3.6.2021 | Jana | 8 komentářů

Látky Primavera

V dobách dávno minulých byl obchod s látkami v každém větším městě. S porevolučním příchodem levné konfekce tyto obchody zanikaly, ale díky renesanci šití na míru, ať už domácího či profesionálního, zase rostou jako houby po dešti. Ne že bychom měly v redakci problém s nedostatkem látek v zásobách, nicméně každý objevený obchod s pěknými látkami potěší. A protože máme rády i celé pozadí toho všeho, přinášíme vám dnes rozhovor se spolumajitelkou jednoho z nich – Radkou Musiolovou.

Váš obchod jsem zaznamenala několik let zpět, ale podle webu je jeho historie daleko delší. Jak to vlastně celé začalo, proč zrovna látky?

V textilní branži se pohybuji s manželem od roku 1990, nejdříve coby majitelka butiku a od roku 1994 jsme se vlastně tak trochu náhodou dostali k látkám. Obchodovali jsme s velkou firmou v Polsku vyrábějící dámskou konfekci a majitel firmy, který zároveň prodával velkoobchodně látky, nám nabídl jejich vzorníky. Nejdříve jsme látky  prodávali výhradně velkoobchodně, většinou na severní Moravě, v roce 2001 jsme pak otevřeli svůj první obchod. Hlavním důvodem byl postupný zánik nebo silný útlum českých textilních výrob v tomto období. V roce 2006 jsme se přetransformovali na s.r.o. a postupně otevřeli čtyři prodejny, po jedné v Opavě a Zlíně a dvě v Ostravě. V roce 2011 jsme zavřeli opavskou prodejnu a v roce 2012 Zlínskou. Došlo nám totiž, že uděláme lépe, když se budeme více věnovat dvěma ostravským prodejnám a ještě ušetříme dva dny v týdnu ježděním do Opavy a Zlína. 🙂 V roce 2016 jsme obě prodejny v Ostravě přestěhovali do nových prostor. Do té větší jsme přesunuli jenom látky a v této chvíli jsme se my i náš showroom přejmenovali na PRIMAVERA, nově také vzniká náš eshop. Zatímco látky byly naše krevní skupina a jejich prodej nás bavil čím dál více, u konfekce to bylo přesně naopak, tak jsme po rychlé úvaze prodejnu s konfekcí v srpnu 2019 definitivně uzavřeli.
Co se týče postupné změny sortimentu látek, vše začalo v roce 2010 spoluprací s portugalskou firmou, od které dodnes nakupujeme krajky a pokračovalo v roce 2015, kdy jsme po pracovní návštěvě Itálie navázali s několika velkoobchody spolupráci a po kladné odezvě našich zákaznic, jsme postupně přidávali i luxusní a značkové látky. V současné době úzce spolupracujeme asi s deseti velkoobchody a výrobci v Itálii, Francii a Portugalsku.

A kdo všechno za tímto obchodem stojí?

Firmu jsme si vybudovali s manželem sami. Manžel se především stará o eshop a administrativu. Já o zbytek, tedy o výběr kolekcí, propagaci v showroomu a velkou část mého dne zaplňuje komunikace se zákazníky. Co se týče různých strategických rozhodnutí, tak nám občas radí a pomáhá naše starší dcera. Také máme dvě super zaměstnankyně/ kolegyně Janičku a Andrejku, které jsou součástí našeho Primavera týmu. Kromě toho, že radí zákazníkům s výběrem, tak od nich dostáváte krásně zabalené balíčky. Každý balíček balíme se stejnou péčí a nezáleží v jaké hodnotě balíček je a komu putuje, snažíme se, aby otevírání balíčku bylo  příjemným zážitkem a každého potěšilo.

Majitelé Primavery, manželé Musiolovi.

Proč jste si vybrali název Primavera?

PRIMAVERA – znamená italsky jaro, nejkrásnější roční období, a také nejlepší sezóna pro prodej látek.

Jak vybíráte materiály? Máte novinky po celý rok, takže asi spíš fungujete na dálku?

