8.7.2021 | Barbora | 2 komentáře

Bratobe – rozhovor se Zdeňkou

V dubnu jste si mohly přečíst článek o šití braletky na míru od Zdeňky, která tvoří pod značkou Bratobe, kdy jsem vám slíbila také rozhovor, protože nás v redakci zajímalo, co takové tvoření střihů na spodní prádlo vlastně obnáší a jak to všechno vzniklo. Takže jsem pár otázek pro Zdeňku sepsala a dnes si je můžete přečíst.

Rozhovor přichází právě v době, kdy Zdeňka spouští i českou verzi stránek a vy si tak můžete její střih objednat v češtině.

A teď již pár dotazů…

Máš nějaké formální vzdělání v oboru nebo jsi původně amatér? 

Formální vzdělání v oboru nemám. Všechny mé znalosti pochází ze samostudia. Čtu knihy, dívám se na videa, sehnat se dají také online kurzy a samozřejmě nesmí chybět spousta vlastních experimentů a chyb. A stále se vzdělávám. Naštěstí pro mě není angličtina problém. Sehnat totiž materiály v češtině může být docela oříšek a tak mám s angličtinou daleko větší prostor dostat se ke kvalitním informacím.

S tím se však pojí také určitá nevýhoda tohoto způsobu vzdělávání se – spousta informací, které člověk na internetu najde nebo i koupí, není kvalitní či dokonce pravdivá. Proto je potřeba být i opatrný a nezapomínat je ověřovat a kriticky hodnotit. 

Jak jsi se dostala k navrhování spodního prádla? 

Šití bylo vždy mým koníčkem. Později jsem si oblíbila šití prádla, protože je to docela rychlý projekt a zároveň si tím posilujete vztah ke svému tělu a učíte se ho přijímat jaké je. Člověk se pak celý den cítí úplně jinak, když má na sobě prádlo, které si sám ušil! Co mě však zlobilo, byly střihy, které mi neseděly nebo byly dokonce velmi nekvalitní a člověk strávil většinu času jejich upravováním. A tak jsem se do toho pustila sama.

Kdy vznikl projekt braletky Forme?

Na podzim roku 2019 byla moje frustrace z šití nedostatečně padnoucího prádla tak velká, že jsem měla jen dvě možnosti. Pověsit to na hřebík (což jsem neudělala) nebo to vzít od podlahy, udělat si pořádný výzkum a zkoušet. Věnovala jsem tomu ohromné množství času, na jaře jsem měla hrubou představu a základ, který jsem začala testovat na ostatních a následně odlaďovat. Střih jsem potom vydala na podzim roku 2020 v angličtině.

Šla jsi do toho rovnou s myšlenkou komerčního prodeje střihů nebo se to vyvinulo až následně?

Určitě ne – prvotní výzkum jsem dělala sama pro sebe, protože mě to zajímá a baví. Ráda chápu podstatu věcí a cizí střih pro mě vždycky byl tak trochu černá skříňka. Pro koho to bylo vytvořeno? Jaký má typ postavy? Prsou? Jakou má velikost košíčků? Jak je vysoký? Která velikost je ta základní, ze které je střih dále stupňován? A tak bych mohla pokračovat dále – to všechno jsou otázky, na které vám designéři spíš nedají odpověď a které výrazně ovlivňují nejen finální padnutí, ale také úpravy, které musíte provést, aby vám střih seděl.

Proto jsem na to chtěla jít jinak. Udělat si střih, který bude rýsován na mě, který mi bude sedět. A u kterého se nemusím stresovat, jestli odpovídám standardním tabulkám designéra (které stejně neznám).

Později jsem stejnou službu nabídla kamarádkám, se kterými jsme sdílely podobné trable a frustrace při hledání padnoucího střihu. Jen tak, ze zajímavosti, jestli to bude fungovat. A možná jsem doufala, že když to vyřešilo můj problém, pomůže to i jim. A byly nadšené! Můj střih jim sednul jako ulitý. No a zanedlouho na to se mě lidi začali ptát, kde ten střih mohou koupit… ? takže opravdu vývoj. 

Proč prvně anglická verze stránek a střihu?

V době, kdy jsem začala šít prádlo, jsem neznala nikoho, kdo by mluvil česky a sdílel můj koníček. A tak jsem psala anglicky. Docela rychle jsem našla širokou anglicky mluvící komunitu, která řešila stejné radosti, starosti a problémy jako já. A zanedlouho si našla anglicky mluvící přátele z celého světa. ? První návrh střihu byl sice v češtině, ale byli to právě mí anglicky mluvící známí, se kterýma jsem ho konzultovala.  Z tohoto důvodu jsem zanedlouho přešla do angličtiny a už v ní zůstala. Při uvažování ve kterém jazyce střih zveřejnit dřív, mě určitě ovlivnil dostatek potenciálních zájemců na střih v angličtině už před jeho vydáním. ? Proto jsem věřila, že o anglickou verzi zájem bude, zatímco u té české jsem si pořád nebyla moc jistá.  

Jaký je zájem o střihy na míru? 

Vzhledem k tomu, že jsem v této oblasti nová a nenabízím zatím jiné typy střihů, tak to nedokážu dost dobře posoudit.

Podle mě je takový střih ideální pro začátečníky, protože tím eliminujeme velkou část střihových úprav a vy se pak můžete soustředit jen na šití a konstrukci. Navíc jde o velmi jednoduchý střih, pouze ze šesti dílů, takže jde o perfektní projekt na naučení základů s ohromně uspokojujícím výsledkem!

