20.5.2021 | Barbora a Jana | 6 komentářů

Šijte s námi safari – podšívka a zapínání

Podšívka má v oděvech poměrně důležitou funkci. Díky dobře zvolenému podšívkovému materiálu nemusíte mít obavy, že vás bude svrchní materiál dráždit na těle. Podšívky bývají především z hladkých a klouzavých materiálů, aby se oděvy dobře oblékaly. V některých kabátech se můžete setkat i se zateplovací podšívkou, kdy v oblasti těla je například z bavlněného flanelu, nicméně rukávy jsou i v takových případech z materiálu jiného, a to klouzavého. Podšívka chrání svrchní látku před nadměrným onošením nebo znečištěním, díky podšívce choulostivou svrchní látku napřímo nepropotíte a tím snižujete například i množství různých skvrn, zároveň se oděv tolik nemačká. A v neposlední řadě můžete pod podšívkou skrýt změť nezačištěných nestejnoměrných přídavků a neodstřižených nití:-)

Bára

Protože jsem chtěla své sáčko ve stylu safari připodobnit spíše pohodlné džínové bundičce, nejprve jsem uvažovala o tom, že podšívku vůbec dělat nebudu. Přeci jen džínovina je příjemný materiál i pro nošení na holém těle. Ale protože je sáčko na předním díle hodně prošívané kvůli kapsám a jsou na něm nažehlené výztuhy, nepůsobilo by to esteticky, proto jsem se pro podšívku nakonec rozhodla. Ale ne pro kompletní podšívku. Chtěla jsem si tentokrát vyzkoušet částečné podšití, které se podle mě k takovému ležérnějšímu kousku do teplejšího počasí víc hodí.

Jako materiál na podšívku jsem použila další látku ze zásob. Nejsem si úplně jistá složením, tipla bych si, že se jedná o viskózu. Podšívka je hladká a příjemná a barevně se sáčkem ladila. Jediné, co si jistá stoprocentně jsem, je to, že jsem ji kdysi koupila ve FlexTexu a stála pár korun.

Úprava střihu podšívky

Částečná podšívka v mém případě znamená to, že jsem vypodšívkovala rukávy, přední díl a částečně i díl zadní.  Pro rukávy a přední díl jsem si díly vystřihla podle střihu, kdy jsem sedlo a přední díl stříhala v jednom kuse. Pro zadní díl jsem si nakreslila díl samotný.

Takto střižený díl budete potřebovat dvakrát. Fígl je v tom, že každý díl bude navíc dvojitý s přehybem látky v šikmině.

Onen zadní díl leží v pravém dolním rohu obrázku právě na přehybu látky. Po nastřižení jsem střih posunula a ustřihla ještě jednou.

Po nastřižení následuje sešití těla podšívky a sešití rukávů. K přednímu dílu podšívky jsem při sešívání přišila i podsádky předního dílu, ale pouze v horní části (spodní část jsem si musela zatím nechat otevřenou, abych mohla přišít patenty na zapínání).

Poutko

Ještě ale před všitím podšívky jsem do zadního průkrčníku všila poutko. Protože tohle sáčko nemá žádný límeček, měla jsem strach, aby se poutko neotáčelo a při nošení nevylézalo z rubu ven. Proto jsem jej přeložila a přeložení rovnou i prošila.

Jelikož je sako vypodšívkované jen částečně a zadní středový šev je viditelný, je začištěný černým šikmým proužkem. Stejně tak je začištěný i spodní okraj celého zadního dílu. Spodní okraje na zbytku saka (vyztužené nažehlovacím vliselínem) jsou jen sežehlené do rubu a podhrnutá podšívka se pak na ně přišije.

Podšívku jsem pak všila nejprve v průkrčníku a poté postupně po jednotlivých dílech jsem ji upevnila do saka.

Přišití zadního dílu na boční přídavek.

Celý průkrčník jsem pak ještě prošila v šíři cca 1cm od okraje a přitom přichytila i poutko.

Když jsem měla podšívku částečně přichycenou, mohla jsem dokončit i zapínání. Na to jsem použila moc pěkné tmavě šedé kovové patenty od Rity.

Rozvržení patentů

Na levý díl jsem našila spodní stranu patentů skrz svrchní díl saka a podsádku. Na pravý díl jsem našila vrchní část patentu, ale musela jsem dávat pozor, abych je přichytila jen do podsádky, aby nebyly stehy viditelné z lícové strany saka.

Podšití rukávů

Podšívku jsem na rukáv navlékla dle následujícího obrázku a přišila na rukávovou záložku, o které jsem již v díle o rukávech psala, že jsem si zahnula do rubu a těsně v kraji prošila.

Podšívka se pak navlékne na rukáv a okolo průramku se ručně přišije na podšívku těla saka.

 

Protažená podšívka rukávu do těla saka

Podšívka se podhrne a skrytým stehem přišije

Na spodním lemu saka jsem podšívku podhrnula a v ruce přichytila.

Přišití podšívky je už poslední krok a sako je tím pádem hotové!

Jana

V dnešním díle budu sako nejen podšívat, ale i všívat límec a celé sako dokončovat. Stejně jako Bára jsem volila částečnou podšívku saka, protože na zadním díle mám velké množství skladů a jejich podšívka by celé sako zatížila. Ještě před sešitím těla jsem začistila švy, které budou vidět, šikmými proužky z podšívky.