O výběr látek se starám já, radíme se se společně v našem showroomu, necháváme se inspirovat předsezónními přehlídkami módních značek a pak už jen vybírám ty vzory, které mě oslovily, nebo o kterých si myslím, že by se mohly líbit našim skvělým zákaznicím. Celá textilní branže se od loňského jara dost změnila, vše ohromně akcelerovalo a objednávky se dnes dělají online, musíte se umět rychle rozhodnout, protože je paradoxně o luxusní látky veliký zájem.

K obchodu neodmyslitelně patří i tyto krásné ilustrace.

Do Ostravy se zas tak často nedostanu, ale máte moc pěkně udělaný eshop, oceňuji popisy i kvalitu a věrnost fotografií. Většina primárně kamenných obchodů takovou péči e-shopu nevěnuje, co vás na tuto cestu přivedlo?

O eshopu jsme uvažovali dlouho, nakonec nám pomohla rozběhnout online prostředí naše dcera a musíme říct, že investice do eshopu se nám  hlavně v době koronaviru velmi vyplatila a neměla na nás takový dopad jako na jiné firmy, ale pořád máme co zlepšovat.

Náhled e-shopu.

Co se v látkovém byznysu za dobu pandemie změnilo? Došlo ke změně chování nás, zákaznic?

Zákaznice se v době pandemie spíše zaměřovaly na pohodlí, tudíž jsme měli útlum v krajkách a společenských látkách, ale nárůst byl v pohodlných materiálech jako je třeba bavlněný úplet, len nebo viskóza.

Šijete sama?

Sama nešiju, kdysi jsem háčkovala a pletla pro své děti. Spíše mne zajímal design a móda, a to trvá dodnes.

Překvapí vás zákaznice nebo už máte v oku, co se bude hodně kupovat? Vyplatí se vlastně v látkách pro vás riskantní objednávky?

Za tu dobu co existujeme máme už vybudovanou klientelu, se kterou komunikujeme a dokážeme odhadnout, jaká bude poptávka. Hodně zákaznic se řídí také trendy pro danou sezónu.

Co plánujete do budoucna, budete rozšiřovat i nadále sortiment?

Snažíme se jít směrem kvality a nabízet luxusnější látky, designové kolekce, a také prodávat přírodní materiály. Ze sortimentu chceme do eshopu přidat i více jednobarevných látek. Vyžaduje to ale spoustu času a hlavně se to velmi špatně fotí. My si opravdu zakládáme na tom, aby barvy odpovídaly co nejvíce skutečnosti a zákazníci byli spokojení, bohužel s jednobarevnými látkami toto jde velmi špatně. Chceme také více pracovat se sociálními sítěmi, tam je velký potenciál a stále se máme co učit.

Jak je to u vás se vzorky?

Jednu dobu jsme vzorečky posílali, ale časově nás to velmi zatěžuje a nestíháme pak další práci. Vzorečky tedy již neposíláme z důvodu nárůstu práce v showroomu a vyřizování objednávek z eshopu. Zároveň se ale intenzivně věnujeme prezentaci látek na eshopu, především důkladnému nafocení každé nabízené látky.

Děkujeme za milý rozhovor a přejeme hodně úspěchů do budoucna. A protože jsme si v Primaveře nedávno zanakupovaly italské značkové látky, už brzo se budete moci dočíst, co jsme z nich (nebo alespoň části) ušily.

5 1 hlas
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (03.06.2021/8:00)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
PetraH
2 let

Látky Primavera mají opravdu moc pěkně zpracovaný eshop a s častými lákavými nabídkami slev málokdy odolám… Leč nadšení nad zakoupenou látkou se nedostaví pokaždé. Mnoho z těch levnější jsou nepříjemné umělotiny, např. šatovky Alessia, všechna ta “levná hedvábí”, krepdešíny (kombinace rayon a polyester) a další. To je zkrátka daň za nákupy po internetu, kdy si člověk materiál nemůže ošahat…
Pak mi taky některé materiály přijdou dost předražené, viz SATÉNOVÉ HEDVÁBÍ ALTA MODA DG (primaveraeshop.cz) kontra Red Dolce (latkymentalist.cz)
Ale nabídka je široká a mrzí mě, že nemají pobočku v Praze! 🙂

