17.5.2021 | Petra | Žádný komentář

Measure Create Love – nový projekt Evi látek

Možná jste si toho již všimly, že se v Evi látkách objevil nenápadný, ale o to zajímavější štendr s kolekcí modelů ušitou z kalika ve formě zkušebních modelů. Je to první vlaštovka projektu Measure Create Love, který rozšiřuje nabídku obchodu o návrhářské střihy, které je možné v kaliku vyzkoušet a udělat si tak před nákupem střihu přesnější představu o modelu, který ze zakoupených látek plánujete ušít. Nás tenhle projekt tak nadchnul, že jsme se rozhodly jednak vyzpovídat majitelku Evi látek Evu Krestovou a autorku střihů Radku Kubkovou, aby nám prozradily, jak celý projekt vznikl. Navíc jsme několik střihů v redakci i zkusily ušít a v dalších článcích se o nich rozepíšeme podrobněji. Dneska ale dáme slovo hlavně autorkám projektu.

Evi, ty už devatenáct let úspěšně obchoduješ s látkami. Jak tě napadlo, že zákaznicím nabídneš in-house kolekci střihů? Jak jsi vybírala návrháře/návrhářku pro spolupráci?

Ano, s látečkami obchoduji už rovných 19 let, příští rok slavíme dvacetileté jubileum. Se střihy se to seběhlo všechno při jednom milém posezení s Radkou Kubkovou. Radka je česká výtvarnice, která bravurně ovládá konstrukci střihů a krejčovské technologie. Já si u ní nechávám šít velmi často, protože je zárukou dokonale propracovaného modelu, od padnoucího střihu až po velmi precizní šití.
Tak jsme si vykládaly a přišla řeč na to, že má obrovskou spoustu střihů, které ještě sem tam použije, ale často jen visí v dílně smutné, nevyužité… a já hned, že je využijeme, že je můžeme nabídnout i našim zákaznicím. Radka byla nadšená a tak jsme začaly vše připravovat.
Pro začátek jsme vybrali z Radčiny pokladnice střihů ty jednodušší, základní střihy pro léto. Už máme ale předvybrané další modely pro oživení zimního šatníku.

Současná kolekce „Measure Create Love“ je vlastně taková kapsule, ze které se dá sestavit skoro celý šatník. Můžeš nám jednotlivé kousky představit? 

V téhle kolekci najdete celkem 11 modelů. Jednak jsou tu základní širší kalhoty, zavazovací v pase na šňůrku. Dále tři typy sukní, velmi variabilní. Jedna je zavinovací, dlouhá, široce střižená s kapsami vloženými do bočních záševků, takže šev je pouze vzadu. Další sukně je vsazená do širokého nápletu v pase s nepravidelnými sklady. A ještě jedna sukně s názvem CILKA, zavinovací volánová. Všechny sukně pro pro velikosti 38-40. V kolekci jsou také dvoje pouzdrové šaty, ze kterých se dá krásně udělat i triko. Jedny šaty mají hezký detail u výstřihu, který je lodičkový, ale zadní díl je protažen přes ramena dopředu. A ty druhé šaty jsou dlouhé, dole balónkovité a mají švy nejenom boční, ale i vepředu a vzadu. Dále je tu jedno tričko, kde se rukáv střihá spolu s předním dílem, takže odpadají rukávové švy. Rukávy jsou užší, krásně drží tvar. Další triko je s kapucí, vepředu zavinovací. Kapuce se rafinovaně vkládá do ozdobného švu. Nechybějí ani košile – jedna úplně základní, s možností vypracovat fazonu. Druhá košile je spadlá na ramena s průvlakem na šňůrku s folklorním nádechem. A nakonec je tu krásně padnoucí letní bundo-kabát. Má vypracovanou fazonou s převrácenými švy, je možné ho šít bez podšívky z oboustranných materiálů. Všechno modely jsou ve velikostech 38-40.

Jak to tedy celé funguje? Zákaznice přijde, vybere si látku a může si rovnou vyzkoušet střih? Jak a co všechno pak se střihem získá? Jak se kolekce pohybuje cenově? 