Jako podšívku jsem původně chtěla hedvábný habutaj, ale nakonec jsem vybrala cuprový satén ze zásob, který má trochu vyšší gramáž a navíc je elastický.

Podšívka s okénkem na výše uvedenou již podšitou část.

Podšívku trupu jsem sešila a našila na podsádku předního plus zadního dílu a lem záložky, který se stříhal zvlášť.

Nejdříve jsem sešila přední okraje a úplně stejně jako u límce jsem teprve pak sešívala kolmé švy.

Po rozžehlení a protenčení okrajů (hlavně v oblasti skladů to byl boj a pomohla jsem si svým novým lisem) jsem všila límec. Ten se prostě vloží mezi podsádky a horní díly a všije kolem dokola.

Límec se vloží mezi díly trupu a podsádky a všije se z rubu.

Všitý límec.

Límec se pak rozžehlí a pomocí stehovky se spojí švové přídavky stojáčku k sobě.

A už uzavřený límec.

V této chvíli jsem všívala rukávy a ramenní vycpávky.  Vycpávky jsem stejně jako Bára dělala na míru a jsou asymetrické pro korekci mých nestejně vysokých ramen.

Sako bylo už skoro dokončené, ale zbývalo mi na něm ještě docela dost práce: prošití okrajů, připevnění a začištění podšívky v oblasti okénka a vyšití knoflíkových dírek + přišití knoflíků.

U prošívání okrajů jsem si nedělala moc vrásky, protože po šití kožené bundy nebo kabelky, mám v tomto ohledu čistou hlavu – dá se to párat a milimetrová nepřesnost zas tak nevadí. Svůj první hodně prošívaný kabátek jsem ale nakonec dala jen díky sublimační fixe a pečlivému vyznačení všech linií, takže pokud si nejste jisté, prostě volte delší a bezpečnější cestu. Jiná varianta, jak se k prošívání bez pomocných linek dostat než se k němu postupně prošít, prostě neexistuje. 🙂

U okénka jsem přišila předním stehem přečnívající podšívku na přídavky a olemovala je hotovým šikmým proužkem.

Na něm jsem si musela vytvořit rohy…

Pak postupně přišívala a po odměření odšila další rohy.

Knoflíkové dírky jsem vyšívala v ruce a trochu jsem oproti původnímu postupu měnila technologii. Dírku jsem si naznačila křídou, vysekla kolečko na začátku a dírku prostřihla. Zároveň jsem trochu sestřihla růžky, které mi tak vznikly. Dírku jsem obšila v ruce obyčejnou nití a na podložení dírky jsem použila dvojité dírkové hedvábí, které je na koncích volné, takže se dá povolovat a utahovat.

Další postup už je stejný. V rámci volby délky nitě raději střihněte nit delší, protože se v průběhu šití konec trochu rozvolní, takže má pak tendence vytvářet uzlíky a nepravidelnosti. Zbytek nitě můžete použít na podkladové očko další dírky.

Teď už jen přišít knoflíky a je to!

Šijete s námi ať už sako nebo cokoliv jiného? Co vás při šití nejvíc potrápilo? Máte nějaký bezva trik pro přesnost prošívání?

4.1 7 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (20.05.2021/9:20)
Kategorie: Safari, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kateřina Š.

Já jsem si vybrala z vašich typů na střih motorkářskou bundičku z Burdy v safari stylu. Střih paráda, nemusela jsem upravovat. Šiji z gabardenu, pevného, tmavě modrého, což je ne úplně safari. Ale barva se víc hodí k ostatním výrobkům. Jsem nadšená ze střihu i látky od Merchant&Mills. Sice dražší, ale pevný se sametový povrchem. Časově jsem ve skluzu a můj šicí stroj těžce zvládá tu pevnou látku… u ozdobného prošívání silnou nití teda kleju. Moc se mi líbí začištění okrajů šikmým proužkem. Koupila jsem hotový saténový. Podšívka bude rovněž, celé tělo a horní hlava rukávů.

Kateřina Š.
Odpověď na komentář  Barbora

Jojo. To vaše vybrané sáčko je taky moc hezké. Jsem zvědavá:) Gabarden jsem objednala na blind z eshopu a paráda. Pak jsem ještě tady v Brně mrkla u Kalců, mají docela výběr a za nízkou cenu. Ale kvalitou ten dražší opravdu mnohem lepší. Tuším, že to bude taková ta bundička na leta letoucí:)

barbara
2 let
Odpověď na komentář  Kateřina Š.

Mohu se zeptat- ten gabarden jste kupovala přímo z Anglie nebo u nás ?

Kateřina Š.
Odpověď na komentář  barbara

U nás, v obchodě, který jste tady taky zmiňovaly… Paeonygarden. Mají teď i barevné od Atelier Brunete…taky moc hezké, prý trošku tenší a malinko méně sametové než ten od Merchantu…

Pipsi
1 rok

Máte nějaký bezva trik pro přesnost prošívání?

Okukovala jsem tady tu krásnou knoflíkovou dírku a u toho si všimla otázky na konci článku. Napadlo mě na prošívání použít patku na slepý lem a jsem s tím spokojená. Má takovou zarážku, co vede právě ten přeložený přídavek, ale přitom se pod ní může posunovat spodní látka. Ta moje je nastavitelná, takže můžu volit vzdálenost v dostatečném rozmezí.

6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x