14.6.2021 | Petra | 5 komentářů

Measure Create Love: Kalhoty na šňůrku

Posledním modelem, který vám představíme z kolekce Radky Kubkové pro projekt Measure Create Love jsou volnočasové kalhoty, které jsou ve zkušebním modelu zakončeny zavazováním na šňůrku. Já jsem sice nakonec na šňůrku nahradila gumou v pase, protože mi verze se šňůrkou už moc připomínala dětské oblečení, ale to byla čistě stylová volba. Na šňůrce není nic špatného a rozhodně vás od ní nebudu odrazovat :). Moc hezké splétané šňůrky ve výrazných barvách jsem potkala v galanterním sortimentu Koh-i-nooru, stojí tam pár korun.

Následující obrázek ukazuje kalhoty v nákresu. Jsou střižené široké, zároveň sahají spíše nad boky než do pasu, na obrázku mají ještě vyznačený poklopec a kapsy. Ty ale ve střihu zakreslené nebyly, i když ve zkušebním kaliku jsou. (Poklopec je jenom naznačený falešným prošitím na PD, kalhoty jsou dostatečně široké a nepotřebují zapínání). Kapsy jsem se rozhodla přidat v podobném stylu, jako byly u kalika – z jednoduchého složeného obdélníku a shora ukotvené až v pase.

V Evi látkách jsme s Evičkou vybraly zajímavou lněnou kostku (po práci s látkou si ale myslím, že tam bude ještě nějaká další příměs, možná ramie, protože na čistý len je látka trochu atypicky pevná i přes svou lehkost, chová se skoro jako některé organzy). Střih je velmi jednoduchý, kalhoty mají jen PD a ZD díl a přinechaný pásek, který se pouze zahne dovnitř a prošije. Takže jedinou výzvu v tomhle případě představovalo sesazování vzoru. Rozhodla jsem se tím ale zase moc nestresovat, přeci jenom jsou to kalhoty volnočasové a nějaká ta nepřesnost se u nich ztratí nebo odpustí. Každopádně látka trochu klouzala, takže jsem raději stříhala v jedné vrstvě a následně polohovala už vystřižené díly na látku i se střihem.

Ať už to bylo tím, že vzor je poměrně velký a překvapivě nikam neujížděl, nicméně díly na látce velmi snadno “zmizely”.

Hádanka: Najdete dva napolohované díly? 🙂

Všechny díly jsem začistila overlockem a ještě naměřila a vystřihla dva obdélníky na kapsy. Jejich kratší stranu jsem pak sestřihla podle bočního oblouku kalhot a volné tři strany taky šoupla pod overlock. Švové přídavky budoucích průhmatů kapes jsem radši podlepila tenkou pružnou výztuhou.

Obdélníky jsem pak přišila ve švu po celé délce a až následně sešila boční švy. Sesazování jsem řešila jen přesným špendlením ve světlých liniích, ale překvapivě to docela vycházelo.

Hotový průhmat kapsy.

Jednoduchá kapsa zevnitř. Sešívá se pouze spodní hrana, v posledním kroku je celá kapsa přichycena do přinechaného pásku.

Na to, že jsem se nijak moc nenamáhala s přesným sesazováním, to i na některých dalších místech klaplo docela hezky. Tady třeba v sedovém švu:

Na nohavicích jsou drobné nepřesnosti, ty ale v celkovém pohledu díky navazujícím příčným linkám docela zaniknou.

Kalhoty byly na šití bleskové, pokud vynecháte kapsy, je to opravdu projekt na odpoledne. Díky volnému střihu i materiálu mi kalhoty trochu připomínají modely z produkce mé oblíbené londýnské značky Merchant and Mills, v něčem jsou možná i podobné jejich Eve pants, které jsem šila v zimě. Myslím, že budou i podobně příjemně nositelné. Ostatně už to mám i vyzkoušené, stejný střih jsem totiž použila i na kalhoty k pyžamu ze společného šití, které se okamžitě zařadilo mezi mé nejoblíbenější noční úbory. (Tehdy jsem střih použila i jako zkušební model pro tyto kalhoty, které už jsem měla v plánu ušít na léto. Dělala jsem v podstatě jen jednu drobnou změnu pro lepší padnutí – maličko jsem zmenšila vykrojení sedového švu na předním díle, jinak je střih použitý bez úprav.)

Jakmile len ještě trochu změkne, budou navíc kalhoty působit trochu víc ležérně. Nafotila jsem vám je alespoň na ramínku. Jsou tedy samozřejmě “lněně” pomačkané, takhle vypadají po celém procesu šití, ani jsem se nesnažila je prezentačně žehlit nebo aranžovat. V reálu se látka navíc mačká méně (nebo alespoň působí méně pomačkaně), než je to u lnu obvyklé.

A to je vše. O kalhotách i ode mě. Mějte se krásně a ať vás nadále baví šít. Já teď uklidím šicí kout a zavřu stroj do skříně. A uvidíme, jestli na mě za pár dnů, týdnů nebo možná i měsíců zavolá, nebo už ne…

5 1 hlas
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (14.06.2021/7:10)
Kategorie: Odstřižky..., Příběhy našeho šití
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Irena B.
2 let

Díky?Byla to vždy nádhera. Přeji hodně štěstí???????

Pavlina T.
2 let

Děkuji za všechny podněty ve Vašich článcích a přeji vše dobré.

Zdeňka
2 let

Ten poslední odstavec je úplně dojemnej… Petro, díky za Vaše články a ať se Vám do budoucna ve všem daří, ať už s šicím strojem, nebo bez něj. 😉

PetraH
2 let

Tak nějak se mi nechce věřit, že by tvůj stroj zůstal zavřený ve skříni! Snad ho nenecháš odpočívat dlouho 😉 Také ti přeji, ať se ti vše daří! A mimochodem, ty tvoje “vědecký” články mi budou chybět… 🙂

Pavlina T.
2 let
Odpověď na komentář  PetraH

Ano, to bych taky ráda podtrhla. Různé pohledy na módu jsou pro mě osvěžující, stejně jako historie, souvislosti. Odchod mě mrzí, ale chápu, že změna je někdy nutná..

5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x