Nesa.Vision
2 let
Odpověď na komentář  PetraH

Uplne suhlasim s pani Petrou, luxusnejsie latky maju predrazene a tiez niektory sortiment maju rovnaky ako na latkach z mentalistu s tym ze ich mavaju aj o 80 % drahsie. Kupovala som od nich asi 5 latiek v roznych cenovych hladinach a spokojna som bola len s 2. Skoda ze nemaju kamenny obchod v Prahe, tak by som hned vedela ze ma latka zaujme a bola viac spokojna 🙂

Vendula
2 let
Odpověď na komentář  PetraH

Tak ono při nákupu látek přes internet se s tím musí počítat, že ne vždy bude splněno očekávání a že je to trošku risk- buď to klapne a nebo taky ne. U dražších látek se mi stává málokdy, že bych byla vyloženě zklamaná, u těch levnějších si zas říkám, že v nejhorším ta látka padne na nositelný zkušební model. V Primaveře jsem nedávno nakupovala úplně poprvé a s látkami jsem spokojená, poměr cena versus kvalita těch mých vybraných kostýmovek mi přišel v pořádku. A ten nádherně zabalený balíček mě mile potěšil a umocnil radost z nákupu. Pobočku v Praze raději… Číst vice »

Naposledy upraveno: 2 let , upravila: Vendula
Petra Š.
2 let
Odpověď na komentář  PetraH

Nabídku luxusních látek nemohu posoudit, těch se bojím, protože nejsem tak pokročilá v šití. Ale ty levnější jsem tam zatím nakupovala dvakrát a byla jsem spokojená (kupovala jsem bavlnu, len a tencel). Látky nakupuju prakticky jenom přes internet, protože se do Prahy moc nedostanu, tak u tohoto e-shopu hodně oceňuji, že mají látky dobře nafocené a popsané. U některých jiných e-shopů mi totiž vadí, že jsou ty fotky takové “umělecké”, ale nejde z toho poznat celý vzor apod.

Karla
2 let

Primavera mají moc hezký e-shop, nádherné látky, milý a vstřícný přístup, a krásné balení. Občas se mi stane, že realita odstínu je trochu jiná než na fotce, nebo u některých látek je horší kvalita. Pak to jde na zkušební model. U jednoho luxusnějšího materiálu (úplet s tiskem) jsem byla vysloveně zklamaná, že po prvním (šetrném) vyprání v pračce se tisk doslova vypral a model už byl pouze na doma… Ale jinak jsem s látkami opravdu spokojená, přestože některé kousky jsou opravdu dražší. Také se přimlouvám za to, aby bylo v nabídce více jednobarevných kvalitních látek a držím palce, ať majitelé… Číst vice »

Mirzam
2 let

Takže ;))) my z Ostravy jsme rádi že máme aspoň něco ;)))) my zase nakupujem naslepo z Evi látek a taky to není vždy dokonale ;))))))) Je to jedna ze dvou prodejen, kde se dá v Ostravě nakoupit něco, co je trochu moderní a není to úplet pro děti. 😉 Chodívam tam, paní majitelka má ze spousty latek našité moc pěkné věci a je to inspirace. A pro je e-shop takové lákadlo, mrknu a pak hurá si to osahat 😉 ano internet klame 😉 je pravda že koukám na složení, a když slyším pojem umělé hedvábí mám kopřivku. Ale toto… Číst vice »

Sisly
2 let

Bydlím teď v Ostravě, takže v Primaveře už jsem byla 2x krátce po sobě, protože na IG se mi líbily 2 látky viz galerie. Myslím, že mají větší nabídku v dražších a “značkových” látkách než dřív, ale ty levnější viskozy a směsky zůstaly. Paní majitelka je nesmírně milá a ochotná. A mají často slevy.

8
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x