Přesto mám většinu zákaznic spíš pokročilejší úrovně. Ty už ví, jak se taková braletka šije, ale střih si kupují, protože nejsou spokojené s tím, jak jim ostatní podprsenky bez kostic sedí. Popřípadě se jim vůbec nedaří sehnat vhodný střih (dívky s drobnou postavou, s košíčky velikosti D a výš, obecně větší velikosti mají atypické proporce apod.).  A já mám radost, že jim dokážu pomoci. ?

Pro jakou pokročilost bys svou braletku doporučila?

Jak už jsem zmiňovala, je to podle mě ideální začátečnický projekt, pokud se chcete pustit do šití prádla.

Ke střihu si můžete zakoupit podrobný návod určený speciálně pro začátečníky, který vám usnadní cestu a všechno detailně vysvětlí. Na začátku vám poradím, jak nastavit šicí stroj pro šití jemných elastických látek – ano, bude vám stačit obyčejný domácí šicí stroj! Všechny švy jsou zakončeny bez použití overlocku. Dále už se věnuji samotnému střihu – jak ho vytisknout, jak ho číst a šití podprsenky – od stříhání látek, přes švy, aplikaci pruženek až po kompletaci ramínek a našití zapínání. Na závěr popisuji nejčastější problémy, se kterými se při šití můžete potkat a jak si s nimi poradit a nenechat se odradit. Bonusová kapitola se pak věnuje změnám designu, aby vás střih nikdy nepřestal bavit. ? V podstatě jde o celý kurz šití podprsenky bez kostic díky němuž vás už nepřekvapí. S tímto návodem to zvládne opravdu každý!

Testování střihu – vyplatí se zpětná vazba? Nebo se jedná spíš jen o konečné ujištění, že je všechno opravdu doladěné?

Testování je absolutně nejdůležitější. Bez důkladného testování nemůže existovat dobrý střih. A přestože proces testování vypadá pořád víceméně stejně, používala jsem ho k ověření různých informací.

V úplně první fázi jsem testovala, jak střih sedí i na jiné velikosti a upravovala způsob tvorby střihu. Poté jsem se snažila střih otestovat na co nejširším spektru osob – testovala jsem, jak sedí na různé postavy, velikosti, proporce. Dále je důležité otestovat, jestli potenciální zákazníci rozumí instrukcím, nebo zda obsahují nějaké nejasnosti – a to jsem testovala právě u české verze. Důležitá je pro mě také zpětná vazba.

Je to hodně práce pro obě strany a proto děkuji všem, kteří mi pomohli. ?

Jsou nějaké velikosti, pro které braletka opravdu není vhodná?

Vzhledem k tomu, že je střih konstruován na míru, tak jsem zatím nenarazila na žádnou velikost, která by byla vyloženě nevhodná. A to jsem rýsovala už opravdu velké velikosti. Samozřejmě že výsledný tvar se bude lišit nejen u velikosti A a G, ale také s rostoucím obvodem, ale se stejným problémem se setkáme i u konfekce, kde kromě toho bojujeme s nedostatečným výběrem velikostí. 

Velikost 34I a 32DD k porovnání…

Specializuješ se jen na spodní prádlo nebo tě baví šít i ostatní věci?

Specializuji se na spodní prádlo. Občas šiji i jiné věci, ale pouze pro vlastní potřebu, jako koníček. 

Je v plánu další střih? 

Ano, tvorba střihů mě hodně baví a nechtěla bych zůstat jen u jednoho. ?

Kde nejraději nakupuješ materiály, jaké krajky máš nejraději?

Materiály nakupuji nejčastěji v zahraničních obchodech (e-shopech) specializovaných na materiály na šití prádla (můžete je najít přes hledání pojmů jako „bra making supplies“ = pomůcky na šití podprsenek nebo třeba „bralette sewing kit“ = sada na šití braletky). Nejčastěji nakupuji různě v Evropě, abych se vyhnula dalším poplatkům. Momentálně se snažím spíš nenakupovat, protože mám pořádné zásoby. 😀

Děláš i nějaké kurzy, online konzultace nebo něco podobného?

Pokud potřebujete poradit s projektem (ať už jde o výběr látek, výběr střihu, pomoc s úpravami střihu, pomoc při šití, designové úpravy střihu, přeměnu na kojící podprsenku apod.), můžete mi napsat email na hello@bratobe.com a objednat si u mě konzultaci. Nejprve mi popíšete svůj problém, se kterým vám mohu pomoci a podle toho nastavíme plán – záleží, jestli to zvládneme v jedné krátké konzultaci, nebo je to spíš na dlouhodobější spolupráci.

Plánuji také kurzy, ale zatím se mi nedostává dostatek času k jejich realizaci, tak uvidíme. Můžete mě také sledovat na instagramu (@bratobe), kde o nich dám určitě vědět. ?

 

My Zdence držíme palce, aby vše šlapalo k úspěchu a aby byl co nejdříve na světě i nějaký další střih. Pokud se šitím vlastního spodního prádla stále ještě váháte, pak vám střih na mírů mohu jen doporučit. Odpadne vám problém s fitováním, což jak všechny moc dobře víme, je u prádla prakticky to nejpodstatnější. Já si od dubna víceméně odvykla od podprsenek s kosticí, protože střídám skoro pořád mé dvě braletky Forme, které jsou úžasně pohodlné. Pro ještě více inspirace zkuste #formebralette nebo nově i #formebraletka.

5 4 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (08.07.2021/7:04)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
AlenaK
1 rok

Na stránkách aktuálně běží kurz zdarma
https://www.bratobe.cz/blog/jak-usit-braletku/

trackback

[…] Bratobe stojí Zdeňka (rozhovor s ní zde), která si vytvořila vlastní střih na braletku a šije i na míru. Má za sebou několik kurzů […]

2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x