdy proužek děláte z pruhu zcela zbaveného pružnosti. 🙂

Více o vlastních šikmých proužcích se dozvíte od času 24:10 v tomto díle videokurzu.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (29.07.2021/7:12)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x