Všechny tyto střihy jsou Radčiny originály. Vytvářela je sama pro své zákaznice a teď je nabídla i pro “naše dámy”. Všechny modely jsou k vidění u nás v obchůdku a  jsou předšity z kalika, takže je možno si model vyzkoušet na sobě, podívat se, jak má model vypadat, když je ušitý. Doporučíme vhodnou látku přímo na místě. Velmi důležité je si o střihu ještě popovídat s prodávajícím, nechat si vysvětlit všechny značky, uvědomit si, jestli už je střih s přídavky na švy, nebo jestli je potřeba je při stříhání na látce ještě přidat. Ke složitějším střihům přidáváme fotografie s podrobným popisem šití. Každé zákaznici pak střih ručně vykreslíme a zhruba do týdne je u nás na prodejně nachystán k vyzvednutí. Ceny střihů se pohybují od 350,- do 650,- Kč, záleží na složitosti střihu.
Tím, že jsou střihy variabilní, tak se dá docílit několika různých modelů z jednoho střihu. Také použitím rozdílných látek a malou úpravou na střihu může zákaznice získat další skvosty do svého šatníku při použití pořád jednoho a téhož střihu. Je až neuvěřitelné, jak Radčiny střihy sedí. Jsou spíše pro ženy s menší postavou, ale dají se snadno upravovat.

Jaké máš s celým projektem další plány? Bude v něm víc designérů? 

Do budoucna bych chtěla oslovit další naše skvělé výtvarnice a výtvarníky, kterým také v dílnách leží již nevyužité střihy a třeba by se chtěli o ně podělit i s našimi zákaznicemi. Už mám i konkrétní jména v hlavě. Také bych strašně ráda uspořádala workshop s Radkou a jejími střihy. Tam by přímo ona předváděla, jak s jejími střihy pracovat a ušil by se model přímo na místě. Na přání zájemkyň bychom pak mohli přidat další střihy do prodeje. Byla bych moc ráda, kdyby nás tyto střihy se zákaznicemi ještě více propojily, aby se dámy nebály se nás zeptat, abychom je mohli zvát k nám na posezení u šití s opravdovými profesionály.
Vše se dá neustále zdokonalovat a to se týká i našeho začínajícího projektu Measure Create Love. V dalším kroku plánujeme vytvoření instruktážních, návodných videí přímo ke konkrétním modelům. Už teď začínáme s Evi – školou látek, Evi – údržbou látek a tak bychom přidali další a další témata. Ale hlavně chceme stále objevovat nové a dokonalé látky a nabídzet je našim zákaznicím.

Radko, Vy se na české módní scéně se pohybujete už od 80. let a spolupracovala jste s největšími jmény. Jak vás Evička přesvědčila, abyste své střihy nabídla i domácím švadlenám?

Na štendru mi v ateliéru visí ramínka se střihy nashromážděnými za desetiletí výtvarné práce s oděvy. Některé ožívají znovu a znovu na střihačském stole, některé jsou na odpočinku. Všechny mi přirostly k srdci a nechci je nechat ležet ladem. Ale nevěděla jsem, co s nimi? Přeci je nevyhodím? Při debatách s Evičkou v Evi látkách, kam chodím od založení prodejny, se najednou zrodil nápad! Kde jinde střihy nabízet. Lepší místo nevymyslíte. Takže žádné přesvědčování…        

Jak jste střihy do „kolekce“ vybírala? Byly to ty osvědčené modely, které jste už dříve používala ve své tvorbě, nebo některé vznikaly i nově přímo pro Evi? 

Střihy jsme vybíraly společně zejména s ohledem na zručnost „cílové skupiny“. Zaměřily jsme se na jednoduché střihy, one size a takzvaně univerzální (střih vhodný pro každou postavu) vyzkoušené praxí. Ráda bych, aby se nad těmito střihovými základy rozvíjela kreativnost uživatelek. Měly by být tím prvním impulsem pro jejich tvorbu.  

Kdo je ideální nositelka vašich modelů? Po vyzkoušení modelů ze střihové kolekce mám dojem, že myslíte i na ženy se slovanskými křivkami, což je skvělé.  

Jak už jsem řekla, univerzální střih je vhodný pro většinu postav, na věku nezáleží. Každý si může vybrat podle svého vkusu a nátury. Nejsou určené zrovna pro jednu skupinu žen.  

Máte nějaké návrhářské vzory, které Vás v tvorbě nejvíc ovlivnily? 

Celý život sleduji práci řady významných tvůrců s osobitým přístupem a velkorysostí. Ať už s minimalisticky řešenými modely nebo složitými kreacemi jako třeba v tvorbě V. Westwoodové  nebo J. Galliana.    

Kde momentálně mohou zákaznice potkat vaše návrhářské modely, pokud by se chtěly s Vaší tvorbou dále seznámit? Jaké jsou Vaše další autorské plány a sny?

Své zkušenosti s modelováním a technologiemi šití nyní uplatňuji v projektu Port of Stars, modely jsou k vidění na stránkách www.portofstars.eu. Když už hovoříme o nabídce střihů, pracujeme s Evou na rozšíření kolekce a připravujeme instruktážní videa, která by měla práci se střihy usnadnit.    

Moc děkujeme a držíme projektu palce!

5 2 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (17.05.2021/7:14)
Kategorie: Odstřižky...
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x